YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seferler iptal yolcular mağdur
THY çalışanlarının eylemi hava trafiğini kilitledi, yolcular mağdur oldu
Seferler iptal yolcular mağdur
29 Mayıs 2012 / 18:55 Güncelleme: 29 Mayıs 2012 / 18:52
Hava İş Sendikası, TBMM'de görüşülecek, 'havacılık hizmetlerinde grev yasağı' getiren yasa tasarısının iptali amacıyla pasif eylem başlattı. Eylem nedeniyle başta Atatürk Havalimanı olmak üzere diğer havalimanlarında THY uçuşlarında yaşanan iptal ve gecikmeler hava trafiğini felç etti.
 

Mazeretsiz işe gelmeyen 150 kişi çıkarıldı

THY'nin, bugün mazeretsiz işe gelmedikleri gerekçesiyle yaklaşık 150 çalışanının iş akitlerini fesh ettiği öğrenildi.

104 uçak seferi iptal edildi

TBMM'de, havacılık sektöründe grev ve lokavt yapılmamasını öngören kanun teklifinin bugün gündeme alınacağı haberi üzerine, bazı havacılık çalışanları greve gitti. Bu sebeple, 104 uçak seferi iptal edildi. Çalışanların eylemi sürüyor.

Havacılık sektöründe grev yapılmasını önlemek için çıkarılması öngörülen yasayı protesto eden Hava-İş Sendikası'na bağlı Türk Hava Yolları çalışanları greve gitti. Çok sayıda çalışan işe başlamadı. Bu yüzde, iç ve dış hat seferi yapan birçok uçak hareket edemedi.

THY'nin 104 iç ve dış hat seferinin iptal edildiği öğrenildi. Dış Hatlar Terminali'ne gelen çalışanlar alkışlarla kanun teklifini protesto etti. Greve gitmeyip, çalışan pilot ve hostesler de eylemciler tarafından alkışlarla protesto edildi. Uçakları kalkmayan yolculara THY, otel tahsis etti.

Arkadaşlarının meşru bir zeminde hareket ettiğini söyleyen Hava-İş Genel Eğitim Sekreter Yardımcısı Şaziye Tülay Erinç, "Türk Hava Yolları kendilerini tehdit etmektedir. Havacılık çalışanlarının grev kapsamı dışına alınması TBMM Genel Kurulu'na gelmektedir. Bizim için grev kararı almak çok önemlidir. Biz grev aşığı değiliz. 1991 yılından beri grev yapılmamaktadır. Bu eylem 38 gün sürmüştür. Bizim iş kolumuzda grev kararını almak ilk bir ayda seferlerinin yüzde 75'inin iptalini gerektirir. 152 ülkede böyle bir uygulama yok." dedi.

THY'den yapılan yazılı açıklamada ise, "Hava İş Sendikası yasadışı grev çağrısı yapmış, çalışanların bir kısmı bu çağrıya uymuştur. Bu nedenler uçuş operasyonlarında aksaklıklar yaşanmıştır. Yolcularımızın en az etkileneceği şekilde iptaller yapılmaktadır. Yolcularımızın değişiklik talepleri herhangi bir ekstra maliyet olmaksızın gerçekleştirilecektir. Yolcularımız, uçuşlarıyla ilgili güncel bilgileri www.thy.com web sitesinden veya 444 0848 numaralı Çağrı Merkezi'nden alabilir." denildi.

 

İPTAL EDİLEN THY SEFERLERİNİN YOLCULARI, OTELLERE YERLEŞTİRİLDİ

Hava-İş Sendikası'nın iş yavaşlatma eylemi nedeniyle iptal edilen THY seferlerinin yolcuları, otellere yerleştirildi.

THY'nin, iş yavaşlatma eylemi nedeniyle iptal ettiği 104 seferi nedeniyle, Atatürk Havalimanı'nda bulunan yolcular, otellere gönderildi.

Paris'e gidecek yolculardan Yusuf Ali Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sefer iptallerinin mağdurlarından birisi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Ankara'dan İstanbul'a geldik. Ama Paris'e gidemedik, perişan olduk. Şimdi THY bizi, otele yerleştiriyor. Bize burada yemek de ikram etti. Otelde kalacağız, yarın sabah gideceğiz inşallah. Moral bozukluğu var, sinir yıpranması var. İşimiz gecikti, orada bekleyenler vardı. Oradaki otelimizin rezervasyonu iptal oldu. Dönüşümüz de aksadı. Her şeyimiz aksadı. Pilotlar 20 bin TL maaşı beğenmiyormuş. Bu iş bırakma eyleminin kesinlikle haksız olduğunu düşünüyorum. Türkiye standartlarının üzerinde yaşıyorlar, devlet bu imkanı vermiş. Ama kabul etmiyorlar. Grev haklarını kötüye kullanıyorlar bence. Vatandaşı mağdur ediyorlar.''

Yine Fransa'ya gitmesi gereken Abbas Durak da ''THY'nin tarifeli seferiyle işimiz gereği görevli olarak Fransa'ya gidecektik. Bugün Fransa'da olmamız gerekiyordu ama olamadık. Bir günümüz gitti, dönüşümüz de belliydi. Bu nedenle dönüşümüzde de sıkıntı yaşayacağız. Mağdur olduk. THY bizim bu mağduriyetimizi gidermek için bizi bu akşam otele yerleştirdi'' şeklinde konuştu.

THY'nin iptal edilen sefer sayısı 128'e ulaştı

Hava-İş'in çağrısı üzerine bazı Türk Hava Yolları (THY) çalışanlarının yaptığı eylem sebebiyle iptal edilen sefer sayısı 128'e ulaştı.

THY eylem nedeniyle 128 seferini iptal etmek zorunda kaldı. Şu sıralar Atatürk Havalimanı apronunda biriken uçak stokunun yavaş yavaş eridiği ve seferlerin normale dönmeye başladığı öğrenildi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler