YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit Kubilay için anma...
Şehit Kubilay için anma...
23 Aralık 2011 12:31
İzmir'in Menemen ilçesinde 81 yıl önce şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, düzenlenen törenle anıldı...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı tören öncesi, Menemen Garı önünden, Kubilay Şehitliği ve Anıtı'na kadar ''Kubilay'ı anma, demokrasi ve laiklik yürüyüşü'' yapıldı.

Kılıçdaroğlu'nun yer aldığı bando eşliğindeki, yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüşe ellerinde Türk bayrakları ile katılan vatandaşlar, Fransa'yı protesto eden pankartlar açtı.

Törende, Şehit Kubilay Anıtı'na, Menemen Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye ve Şehit Asteğmen Kubilay'ın yakınları çelenk koydu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından saygı atışı yapıldı. Törende, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in mesajı da okundu.

Topçu Binbaşı Gürsel Tosun, törende yaptığı konuşmada, Asteğmen Kubilay ile bekçiler Hasan ve Şevki'nin şehit edilişinin 81. yılı olduğunu hatırlattı.

Tosun, şunları söyledi:

''Şehit Kubilay, kalbi vatan sevgisiyle dolu, bir idealistin millet ve cumhuriyet değerleri uğruna canını feda edişinin en güzel örneğidir. Onlar Cumhuriyet'i koruma ve yaşatma uğruna hayatlarını feda etmişlerdir. Şehit Kubilay ve arkadaşları rahat uyusunlar. Onların bize emaneti olan cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini kimse yıkamaz. Çünkü Kubilay gibi içinde milyonlarca ferdi bulunan bir cumhuriyet gençliği var.''

Atatürk'ün Gençliğe Hitabı ve Türk Gençliği'nin Atatürk'e Cevabı da öğrenciler tarafından okundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu'nda Büyük Erkekler kategorisinde 1. olan Bekir Karayel, 2. Cihat Uluş ve 3. Hasan Pak'a ödül verdi.

Törende, ayrıca Menemen Belediyesi'nin düzenlediği futbol turnuvasında dereceye girenlere de ödül verildi.

Ege Ordu Komutanı Orgeneral Atay

Törene katılan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, anıt şeref defterin şunları yazdı:

''Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliklerini, Atatürk ilke ve inkılaplarını hedef alan bu olay kutsal dinimizin menfur emellere alet edildiğinin göstergesi olarak tarih sayfasında yer almıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri verdiğiniz mücadeleyi minnetle anacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'ni ve onun temel niteliklerini korumak uğruna canlarını feda eden bütün kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyoruz, ruhlarınız şad olsun.''

Vali Vekili Ardahan Totuk da Anı Şeref Defteri'ne yazdıklarını törene katılanlara okudu.

Anıt Şeref Defteri'nin imzalanmasının ardından Kubilay'ın yakınları ile hatıra fotoğrafı çektirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, İzmir Vali Vekili Ardahan Totuk ile beraberindekiler daha sonra şehitliği gezerek karanfil bıraktı.Törene, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, CHP Genel Başkan Yardımcıları Birgül Ayman Güler, Gürsel Tekin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve vatandaşlar katıldı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler