YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit ailesinden suç duyurusu
Şehit ailesinden suç duyurusu
06 Ekim 2009 08:27
Şehit ailesi komutanın "ben döşedim" dediği mayınlar için suç duyurusunda bulundu

Hakkari Çukurca'da askerî aracın geçişi sırasında patlayan mayın sonrası şehit düşen Uzman Çavuş Ziya Bener'in ailesi dün savcılığa başvurdu.

Aile, internete düşen telefon konuşmasında mayınları kendilerinin döşediğini söyleyen iki komutan hakkında suç duyurusunda bulundu. Şehidin kardeşi Refik Bener'in dilekçesi, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verildi. Alınan bilgilere göre suç duyurusunda, 20. Sınır Jandarma Tugay Komutanı Tuğg. Z.E. ile Tümen Komutanı Tümg. G.K. hakkında dava açılması isteniyor. Yargılama konusu ise TCK'nın 'kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi ve resmi belgede sahtecilik' olarak gösteriliyor.

Dilekçede Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 27 Mayıs 2009'da mayın patlaması sonucu 6 şehidin verildiği, 8 askerin de yaralandığı ifade edildi. Olayın ardından kamuoyuna saldırının PKK tarafından yapıldığının duyurulduğu, ancak internette iki komutanın ses kayıtlarında mayınların PKK tarafından konulmadığı, Tuğgeneral Z.E. tarafından döşendiğinin anlaşıldığı vurgulandı. Askerlerin mayının döşendiği güzergahtan geçeceği halde, olay yerinden geçen askeri birliğin komutanına bilgi verilmediği belirtilen suç duyurusu dilekçesinde, "Böylesi hayati bir bilginin paylaşılamaması ve sonucunda gencecik fidanlarımızın toprağa verilmiş olmasına sebebiyet verenlerin haklarında yasal işlemlerin yapılması Silahlı Kuvvetler'in içerisinde yer alan birkaç kusurlu asker nedeniyle ordumuzun zan altında bırakılmasını engelleyecektir." denildi.

Genelkurmay Başkanlığı, saldırı sonrasında Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçakların Avaşin-Basyan'daki PKK kamplarını vurduğunu duyurmuştu. Başbakan Erdoğan da DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'e verdiği randevuyu olay sonrasında ertelediğini açıklamıştı. Ancak daha sonra bazı internet sitelerinde mayınların PKK tarafından değil, bizzat 20. Sınır Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Z.E. tarafından döşendiğini ortaya koyan telefon görüşmesi kayıtları yayınlanmıştı. Tuğgeneral Z.E., Tümgeneral G.K.'ye olayla ilgili telefonla bilgi verirken, "Uzaktan komutalı değil. Biliyorsunuz bunları korumak için ben burada sıkıntılı oldukları için kendim risk alarak geldim. Bizzat kendim yerleştirdim. Rütbelileri tek tek çağırdım gösterdim." demişti. Komutan G.K. ise, "Hiç önemli değil. Kahrolacak bir şey yok. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Burada hayatımızı ortaya koyup mücadele veriyoruz. Bu mücadelenin içerisinde birileri ufak tefek hata yapacaktır. Bunun bedeli belki ağır olacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

Şehit Uzman Çavuş Bener'in kardeşi Refik Bener'in verdiği suç duyurusu dilekçesinde komutanların cezalandırılması istendi. İnternette yayınlanan 3 adet ses kaydı delil olarak yer aldı. Şüphelilerin hukukî olarak üzerlerine düşen icrai görevi yerine getirmemeleri nedeniyle Uzman Çavuş Ziya Bener ile birlikte 5 askerin şehit olmasına sebebiyet verdikleri ifade edildi. Şüphelilerin konuşma kayıtlarında mayınların terör örgütü tarafından operasyonları engellemek amacıyla döşendiğine dair belge düzenledikleri belirtilerek, gerçeğe aykırı belge düzenlemek suretiyle resmi belgede sahtecilik suçunu işledikleri iddia edildi.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler