YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçimlerde şaibe böyle önlenecek!
Seçimlerde şaibe böyle önlenecek!
11 Şubat 2014 23:00
YSK, seçim sonuçlarını maniple ederek şaibe oluşturmak isteyen çevrelere karşı önlem aldı. 30 Mart'ta ilk kez uygulanacak sistemle, tüm sandıklara ait tutanaklar siyasi partilere gönderilecek.

Yerel seçim sonuçlarına ilişkin kamuoyunda şaibe algısı oluşturmak isteyen çevreler şimdiden bu yönde iddiaları gündeme getirirken, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 30 Mart yerel seçimlerinde ilk kez uygulayacağı sistemle sonuçların maniple edilmesi önlenecek.

Çifte kontrol yapılacak

Yeni Şafak'tan Kezban Bülbül'ün haberine göre; seçimlerin ve seçim sonuçlarının güvenliği için tüm siyasi partiler teşkilatları ve belirledikleri sandık müşahitleri aracılığıyla önlemler alırken, YSK'nın 30 Mart'ta uygulayacağı sistem de sonuçların daha şeffaf olarak takip edilmesini sağlayacak. Siyasi partiler hem kendi görevlileri hem de YSK'dan gelecek sandık tutanakları ile sonuçlara ilişkin çifte kontrol imkanı bulacak.

Havelsan'dan destek

Şimdiye kadar uygulanan sistemde, ilçe seçim kurulunda, ilçedeki tüm sandıkların sonuçları birleştirildikten sonra tutulan tutanak ilgili yerlere gönderiliyordu. 30 Mart yerel seçimleri için YSK'nın Havelsan'la yaptığı bir çalışmayla, tüm ilçe seçim kurullarında bir tarayıcı bulunacak. İlçe seçim kuruluna gelen sandık tutanaklarının tümü tek tek taranıp bilgisayara aktarıldıktan sonra siyasi partilerin genel merkezine gönderilecek.

Tüm sandıkların sonucu görülecek

Bir ilçede örneğin 800 sandık kurulmuşsa her 800 sandığın tutanağı tek tek taranarak partilere ulaştırılacak. Böylece partiler sadece ilçede aldıkları oyları değil, her bir sandıktaki oy sayımına ilişkin tutanakları da görecekler. YSK'dan gelen sandık bazlı tutanakları, kendi üyelerinden gelen sonuçlarla karşılaştırabilecekler. Partiler ayrıca resmi sandık sonuçlarını kendileri toplayıp, ilçe seçim kurulunda sandık sonuçları birleştirilirken bir yanlışlık yapılmışsa bunu kolaylıkla tespit etme imkanı bulacaklar.

 

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler