YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit babasından sitem
Tunceli'deki hain saldırıda şehit düşen komiser Cem Kerman ve öğretmen eşi Dilay Turan Kerman'ın cenazeleri memleketlerinde toprağa verildi.
Şehit babasından sitem
06 Eylül 2011 / 16:48 Güncelleme: 06 Eylül 2011 / 16:54

Şehit Cem Kerman'ın Türk bayrağına sarılı tabutu, helallik için Edirne Selimiye Devlet Hastanesi'nden alınarak, Asmalımescit Sokak'taki baba ocağına getirildi. Burada şehit komiserin tabutu, meslektaşlarının omuzlarında taşınarak, baba evinin önündeki masaya konuldu.

Bu sırada anne Gülsen, baba Ercan ve Amerika'da yaşayan ağabey Bilal Kerman ile şehit komiserin yakınları, göz yaşlarına hakim olamadı. Buradan alınan cenaze, cenaze aracıyla Edirne Valiliği'ndeki tören için valilik bahçesine getirildi.

Güçlükle ayakta duran şehit komiser Cem Kerman'ın ailesi, burada taziyeleri kabul etti. Atatürk işlemeli kravat takan baba Ercan Kerman, oğlunun en son okuduğu ''polisce'' adlı kitabı elinden düşürmedi.

Edirne Belediyesi bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Şehit Cem Kerman'ın öz geçmişinin okunmasının ardından, konuşan baba Ercan Kerman, konuşmasını ''kahrolsun PKK şekline dönüştürmeyeceğini'' söyleyerek sözlerine başladı.

Şehit babası, kendisinin de çok acılı olduğunu evladını kaybettiğini ama esas kaybedenin vatan olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Konuşmamı her zaman olduğu gibi biraz uyanma, bilgi ve ışık verebilmeyi acılı anımda bile ona vesile edeceğim. Cem'in devre arkadaşlarına hitap etmek istiyorum. Onlar son derece donanımlılar, örneğin Cem 3 yıldızlı bir dalgıç, bir oryantring sporcusuydu, zekiydi. Bu ülke geniş kitleleriyle güruh haline getirildiği, nereden gelip nereye gittiğini bilmediği ortamda donanımlı gençlere büyük görev düşüyor. En büyük görevleri ölmemek. Evladımı kaybettim ama esas kaybeden vatanımız. Bunu düşünmeye çalışılım. Halkımız, (bunu söylemek istemiyorum ama) şehit cenazelerinde duyarlı değil, bir dizide onun beğendiği kahraman öldüğünde oturup ağlıyor, ama şehit cenazesine duyarsız nereye gidiyoruz?

Bizler Türkleriz, Türk demek insan türünün koruyucularıdır. Atatürk Türk'ü böyle tarif etmiştir. Ne mutlu Türküm diyene... Atatürk bize bir yol çizdi, Türk insanının yüzünü batıya çevirdi. Bundan sonrasını iyi muhafaza etmeye çalışalım. O gençlere birinci görevlilerinin ölmemek olduğunu hatırlatıyorum. Hepsi donanımlı aydın gençler.''

Edirne Emniyet Müdürü Mehmet Yazıcı da Cumhuriyet'in bütünlüğüne kasteden vatan hainleriyle mücadelede bedeli ne olursa olsun, devletin güvenliği, yüce Türk Milleti'nin esenliği ve huzuru için kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.

-''EVLADIMA EŞLİK EDECEĞİM''

Konuşmaların ardından Edirne Müftü Yardımcısı Yusuf Tuna'nın dua ettirmesinin ardından, şehit Kerman'ın cenazesi, Selimiye Camisi'ne götürüldü. Anne Gülsen Kerman, ''yavruma eşlik edeceğim'' diyerek valilik bahçesinden yaklaşık 1 buçuk kilometre uzaktaki camiye oğlunun cenazesinin taşındığı aracın arkasından yürüdü.

Kortej eşliğinde şehit cenazesinin camiye getirilişi sırasında cadde ve sokaklar adeta insan seliyle, teröre lanet okudu.

Şehitin cenazesi, Selimiye Camisi önünde polis meslektaşları tarafından alınarak, cami bahçesindeki masaya yerleştirildi. Güçlükle ayakta duran şehit anne ve babasına sağlık görevlileri ara ara müdahale etti.

Baba Ercan Kerman ile ağabey Bilal Kerman'ın şehit Cem Kerman'ın fotoğrafına bakışları, şehit annesi Gülsen Kerman'ın tabuta dokunuşları cenazeye katılanların yüreklerini dağladı.

Öğle namazı sonrası Edirne Müftü Vekili Yusuf Tuna'nın kıldırdığı cenaze namazı sonrası, şehit komiser Cem Kerman'ın naaşı, meslektaşları tarafından bir süre omuzlarda taşınarak cenaze aracına kondu. Edirne Belediyesi bandosu eşliğindeki kortej Buçuktepe Mezarlığı'na kadar ilerledi.

Kortejin ilerleyişi sırasında binlerce vatandaş, 'Kahrolsun PKK, polise kalkan eller kırılsın, Edirne uyuma şehidine sahip çık, Ne mutlu Türküm diyene'' şeklinde slogan attı.

Şehit Cem Kerman'ın cenazesi sevenlerinin duası ve göz yaşları içinde toprağa verildi.

Cenazeye, şehit komiserin babası Ercan, annesi Gülsen, ağabeyi genetik mühendisi Bilal Kerman, sevenleri ve yakınları ile, Edirne Valisi Gökhan Sözer, AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Doğan Kılınç, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cengiz Demirci ve on bine yakın Edirneli katıldı.

-DİLAY TURAN KERMAN'IN CENAZESİ ANKARA'DA TOPRAĞA VERİLDİ-

Dilay Turan Kerman'ın Türk bayrağına sarılı tabutu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi morgundan alınarak Kocatepe Camisi'nin avlusuna getirildi.

Şehit öğretmen için burada düzenlenen törene ailesi ve yakınlarının yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve Kamer Genç'in de aralarında bulunduğu bazı CHP milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ile emniyet mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Çiçek, Dinçer ve Şahin, tören alanına gelişlerinde ailenin yanına giderek şehit öğretmenin babası Saim Oğuz Turan, annesi Havva Turan ve ağabeyi Eray Turan'a başsağlığı diledi.

Kerman için öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı.

Cenaze namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, Dilay Turan Kerman'ın vatan sevgisinden, eğitim öğretim kaygısından başka bir derdi olmayan, ülkesi için çırpınan bir kişi olduğunu ve vatan görevi yaparken şehit olduğunu belirterek, ''Kelimelerin bittiği, sözlerin tükendiği, duyguların sel olduğu anlarda cenaze namazı kıldırmak zor bir iştir. Tesellimiz şehidimizin Rabbimizin sonsuz rahmetine ulaşmasına olan inancımızdır, milletimizin sevgi seline, muhabbet seline ulaşması hepimizin en büyük tesellisidir'' dedi.

Şehit öğretmenin cenazesi, namazın ardından polislerin omuzlarında bir süre taşındıktan sonra cenaze aracına konuldu.

Naaşın cenaze aracına konulduğu sırada annesi Havva Turan fenalık geçirdi. Yakınları ve vatandaşlar tarafından kalabalığın arasından çıkarılan acılı anne, sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından ambulansa alınarak Karşıyaka Mezarlığı'na götürüldü.

Şehit öğretmenin bir yakını da cenaze aracına tutunarak aracın ardından bir süre yürüdü.

Öğretmen Dilay Turan Kerman'ın cenazesi, Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler