YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şefkat harekatı!
Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 34 vatandaşın hayatını kaybettiği Uludere'de acılı annelere teselli ziyaretinde bulunacak. Kadınların ağırlıkta olacağı heyetin ziyareti sonrası, 'Buluşan Kadınlar' adı altında bir araya gelen gönüllüler de bölgeye g
Şefkat harekatı!
30 Ocak 2012 / 10:17 Güncelleme: 30 Ocak 2012 / 10:13

"Ankara'nın derin dehlizlerinde kalmayacağı" teminatı verilen ve üç koldan inceleme ve soruşturmanın devam ettiği Uludere olayında hükümet, mağdurları ve bölgeyi yalnız bırakmıyor. Bu hafta içerisinde Uludere'ye adeta şefkat harekatı planlanıyor. Emine Erdoğan, çoğunluğu kadınlardan oluşan geniş kapsamlı bir heyetle, terörist zannedilerek öldürülen 34 kişinin yakınlarının yaşadığı Uludere'ye giderek vatandaşların acılarını paylaşacak. Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu da bu hafta bölgedeki çalışmalarına başlayacak. Ayrıca yine aydın kadınlardan oluşan bir başka heyet de ölenlerin annelerini ziyaret edecek. Türkiye'de internet üzerinden grup kuran 'Buluşan Kadınlar' 11 Şubat'ta Uludere'ye giderek Uludere annelerinin hem acılarını paylaşacak hem de onların dualarına ortak olacak.

EMİNE ERDOĞAN KARA TAKILDI

Emine Erdoğan'ın bölgeye yapacağı ziyaretin daha öncesi için planlandığı ancak bölgeyi etkisi altına alan olumsuz hava koşulları sebebiyle ziyaretin ertelediği öğrenildi. Bir grup kadın siyasetçi ile bölgeye gidecek olan Emine Erdoğan'a Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın da eşlik edeceği belirtildi. Heyetin ağırlıklı olarak kadınlardan oluşması planlandı. Başbakanlık kaynakları, Uludere ziyaretinin temel hedefinin anneler ile kadınlarla dayanışma olduğunu kaydetti. Yetkililer, en kısa zamanda bu ziyaretin gerçekleşeceğini belirterek, hava koşullarına göre tarih belirleneceğini belirtti. Hükümetin olayda hayatını kaybeden 34 vatandaşın ailesine ödeyeceği tazminat miktarları da ailelerin belirteceği hesap numaralarına yatırılacak.

KOMİSYON DA GİDİYOR

Öte yandan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu da Uludere'ye ayrı bir ekip gönderecek. Komisyon AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün başkanlığında 9 kişilik bir heyetle bu hafta içerisinde bölgeye gitmeyi planlıyor. Komisyon olayda hayatını kaybedelerin aileleriyle görüşecek. Daha sonra bölgede görevli kamu personeliyle bir araya gelecek olan Komisyon, olay hakkında detaylı bilgi alacak. Komisyon, topladığı bilgileri rapora dökecek. Komisyon Başkanı Sefer Üstün, bölgede yaşayan vatandaşlarla tek tek görüşeceklerini belirterek, "Olayı ilk ağızlardan dinleyeceğiz. Bu şekilde acılı vatandaşlarımızın yaralarına ortak olacağız. Türkiye artık eski Türkiye değil. Hiçbir şey karanlıkta kalmasın istiyoruz. Bir hata varsa ortaya çıkarılmalıdır" ifadesini kullandı.

 

'ANNELERİN DUASINA ORTAK OLACAĞIZ'

Buluşan Kadınlar adıyla organize olan bir grup kadın da 11 Şubat'ta Uludere annelerinin acılarına ortak olmak için yola çıkıyor. Aralarında gazetemizin yazarlarından Hilal Kaplan ve yazar Yıldız Ramazanoğlu'nun da bulunduğu 8 kişilik grup bölgeye gidecek. Ramazanoğlu, 8 kişilik bir anne grubu ile yola çıkacaklarını belirterek, "Biz aslında kardeşlik duyguları ile yola çıkıyoruz. Uludere'de ölen kardeşlerimiz için yaptığımız duaları, onların dualarına katmak birlikte dua etmek istiyoruz. Bu bir gazetecilik çalışması kesinlikle değil. Normal vatandaşlar gibi başsağlığı dilemek istiyoruz. Bölgedeki çocuklarımız kendi çocuklarımız kadar kıymetli. Bu ülkedeki insanların çocuklarını kendi evlatlarımız gibi görüyoruz. Uludere'deki annelere, kardeşlerimize destek olmak için gidiyoruz. Tamamen insanı duygularla gidiyoruz" dedi. Gaziantep'den, Bursa'dan ve İstanbul'dan bölgeye gidecek annelerin olduğunu ifade eden Ramazanoğlu, "Buluşan Kadınlar grubu adı altında hareket ediyoruz. Mail üzerinden görüştüğümüz grubumuzdaki kadınlarla yaptığımız görüşme sonucunda böyle bir karar aldık. Bizim içimiz ve kalbimiz sızlıyor. Oraya gidelim kardeşlerimizle sarılalım istiyoruz. Orada bir gün geçireceğiz. Kaldığımız süre içerisinde oradaki bire bir almış olduğumuz mesajların sesini duyuracağız" diye konuştu.

 

İlk gün orada olmalıydık

'Buluşan Kadınlar' ile birlikte Uludere'ye gideceklerden olan Elektrik Mühendisi Özlem Yağız, "Orada korkunç bir acı yaşandı. Bölgeye yeterince sahip çıkılmadığını düşünüyorum. En azından siviller olarak o kadar soğuk, temkinli adım atmak zorunda değiliz. Devlet gibi yaklaşmak zorunda değiliz. Devlet ilk gün olay yerine gitmesi gerekiyordu. O acıyı paylaşmalıydı" dedi. İstanbul'dan hareket edeceğini söyleyen Yağız, "Ben de bir anne ve kız kardeşleri olarak oradaki kardeşlerimin acısını paylaşmaya gideceğim. Yaşananları bire bir ağızdan dinlemek istiyoruz" şeklinde konuştu. (Yeni Şafak)

oy sihirbazları...
 // ibrahim çelikoğlu
25 Yıldır yaşayan ölü olarak dolaştık durduk.Seçme hakkımız seçmen olarak;AK Parti diye bir partiyi getirin pişman olmazsınız dedik.Başımıza gelmeyen kalmadı.On yılımızıda böylece hibe ettik.Merhamet sahibi olduğuna inanmayız.Varmı çıkar?Orada hemen ateş çakar......
30 Ocak 2012 12:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler