YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit aileleri: Gürbüz Kaya başrolde
Şehit aileleri: Gürbüz Kaya başrolde
23 Şubat 2011 08:53
Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 7 askerimizin şehit olmasına neden olan 'dost mayını'yla ilgili görülen davada Tuğgeneral Zeki Es'in Askeri Mahkemece tahliye edilmesi şehit yakınlara ikinci acıyı yaşattı.

Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde 7 askerin şehit olmasına neden olan ‘dost mayının’ döşenmesiyle ilgili olarak Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanan Tuğgeneral Zeki Es’in ‘tutuklama nedenlerinin ortadan kalktığı’ gerekçesiyle tahliye edilmesine şehit aileleri tepki gösterdi. Şehit aileleri, askeri mahkemede evlatlarının şehit olmasına karşılık cezanın verilmemesi halinde AHİM’e gideceklerini söyledi.

BİZLER 21 AYDIR HER GÜN ÖLÜYORUZ

RAZİYE DEMİRCİ (Şehit Deniz Demirci’nin annesi):

Gereken yerlere başvuracağım. Ben de hakkımı arayacağım. Ya o hâkimin gözü görmüyor ya da kulağı duymuyor. Yetmiş milyon insan bağırıyor, televizyonlarda söylüyor Es, ‘Mayını ben döşedim’ diyor. Bomba onlardan çıkıyor patlama onlardan çıkıyor. Hepsi mi yalan? 21 ay oldu; her gün ölüyoruz. Oğlum PKK ile çarpışsaydı, bu kadar zoruma gitmezdi. Vatan haini bunlar... O gündür bugündür yalan yalan... İlk gün de bir komutana söyledim ‘Onları Türk bayrağı altında görmek istemiyorum’ dedim. Daha biz kime güveneceğiz? ‘Şanlı şerefli ordu’ diyorduk. Ne yapalım yani adalet için bıraksınlar başımızın çaresine mi bakalım? AHİM’e kadar gideceğim.

BİRİ TUTUKLU DİYE İÇİMİZ BİRAZ RAHATTI

NAİL ÇELİK (Şehit Er Cafer Çelik’in babası):

Zeki Es’in serbest bırakılmasını anlayamadık. Onun salınmasına hiç gönlüm razı değil. Orada bir tutuklu var diye içimiz biraz rahattı. Bize “Sizin çocuklarınız yoldan sapıp dere yatağına girdi” diye yalan söylediler. Dere yatağıyla bir ilgisi yok. Bölük komutanı dahi bunu söyledi. Bize birçok yalan söylediler. Orada büyük komutanların ikisinin de suç var. Gürbüz Kaya’nın da suçu var, Zeki Es’in de suçu var. İşin başı Gürbüz Kaya, başrol onda” dedi.

HALİL ÖZEVİN (Şehit Er Kemal Özevin’in babası):

Ne düşünebilirim. Adaleti bekliyoruz, adalete güveniyoruz. Adalete bırakmışız. Tabii ki üzgünüz. karardan sonra sabaha kadar uyamadık.

Yeniden tutuklama isteyeceğiz

İSMAİL KILIÇ (Şehit Deniz Demirci’nin babası Halil Demirci’nin avukatı):

Mahkeme tüm delillerin toplanmış olması nedeniyle tahliyeye karar verdi. Askeri disiplini bozma da ortadan kalktı... Karar çok geç kalmadan çıkacaktır. Ceza hukukunda tutuksuz yargılama var. Bize göre kalkmadı. Bununla ilgili cuma günü yeniden tutuklama talep edeceğiz... 

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler