YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehidin cenazesi toprağa verildi
Şehidin cenazesi toprağa verildi
12 Ocak 2011 14:36
Ankara'da askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan üsteğmen Şükrü Pürlü'nün cenazesi, Sivas'ta toprağa verildi...

Askeri helikopterin düşmesi sonucu yaşamını yitiren subaylardan kara pilot üsteğmen Şükrü Pürlü'nün (29) cenazesi, Sivas Askeri Hastanesinden ''helallik'' alınmak üzere şehidin İstasyon Caddesi Ray Blokları'ndaki baba evine getirildi.

Türk bayrağına sarılı cenazenin evin önüne getirilmesinin ardından şehidin babası Feyzi Pürlü, annesi Neşe Pürlü, kız kardeşleri ve yakınları gözyaşlarına boğuldu. Şehidin tabutuna sarılan anne Neşe Pürlü, ''Yavrum anan geldi kuzum. Nerede kaldın'' diye gözyaşı döktü. Neşe Pürlü, oğlunun mesai arkadaşlarına da sarılarak ağıt yaktı.

Daha sonra şehidin Türk bayrağına sarılı cenazesi, Sivas Ulu Camisi'ne getirildi. Burada, tabutun başındaki saygı nöbetini, şehidin subay pilot arkadaşları sırayla tuttu.

Şehidin 12 yaşındaki yeğeni Mert Akbulut da zaman zaman şehidin fotoğrafını tuttu ve dayısının mesai arkadaşlarıyla birlikte saygı nöbetine katıldı. Gözyaşlarına hakim olamayan Akbulut, soğuk hava nedeniyle üşümemesi için fotoğrafı devretmesi istendiği zaman ısrarlara rağmen üşümediğini belirterek, fotoğrafı tutmaya devam etmek istediğini söyledi.

Pürlü'nün pilot arkadaşları, musalla taşının başındaki panoda şehidin rütbesinin eksik yazıldığını fark edince yazıyı silerek düzeltti.

Cenaze namazına şehidin ailesi, yakınları ve mesai arkadaşlarının yanı sıra Sivas Valisi Ali Kolat, Eğitim Kolordu Komutanı Korgeneral Galip Mendi, Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Muammer Bayram, Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, milletvekilleri, kurum temsilcileri, askerler, polisler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İl Müftüsü Yusuf Şahin'in kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin cenazesi, askerlerin omuzunda taşınarak top arabasına kondu. Bu sırada da şehidin yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Türk bayrağına sarılı cenaze, top arabasında kortej eşliğinde bir süre taşındı. Cenazenin geçişi sırasında evlerinden ve caddede töreni izleyen bazı vatandaşların da gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

Bu arada kortej sırasında cenazenin taşındığı top arabasının tekerleği, kortejde yer alan bir askerin ayağının üstünden geçti. Görevliler tarafından çevredeki bir dükkana götürülen askerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

''DÜN KINA GECESİNİ YAPTIM''

Daha sonra şehit cenazesi, toprağa verilmek üzere Yukarı Tekke Mezarlığı'na götürüldü. Yukarı Tekke Mezarlığı Şehitliği'nde düzenlenen törende, şehidin öz geçmişi okundu. Saygı atışı da yapılan tören sırasında anne Neşe Pürlü, askerlerle birlikte asker selamı vererek, ''Damatlığını giydiremedim ama dün kına gecesini yaptım'' diye gözyaşı döktü.   

Şehit cenazesi, daha sonra gözyaşları arasında toprağa verildi. Bu sırada Sarıkamış'tan getirildiği belirtilen toprak da şehidin mezarına döküldü.

Cenazenin toprağa verilmesinin ardından Eğitim Kolordu Komutanı Korgeneral Galip Mendi, şehidin tabutunun sarılı olduğu Türk bayrağını ve fotoğrafını acılı baba Feyzi Pürlü'ye teslim etti. Feyzi Pürlü de bayrağı öperek teslim alırken anne Neşe Pürlü, bayrağı ve fotoğrafı en güzel yerde saklayacağını söyledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler