YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit babasının feryadı!
Şehit düşen askerlerimizin yürek burkan hikayeleri...
Şehit babasının feryadı!
09 Aralık 2009 / 07:57 Güncelleme: 09 Aralık 2009 / 07:58

Demokratik açılımı destekleyen şehit Cengiz Sarıbaş'ın amcası, "Bahçeli ve Baykal'a önemli görevler düşüyor. Herkesin elini taşın altına koyup elbirliğiyle terörü bitirmemiz lazım" dedi.

Reşadiye'deki hain saldırıda şehit düşen askerlerden Jandarma Er Cengiz Sarıbaş'ın (20) acı haberi İstanbul Bahçelievler'deki babaocağına ateş düşürdü. Baba Talip Sarıbaş, oğlu ile en son saldırıdan bir gün önce telefonla konuştuklarını ifade ederek, oğlunun kendilerine hasta olduğunu ve doktora gideceğini söylediğini anlattı. Sarıbaş, ''Dün doktora gidecekti. Bilmiyoruz gitti mi, sonra bu haber geldi. Yavrumun kanı yerde kalmayacak'' dedi.

Silahla bu iş çözülmüyor

Şehidin amcası Salim Sarıbaş ise terörün bitirilmesi çağrısında bulunarak şunları söyledi: "Bu savaş, çok anlamsız bir savaş. Bunun mutlaka bitirilmesi lazım. 25 senedir bu savaş nasıl bitmez? Demek ki silahla halledilmiyor, silahla bu iş çözülmüyor. Bunun yanında artık masa başında mı olur? Deniz Baykal ve Bahçeli bu işle ilgili geride duruyorlar. Ülkemiz için, gençlerimiz için hep zarar. Türkiye büyük bir devlet. Yani bu anlamsız, çok çirkin bir savaş. Mutlaka hallolması lazım, ama masa başında, ama şöyle, ama böyle, ama fedakarlık. Savaşı yapanlar da bu ülkenin çocukları, ölenler de bu ülkenin çocukları, kurşun sıkanlar da bu ülkenin çocukları. Mutlak suretiyle Bahçeli ve Baykal'a görev düşüyor. Tarih bunları yazacak sonra, pişman olacaklar sonunda. Herkesin elini taşın altına koyup elbirliği içinde bu terörü bitirmemiz lazım."

Babadan Kürtçe barış feryadı

Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Örenkent köyünde toprağa verilen şehit Yakup Mutlu'nun babası, törende slogan atılmamasını isteyerek ''Biz burada askeri, polisi suçlamıyoruz. Onların suçu yok. Vatan sağ olsun. Metanetli olmamız lazım'' dedi. Kürtçe konuşan baba Kazım Mutlu, ''Kanın durmasını istiyoruz. Başka ana babalar ağlamasın. Bahçeli ve Deniz Baykal bu acıyı yaşamıyor. Çünkü askere giden çocukları yok. Bizim çocuklarımız şehit oluyor. Biz barış istiyoruz'' dedi.

Açılımı destekliyoruz

Şehit Ferit Demir'in ailesi de aynı ilçede oturan şehit Cengiz Sarıbaş'ın ailesi gibi acı haberi jandarma ve sağlık ekiplerinden öğrendi. Evlatlarının şehit düştüğünü karşılarında askerleri ve sağlık ekiplerini görence anlayan aile adeta yıkıldı. Şehidin amcası Zafer Demir, "En son geçtiğimiz hafta ailesi ile görüşmüştü" dedi. Bir gazetecinin demokratik açılım ile ilgili sorusu üzerine acılı amca Demir, "Açılımı destekliyoruz. Hükümeti destekliyoruz" diye yanıtladı.

Terhisine 84 gün kala şehit düştü

Kemal Bide'nin Samsun'un Terme ilçesine bağlı Kuşça köyündeki evinde hüzün ve gözyaşı sel olup aktı. Büyük bir acı yaşayan aileyi yakınları teselli ederken baba Cemal Bide, "Vatan sağ olsun" diyerek gözyaşı döktü. Oğlunu en son Ramazan Bayramı'nda 1 günlüğüne izine geldiğinde gördüğünü anlatan acılı baba, "Kemal'in terhisine 84 gün kalmıştı" dedi.

Kardeşimin kanı yerde kalmayacak

Jandarma Er Onur Boztemir'in cenazesi, Adıyaman'ın Tut ilçesi Yaylımlı köyünde toprağa verildi. Şehit kardeşinin tabutunun başında gözyaşı döken ağabey Mehmet Boztemir, ''Kanı yerde kalmayacak. Büyük Türk askeri hainlerden dökülen kanın hesabını soracak'' diye ağıt yaktı.

Asker harçlığıyla annesine bakıyordu

Şehit Jandarma Er Fatih Yonca'nın memleketi Türk bayrakları ile donatıldı. Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı Bekbele beldesi Orhangazi köyünde oturan Fatih Yonca'nın kurban bayramında izine geldiği ve önceki gün sabah birliğine teslim olmadığı ortaya çıktı. Fatih Yonca'nın askeriyeden aldığı aylıkla evinin geçimini sağladığı ve harçlıklarını annesine gönderdiği öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler