YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit aileleri çaresiz...
Şehit aileleri çaresiz...
07 Ekim 2009 09:07
Aktütün baskınında evlatlarını şehit veren aileler acılı: Aktütün baskınının soruşturulmaması içimizde ukde kalacak...

Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na yapılan terörist saldırının acısı, aradan bir yıl geçmesine rağmen hâlâ tazeliğini koruyor.  

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesine bağlı karakolda 17 asker şehit düşerken, 20'si de yaralandı. Baskınla ilgili 'ihmal' iddiaları ise kamuoyunun gündeminden hiç düşmedi. Bu şüphelerin araştırılmaması şehit ailelerinin acısına acı katttı. Olayda şehit olan er Çağlar Mengü'nün babası Azimet Mengü, "Hain baskında yaşanan ihmalleri hazmedemiyorum." diyor. Bağrına taş basıp oturduğunu ancak baskının soruşturulmamasının her zaman içinde ukde olarak kalacağını belirtiyor. Acılı baba çaresizliğini şöyle dile getiriyor: "Ben bunun hesabını kimden sorayım, kime gideyim, devleti devlete mi şikâyet edeyim?"
Şehit Er Oktay Karakelle'nin babası Hüsamettin Karakelle de aynı düşüncede: "9 saat boyunca takviye güçler neden gelmedi? 'Vatan sağ olsun' diyemiyorum. Hakkımı da helal etmiyorum." Tarih 3 Ekim 2008. Baba Azimet Mengü, yeğeninin düğünü için Ankara'ya yola çıkmıştır. Trafikte acı haber gelir. Bayram ve düğün birbirine karışır. Anne Nuriye Mengü, oğlunun şehit haberini aldığı günden bu yana hiç gülmemiş. 1 yılda 13 kilo vermiş. Baba Mengü, oğlunun şehit düştüğü Aktütün Karakolu'na gitmeyi birkaç kez istediğini fakat yakınlarının onu bu kararından vazgeçirdiğini söylüyor. Mengü, devletin kendilerini hiç yalnız bırakmadığını ve ihtiyaçları olduğunda yanlarında olduğunu anlatıyor. Ancak ihmaller zinciriyle ilgili iddialar konusunda detaylı araştırma yapılmamasını hazmedemediğini belirtiyor. Laiklik ve Atatürk adına miting düzenleyenlerin bu olayla ilgili niçin bir yürüyüş yapmadıklarını soruyor: "Vatan millet diye sağda solda bağıranlar niçin bu konuda sessiz?" Acılı baba artık akan gözyaşlarının son bulmasını, kardeş kavgasına 'dur' denilmesini istiyor.

Mahallelerinde Doğu Anadolu'dan göç etmiş birçok Kürt kökenli komşusu olduğunu, camide omuz omuza namaz kıldıklarını anlatıyor. Aktütün baskınında kendi oğluyla birlikte şehit olan Diyarbakırlı Hakkı Aran'ın babası Mehmet Aran ile sürekli görüştüklerinin altını çiziyor. Aktütün baskınında şehit olan er Oktay Karakelle'nin babası Hüsamettin Karakelle ise acı haberi aldıkları günü anlatırken gözleri doluyor. O gece rüyasında oğlu Oktay'ı dağlık taşlık bir yerde aradığını fakat bulamadığını, bu rüyayı tam üç defa gördüğünü vurguluyor. Karakelle, "İçimi acı bir his kapladı." diyor. Anne Karakelle hâlâ o günlerin tesirinde. Evde Oktay'a ait tüm resimler ondan gizleniyor. Kızı Maya Karakelle, "Resimleri gördüğünde fenalaşıyor, ona hakim olamıyoruz." ifadesini kullanıyor.

Oktay Karakelle, karakol baskınında en son şehit olan asker. Tam 9 saat boyunca teröristlerle çatıştı. Babası Hüsamettin Karakelle, baskında ihmali olanlara hakkını helal etmediğini dile getiriyor. 9 saat boyunca takviye güçlerin neden karakola gitmediğini soruyor. Acılı baba, "Vatan sağ olsun diyeceğim fakat diyemiyorum." derken gözyaşlarına hakim olamıyor.
 
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler