YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit babasından itidal çağrısı
Tokat’ta şehit düşen Cengiz Sarıbaş’ın babası Talip Sarıbaş, evine gelen 100 kişilik gruba itidal nasihatı vererek “Kardeşliği bozacak birşey yapmayın” dedi
Şehit babasından itidal çağrısı
15 Aralık 2009 / 11:33 Güncelleme: 15 Aralık 2009 / 11:34

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde geçen hafta PKK’lı terörist grubun kurduğu pusuya düşerek altı askerle birlikte şehit olan Jandarma Er Cengiz Sarıbaş’ın İstanbul Bahçeliveler’deki evine önceki gece DTP’yi protesto ettiklerini söyleyen 100 kişiyi aşkın grup geldi. Taziyeye geldiklerini söyleyen grubun kendisini omuzlarına aldığı ve onları zorla durdurduğunu anlatan Talip Sarıbaş, şunları söyledi:

SAKİN OLMALARINI İSTEDİK

“Gelenler bana ve eşime ‘Bir emriniz var mı? Ne isterseniz yaparız’ dediler. O anda bir yeri ya da bir kişiyi işaret etsek olay çıkması işten bile değildi. Ne ben ne de eşim gruba herhangi bir isteğimiz olmadığını söyledik. Gelenlerin niyeti belki kötü değildi ama Türkiye’de gelişen olayları görünce sakin olunmasını istedik.”

DEFALARCA DURUN İŞARETİ YAPTIM

Kendisinin de bir çok Kürt arkadaşı olduğunun altını çizen acılı baba “Ne yapsaydım; gruba bir hedef mi gösterseydim?  Yapmadım, yapmam da. Oysaki bizden ısrarla ‘Bir emriniz var mı’ diye sordular. Herkesi sakin olmaya çağırıyorum. İtidale davet ediyorum. Sakin olun kırıp dökmeyin, bu iş öyle çözülmez diyorum”

AÇILIMA DESTEK VERİYORUZ

Anne Gülyas Sarıbaş ise grubun gelişini beklemediklerini söyleyerek “Gelenler kötü niyetli değildi ama kötü bir şey de yaşanmasın diye çabaladık” diye konuştu. Oğlunun şehit olmasıyla yeterince acı çektiğini ve üzüldüğünü söyleyen acılı anne şunları söyledi- “Benim canım yanmış. Ama ilk andan beri sakin olmaya çalışıyorum. Demokratik açılıma destek olduğumuzu başından beri söyledik. Yeni Cengizler şehit olmasın diye görüşümüzü açıkladık. Şimdi de kimse tahriklere kapılarak ellerinde satır, bıçak, silahla kimseye saldırmasın. Devletimiz saldırganların hakkından gelir. Kimse kötü bir olaya karışmasın. Herkes sakin olsun” Anne Gülyas Sarıbaş, evde oğlunun askere gitmeden önceki gün kendisi için yaptığı bir mendil bulduğunu söyledi. 

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler