YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit cenazesi mercek altında
Şehit cenazesi mercek altında
11 Mayıs 2010 08:04
Adana'nın Kozan ilçesinde şehit cenazesine katılan AK Partili Kürşad Tüzmen'e yönelik protestolar, Adana Valiliği tarafından inceleme altına alındı.

Adana'nın Kozan ilçesindeki şehit cenazesinde meydana gelen olaylar dört koldan araştırılıyor.

AK Partili Kürşad Tüzmen'e yönelik protestoları, dışarıdan gelen kişilerin organize ettiği belirtiliyor. Törenden bir gün önce bir grubun şehidin evine gittiği ve "Asker terörü bitirmek istiyor ama hükümet izin vermiyor." diyerek şehit yakınlarını kışkırttığı ileri sürülüyor. İddiaları ciddi bulan Adana Valiliği olaylarla ilgili inceleme başlatırken, Kozan Kaymakamlığı da savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Adana Valisi İlhan Atış, Kozan'daki şehit cenazesinde yaşanan olaylarla ilgili inceleme başlattıklarını doğruladı. Şehit cenazesinde yapılanların kendilerini üzdüğünü kaydeden Vali Atış, "Dışarıdan gelen bir grup var mı, yok mu araştırıyoruz." dedi. Vali Atış'a, törenden bir gün önce bazı kişilerin şehidin evine gittiği ve hükümetin aleyhine konuşarak şehit yakınlarını kışkırttığı yönündeki iddialar da soruldu. Atış, "Bu konu henüz bana ulaştırılmadı. Ancak kaymakamlık bunu da araştırıyor." ifadelerini kullandı.

Suç duyurusunda bulunan Kozan Kaymakamlığı'ndaki bir yetkili de yapılan provokasyonu şöyle anlattı: "Bir gün önce şehidin evine bir grubun gittiği ve şehit yakınlarına 'Asker terörü bitirmek istiyor ama hükümet izin vermiyor' dediği yönünde bilgiler de geldi. Orada istihbari çalışmalarımız vardı. Şehidin evinde sürekli sivil ekiplerimiz bulundu. Kimlerin geldiği kimlerin provokasyon yapabileceği yönünde çalışmalarımız oldu. Arkadaşlar gerekli bilgi ve dokümanları savcılığa verdi."

AK Parti'ye göre; olayların arkasında MHP ve İP var

AK Parti Adana İl Başkanı Mustafa Kebude, Kozan'daki Şehit Uzman Çavuş Metin Can'ın cenaze töreninde yaşanan provokatif eylemlerin arkasında MHP ve İşçi Partisi'nin (İP) olduğunu iddia etti.

İl binasındaki basın toplantısında konuşan Kebude, törende olayları çıkartan grupların fotoğraflarını gösterdi. Kebude, aralarında İP ilçe başkanının da bulunduğu kişilerin isim ve yaptıkları işleri tespit ettiklerini kaydetti. Kebude, "Devlet büyüklerine saldırı, emniyet ve valiliğin araçlarına saldırı ve zarar vermek, 'milliyetçilik' ve 'vatanseverlikle' bağdaşmaz. Bu topraklara Güneydoğu'da mayın ekenlerle, Adana'da kin ve nefret ekenler aynı amaca hizmet etmektedir. Çevre illerden de bindirme kıtalarla desteklenmeye çalışılan bu tip saldırgan ve provokatif görüntüler yalnızca terör örgütünün kirli, çirkin, pis amaçlarına hizmet verir." dedi.

Artık hiçbir şeyin gizli kalmadığını dile getiren Kebude, 'bozkurt' işareti yapan gençlerle, İP ilçe başkanının fotoğraflarını basın mensuplarına gösterdi. Ardından ekledi: "Bütün katılımcılar sessiz beklerken İP temsilcisi, grubu provoke etmeye çalışıyor. Bunlar aynı amaca hizmet eden, aynı kaynağa su taşıyan, ayrılık rüzgârları estiren ruh ikizleridir.

MHP'den cevap: Cenazeleri istismar etmek şerefsizlik

MHP Genel Başkan Yardımcısı Recai Yıldırım, suçlamalara cevap verirken, sert ifadeler kullandı. Hiçbir şehit cenazesini istismar etmediklerini ve siyasi rant malzemesi olarak görmediklerini belirten Yıldırım, bu tarz bir hareketin "hayasızlık ve şerefsizlik" olduğunu söyledi.

Yıldırım, partisinin Adana il teşkilatında yaptığı açıklamada, AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen'e bir vatandaşın tepki gösterdiğini, bu olayın "MHP'nin provokasyonu" şeklinde gösterilmeye çalışıldığını savundu. Toplumun artan şehit cenazeleri nedeniyle tepkisini ortaya koyduğunu belirten Yıldırım, bir gazetecinin "Bozkurt işareti yapan gruplar vardı. Neden müdahale etmediniz?'' sorusu üzerine şöyle konuştu: "Bizim orkestra şefi gibi 'susun, bağırın' şeklinde amigoluk yapacak durumumuz var mıydı? Orada binlerce insan bir araya gelmiş, bir grup genç, bozkurt işareti yapmış olabilir. 'MHP'nin, töreni kurumsal anlamda istismar ettiğini' söylemek vicdansızlıktır. Biz böyle bir şey yaparsak oraya kimse giremez. Eğer biz böyle bir şey yapacak olursak o bakan, o milletvekili o şekilde oraya girip çıkamaz.''
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler