YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit ailesinden o karara tepki!
Şehit ailesinden o karara tepki!
16 Ekim 2012 18:33
Afyonkarahisar'da meydana gelen cephanelik patlamasında evlatları şehit olan Bursalı aile, 'doğal afet şehidi' kararını yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Afyonkarahisar'da meydana gelen cephanelik patlamasında şehit olan askerler 'doğal afet şehidi' sayıldı. Aileler bundan dolayı şehitlere tanından birçok haktan mahrum kalacak.

"İKİNCİ BİR ACI DÜŞTÜ İÇİMİZE"

 Afyonkarahisar'da, 5 Eylül'de meydana gelen cephanelik patlamasında şehit düşen Piyade Onbaşı Tolga Taştan'ın Bursa'da ki ailesi karara tepki gösterdi. 
                
Osmangazi İlçesinde oturan Piyade Onbaşı Tolga Taştan'ın dedesi Ali Taştan, "Ben bu karara karşıyım. Çünkü afet şehidi değil, afet dediğin bir deprem olur, aniden yangın çıkar, sel basar da afet şehidi olur. Orada patlama olmuş, tedbirini almamışsın, askerini koruyamamışsın bunu nasıl afet şehidi sayarsın. Ben hayretle karşılıyor ve nefretle de kınıyorum. İkinci bir şok yaşadık ve ikinci bir acı düştü içimize." dedi.

 "GEREKİRSE GENELKURMAY'IN ÖNÜNDE ÇADIR KURUP OTURACAĞIZ"

 Bu aşamadan sonra kararı mahkemeye taşıyacaklarını belirten Taştan, "Mahkemeye vereceğiz, yerine göre keşif yaptıracağız, öyle hemen örtbas ile bu iş olmaz. Biz 25 aile olarak bir araya gelerek bu işi takip edeceğiz. Gerekirse Genelkurmayın önünde çadır kurup oturacağız." şeklinde konuştu.

 "EL KEFEN İLE GÖMERKEN BİZ TABUTLA GÖMDÜK"

 Torunlarını okutup askere gönderdiklerini kaydeden acılı dede Taştan, "Afyon'da patlama oldu, 15 gün sonra cenazesi geldi. Kemik miydi, toprak mıydı, ne olduğunu da bilmiyoruz. El şehidini kefeni ile defnederken, biz tabutla gömdük. Devlete de böyle selamımı söyleyin." şeklinde konuştu.

"VATAN SAĞ OLSUN DEMİYORUM"

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Bölümü mezunu onbaşı Tolga Taştan'ın annesi  Zekine Taştan ise "Vatan sağ olsun demiyorum." diyerek şunları söyledi:

"Çocuğumu okutup askere gönderdim. 3 çocuğum var. Biri şehit oldu iki çocuğum kaldı. Çocuğumu üniversitede okuttum. Başına bunların geleceğini bilsem asla ve asla askere yollamazdım. Bir evim var, satar ama askere göndermezdim. Kirada oturmasını becerirdim. Kısa dönem askerlik yapacaktı."

 "BAŞTAKİLERİN ÇOCUKLARI BÖYLE OLSA ONLAR KABUL EDER MİYDİ"

 Anne olarak bütün zorluklara göğüs gerip çocuklarını büyüttüğünü anlatan Zekine Taştan, "Okuttum kısa dönem askerlik yapacaktı. Gitti Samsun'da askerlik yaptı, 5 gün de Afyon'da yaptı. Şimdi bunu demelerini mantık kabul ediyor mu? Baştakilerin çocukları böyle olsa onlar kabul eder miydi? Etmezdi. Zaten onların ki gitmez biliyorum. Biz hep böyle ateşlerle yanmak zorunda mıyız." şeklinde tepkisini dile getirdi.

 "BUNU SÖYLEYENLER ÖNÜME GELSE ONLARIN HEPSİNİ PARÇALARIM"

 Zekine Taştan, şöyle devam etti:

 "Benim çocuğum bana soruyor; herkesin şehidi kefenle konuluyor mezara benim ağabeyim neden tabutla konuldu? Buna yürek dayanıyor mu? Dayanmıyor. Ben vatan sağ olsun demiyorum, çünkü benim çocuğumun acayip bir ölümü vardı. Kimseninkine benzemiyor. Beni haddinden fazla üzdü, şu anda bunu söyleyenler önüme gelseler onların hepsini parçalarım. Hiç birinden geri kalmayacağım, mahkemelere gitmeye. Cumhurbaşkanlığının önünde çadır kurmak gerekirse kurarım. Afyon'a gidilecekse gideceğiz, Bunu takip edeceğiz."

Kimseden para pul istemediklerini anlatan Zekine Taştan, çocuklarının nasıl öldüğünün tespit edilip, sorumlular varsa cezalandırılmasını istediklerini sözlerine ekledi.

 OLAY


 Afyonkarahisar'deki cephaneliğe, 5 Eylül 2012 tarihinde,  Sakarya'dan getirilen mühimmatların nakli yapılırken, meydana gelen patlamada 25 asker şehit olmuş, 4 asker de ağır yaralanmıştı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, Afyonkarahisar'daki cephanelik patlamasında şehit olan 25 askerin ailelerine gönderilen yazıda, 'personelin görev esnasında doğal afet sebebiyle şehit olduğu' belirtildi. Bundan dolayı aileler şehitlere tanınan birçok haktan da mahrum kalacak. Terörle mücadele dışında 'kaza ve ihmal'den ölen askerler tam olarak şehit statüsüne alınmıyor. Bu durumdaki er ve erbaşların ailelerine 3 bin lira ölüm yardımı ödendi. Ayrıca Mehmetçik Vakfı 30'ar bin lira yardımda bulunacak. Ölenler terör şehidi olmadığı için aile bireylerine de iş hakkı tanınmayacak.
 

CHA


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler