YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seferihisar’da yangın kontrol altında
Yangın nedeniyle bölgedeki iki köy boşaltıldı
Seferihisar’da yangın kontrol altında
10 Ağustos 2009 / 17:26 Güncelleme: 10 Ağustos 2009 / 00:00

İzmir Seferhisar’da çıkan orman yangını kısmen kontrol altına alındı. Yangın nedeniyle bölgedeki iki köy boşaltıldı.


Seferihisar ile Doğanbey Körfezi arasındaki otluk alanda başlayan yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 6 yer ekibi, 30 arazöz, 11 dozer, 9 uçak ve 4 helikopterle müdahale etti.


Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, rüzgarın çok sert esmesi nedeniyle yangının büyüdüğünü belirterek, alevlerin Doğanbey köyü yakınındaki Eski Köy tarafına ilerlediğini, buradaki yerleşim birimleri boşaltıldığını söyledi.


Doğanbey Köyü'ndeki boşaltılan bazı evlerin yandığı belirtiliyor.


İzmir Valisi Cahit Kıraç, Seferihisar'daki yangın ile ilgili olarak, ''Şu anda tamamen kontrol altında demiyorum ama çalışmayı sonladırmak üzere olduğumuzu söyleyebiliriz'' dedi.


Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile gazetecilere yaptığı açıklamada, yangını söndürme çalışmalarını devam ettiğini belirterek, yer ekiplerinin duman nedeniyle zorluk yaşadıklarını söyledi.


Ancak Orman ekiplerinin çok deneyimli olduğunu kaydeden Kıraç, sözlerini şöyle sürdürdü:


''Büyükşehir Belediyemiz ve yatırımcı kuruluşların araçları da kullanılıyor. İnşallah hava kararmadan yangını kontrol altına alırız. Şu anda tamamen kontrol altında demiyorum ama çalışmayı sonladırmak üzere olduğumuzu söyleyebiliriz.''


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da belediye olarak tüm itfaiye gücüyle yangına müdahale ettiklerini belirterek, ''Daha çok yerleşim alanlarını korumaya çalışıyoruz. Kriz masasının direktifleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 500 hektar, ciddi bir alan. İstatistik olarak bilmiyorum ama son dönemlerde yaşanan en büyük yangın'' dedi.


Yangın bölgesindeki ambulanslar, dumandan etkilenen orman işçilerine müdahale ederken, yangında ciddi yaralanmaların olmadığı bildirildi.


Bu arada Saklıkent sitesindeki bazı vatandaşlar, siteye yakın bölgede yer alan çamlık alanın iyi temizlenmediğini öne sürerek, bu konuda yetkililere tepki gösterdi.


GÖRGÜ TANIKLARI
Öte yandan, Doğanbey Eski Köyünde yaşayanlar, alevleri görmeleri üzerine yangına müdahale ettiklerini, ancak alevlerin köye yaklaşması üzerine jandarma ekiplerinin köyü boşalttığını söylediler. Bazı köylüler hayvanlarının yangında telef olduğunu belirttiler.


Doğanbey Eski Köyü'ne giriş, jandarma izni olmadığı için yapılamıyor.


Bu arada Seferihisar-Ürkmez yolunun, her iki tarafta da trafiğe kapatıldığı, sadece itfaiye araçlarının geçişinin serbest olduğu gözlendi. Tatil sitelerinden tahliye edilenler de yol kenarında bekletiliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler