YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit başına 2 yıl
Şehit başına 2 yıl
20 Kasım 2009 23:43
4 askerin ölümüyle sonuçlanan 'pimi çekilmiş el bombası' olayı nedeniyle 9 yıl 2 ay hapse mahkum olan teğmenin bu cezasına, şehit aileleri itiraz etti. Bir şehit yakını 'her şehit için 2 yıl ceza, böyle basitse herkes herkesi öldürebilir" dedi.

Piyade Teğmen Mehmet Tümer'e 9 yıl 2 ay hapis cezası verilmesiyle ilgili olarak müdahil avukat Özgür Murat Büyük, ''Bu kararı temyiz ettik. Bu kararın bozulması için elimizden geleni yapacağız'' dedi.

Avukat Büyük, duruşma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkeme sonucunda daha ağır ceza beklediklerini söyledi.

Sanık teğmenin, ''kasıtlı davranışı yüzünden 4 insanın öldüğünü'' savunan Büyük, ''Bize göre burada bilinçli taksir yok. Mahkeme, bilinçli taksirin olduğuna karar verdi. Bu nedenle önce 8 yıl ceza verdi. Sonra 11 yıla çıkardı. İyi hal nedeniyle 9 yıl 2 aya düşürdü. Biz bu kararı temyiz ettik. Dilekçemizi verdik. Bu kararın bozulması için elimizden geleni yapacağız. Sonuçta 4 tane insanın ailesi var geride kalan... Acılarımızı hafifletmiyor'' dedi.

''ÖMÜR BOYU HAPİS BEKLİYORDUM''
Şehit Piyade Onbaşı İbrahim Öztürk'ün babası Hacı Öztürk ise karardan kesinlikle memnun olmadığını belirterek, ''4 tane şehidin olmasına karşılık ömür boyu hapis bekliyordum'' dedi.

Şehit Piyade Çavuş İbrahim Yaman'ın annesi Nuriye Yaman da ''Bu kadar ucuz mu imiş askerlerin şehit olması? Biz bunu vatani görevine teslim ettik. Ben verilen cezayı hiç uygun bulmuyorum'' diyerek, ''Çok sinirliyim. Bizim yavrularımız niye bu kadar ucuzmuş? Ben bunu vatani görevini yapmaya yolladım. Ömür boyu o adam hapis yatarsa benim vicdanım o zaman yerine gelir. Benim şu an içim yanıyor.

Eline bomba alacak, onun gibi gezecek bakacak o duygu nasıl? Bizim suçumuz, yavrularımızın suçu neymiş? Biz onu göreve gönderdik, buraya bizi koruyacak diye yolladık'' ifadelerini kullandı.

"TIRNAĞI TAŞA DEĞSİN İSTEMEDİK''
Şehit Piyade Er Mesut Bulut'un babası Sinan Bulut da cezayla her şehit için teğmenin yaklaşık 2 yıl ceza aldığını söyledi.

Bulut, ''Ölümler böyle basitse herkes herkesi öldürebilir. Büyük balık küçük balığı yutuyor misali. Biz kendimizi savunamıyoruz. Devlete güvendik. Devlet de bizi savunamayacağına göre bizim devlete güvencimiz azaldı. Kararı temyize göndereceğiz. Sonuna kadar davacı olacağız. Cumhurbaşkanı'na Genelkurmay'a kadar çıkacağız.

İstediğiniz ceza müebbet hapis. Gereken de buydu zaten. Olaylar göz önünde. Biz inşaatlarda çalışarak yetiştirdik, tırnağı taşa değsin istemedik. Devlete teslim ettik. Devlet de böyle ederse işte devlete güvencimizin nasıl sarsılacağı işte sonradan belli olur'' şeklinde konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler