YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit ailelerine şok tehdit
Şehit ailelerine şok tehdit
18 Ağustos 2010 15:18
Skandal Heron görüntülerinin ortaya çıkmasından sonra çeşitli baskınlarda şehit olan evlatlarının hesabını sormak için dava açmaya hazırlanan aileler gizli numaradan arayan şahıslar tarafından tehdit edilmiş.

Heron görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından çeşitli baskınlarda hayatını kaybeden evlatlarının hesabını sormak için dava açmaya hazırlanan şehit aileleri, 'tazminatları vermemekle' tehdit edildiklerini söyledi. Aileleri gizli numaradan arayan şahıslar, "Şikayetçi olursanız tazminat hakkınız riske girebilir." diyerek tehdit etmiş.

Şehit aileleri ve Hukukçular Derneği, istihbarat raporlarına ve Heron görüntülerine rağmen Dağlıca, Çukurca, Hantepe ve Gediktepe'de terörle mücadelede verilen şehitlerin hesabını yargıya taşımak için bir araya geldi. Legacy Ottoman Hotel'de bir basın açıklaması yapan aileler, haklarını sonuna kadar arayacaklarını aktardı. 

Hukukçular Derneği Başkanı Cahit Özkan, ailelerin davacı olmalarını engellemek için tehdit edildiğini söyledi. Tüm bu baskılara rağmen 4 ailenin şahsen, 1 ailenin ise vekaleten şikayetçi olduğunu belirten Özkan, tehdit edenlerin şehitlerin ailesinin maddi zorlukta olduklarını bildikleri için bu alandan saldırdıklarına işaret etti. 

Cahit Özkan, tüm saldırılar öncesinde saldırılara ilişkin istihbarat bilgilerinin geldiği halde tedbir alınmadığını ifade etti. Askerlerin göz göre göre şehit edildiğini söyleyen Özkan, şehit aileleriyle birlikte Beşiktaş'taki Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. 

Hantepe'de şehit olan Uzman Çavuş Ayhan Say'ın babası Hasan Say da, bu iddiayı destekleyecek bir açıklama yaparak, dava açacağını açıklamasının ardından tehdit telefonu aldığını anlattı. Bir gün telefonun çaldığını aktaran şehit babası Hasan Say, görüşmeyi şöyle anlattı: "Telefondaki ses 'siz şikayetçi olacak ailelerden misiniz?' diye sordu. Ben de heronlarla ilgili tatmin edici bir açıklama yapılmadığı taktirde şikayetçi olacağımı söyledim. Telefondaki kişi buna karşılık, 'şikayetten dolayı tazminat ve maaş hakkınız riske girmesinden çekinmiyor musunuz?' dedikten sonra telefonu kapattı." 

Şehit babası olarak tazminat talebi olmadığını söyleyen Hasan Say, Türkiye tapusunu üzerlerine çıkarsalar şehitlik onurunun yerine geçemeyeceğini aktardı. Hiçbir şehit ailesinin de bunu kabul etmeyeceğini vurgulayan Say, "Maddi bedel avcısı değiliz. Biz rızk konusunda belli bir kurumu, kuruluşu, devleti değil Allah'a inanır ve ondan bekleriz." ifadesini kullandı. Hasan Say, ellerini, dilini kollarını kesseler de bu karardan vazgeçmeyeceklerini belirterek, gerekirse gözleriyle suç duyurusunda bulunacağının altını çizdi. Türkiye Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) yıpratmak gibi bir niyetleri olmadığına değinen Say, kasa içerisindeki bir çürük elmanın atılmadığı durumda tüm elmaların çürüyeceğini ve TSK'ya güven kalmayacağını vurguladı.

TSK içindeki hainlerin ortaya çıkmasını isteyen Dağlıca şehidi Selçuk Gürdal'ın babası Mehmet Gürdal ise, yetkililere neden önlemler alınmadığını sordu. Terör örgütü tarafından kaçırılan 8 askerin dışarıda elini kolunu sallayarak gezdiğini belirten Baba Gürdal, "Dağlıca'daki saldırıda şehit düşen 13 askerimiz de alınlarından vuruldu. Hiçbiri başka bir yerinden vurulmadı. O 8 askerse mücadele etmeden onlara teslim oldu. Bunun araştırılmasını ve ihmalkarlara cezalarının verilmesini istiyorum." şeklinde konuştu.

Dağlıca şehitlerinden  Gaziantepli Mehmet Cücük'ün babası Cebbar Cücük de, "Orduya güveniyoruz ama ordunun içinde hainler var. Biz o hainlerin cezalarını çekmesini istiyoruz. Onlar yüzünden ordumuz yıpranmasın." dedi. Baba Cücük, evlatlarının vatan için, bayrak için, şehit olduğunu yetkililerin hainleri ortaya çıkarması için elinden geleni yapmasını istedi.

Toplantının ardından şehit aileleri suç duyurusunda bulunmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığı'na gitti.
Cihan

selamün aleyküm
 // ertan yazıcı
gizli numaradan aranılması hepsine aynı andamı tesadüf edilmiş? gizli numara aranan normal vatandaş için gizli bir numaradır? milyarlarca dolarlık harcamalar yaparak kurulmuş şebeke ve teknik aksam üzerinden teknik takip maliyetleri bu devlet ve millete çok pahalıya mal oldu. o teknik takip merkezleri içinde bu numaralar gizlimidir? vergi yüzsüzleri gibi neden bu ülkede her şey tam manasıyla deşifre edilmez, bu arayan numara ve arayan şahıslar deşifre edilsin kamuoyuna b...
18 Ağustos 2010 22:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler