YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SEÇSİS 1 Kasım seçimlerine hazır
SEÇSİS 1 Kasım seçimlerine hazır
14 Ekim 2015 16:18
HAVELSAN Genel Müdürü Atalay, "SEÇSİS konusunda tereddüde mahal verecek durum yok. Her türlü güvenlik tedbirlerinin alındığı, son teknolojik yaklaşımların kullanıldığı bir seçim sistemimiz var" dedi.

Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN) Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) konusunda tereddüde neden olabilecek hiçbir durum bulunmadığını belirterek, "Her türlü güvenlik tedbirlerinin alındığı, en son teknolojik yaklaşımların kullanıldığı bir seçim sistemimiz var" dedi. 

Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Kasım Genel Seçimleri'nde kullanılacak bilişim sistemi alt yapısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Seçim sürecinde kullanılacak SEÇSİS'te tereddüde mahal verecek hiçbir durum olmadığını vurgulayan Atalay, sistemin çok yakın zamanda gerçekleşen genel seçimlerde kullanıldığını ve başarılı şekilde bu sınavdan geçtiğini söyledi. Geliştirdikleri sistemin dünyada bu alanda gelinmiş en son nokta olduğu iddiasını taşıdıklarını dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

"Her türlü güvenlik tedbirlerinin alındığı, en son teknolojik yaklaşımların kullanıldığı bir seçim sistemimiz var. Türkiye, bu alanda dünyaya örnek gösterilebilecek bir alt yapıyı oluşturmuş durumda. Eskiden seçim sonuçları 1-2 gün sonra açıklanırdı. Şimdi neredeyse sandıklar kapatıldıktan 1 saat sonra açıklanır hale geldi. Bunu hızlandırmak için başka projelerimiz de var. Belki elektronik seçim yakında gündeme gelecek. Onunla ilgili çözümlerimiz var.

Elektronik seçim hazırlıkları

Atalay, şirket olarak seçimlerin tamamen elektronik ortamda gerçekleştirilmesine yönelik yürüttükleri çalışmalara ilişkin de bilgiler verdi.

Hazır bir elektronik seçim sistemine sahip olduklarını ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

"Elektronik seçim, yeni bir anlayış meselesi. Dünyada da çok tartışılıyor. Tamamen elektronik seçim yapan bir ülke benim bildiğim yok henüz. Bu farklı bir değişimi, dönüşümü gerektiriyor. Çünkü seçim seremonisinin kendisi seçimin bir parçası aynı zamanda. Sabah kalkıp oy vereceğiniz mahale gidiyorsunuz, oradan kağıtlarınızı alıyorsunuz, kabine girip oyunuzu veriyorsunuz. Seçim denilince bu sürecin kendisini kastediyoruz.

Oturduğunuz yerde internetten, cep telefonundan oy verebilirsiniz aslında. Şu anda bu teknik olarak mümkün ama henüz insanların beklediği seçim bu değil. Biraz daha heyecanlı bir şeyler bekleniyor. Bu bir dönüşüm, biraz zaman alacaktır diye düşünüyorum. Bunun yanında teknik olarak buna hazırız, denemesini de yaptık. Elektronik seçim sistemine teknik olarak hazırız, denemesini de yaptık. Karar verildiğinde kısa süre içinde kullanılabilecek durumda bir elektronik seçim sistemiz var."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler