YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçimler için 'ikna odaları' kuruldu iddiası
Yaklaşan yerel seçimler cemaati harekete geçirdi. Cemaat broşürlü kara propagandanın ardından ev toplantıları yaparak kadınlara “AK Parti’ye oy vermeyin” diye ikna etmeye çalıştığı ileri sürüldü.
Seçimler için 'ikna odaları' kuruldu iddiası
10 Şubat 2014 / 09:47 Güncelleme: 10 Şubat 2014 / 09:53

Akşam'ın haberine göre, yerel seçimler yaklaştıkça Türkiye’nin huzurunu bozmaya devam eden bazı güçler, kara propagandasını sürdürüyor. 17 Aralık operasyonu ve sonrasında gelen soruşturmalarla hükümete darbe vurmaya çalışan paralel yapının girişimleri başarısız kalınca devreye cemaat girdi.

Cemaat, 30 Mart'taki yerel seçimlerle ilgili saha çalışması başlattı. Gündeme gelen “broşürlü paralel seçim kampanyası”nın ardından AK Parti'nin kadın seçmenlerinin de yönlendirilmesi için çalışma başlatıldığı ortaya çıktı.

Hedef, dindar kadın seçmenler

Ev kadınlarıyla ile haftanın bir günü sohbet toplantıları düzenleyen cemaatin kadın üyeleri seçimlerde oy yönlendirmesi yapmaya başladı. Özellikle Anadolu'daki illerde faaliyete geçen yapılanma iddiaya göre medyayı takip etmeyen dindar kadın seçmenleri hedef aldı. Ev toplantılarında adeta propaganda yapılıp kadınlara “AK Parti'ye gönül verseniz de bu seçim oy vermeyin” uyarısı yapılıyor. Bu toplantılara özellikle sözü geçen ve camiada saygınlığı olan “hoca” adı verilen kadınların önderlik ettiği öğrenildi.

Yemni bile ettiriyorlar

Telkinler üzerine kadın seçmenlerin yıllardır gönül verdikleri ve yaşam tarzları doğrultusunda benimsedikleri AK Parti'nin dışında başka bir partiye oy vermek istemedikleri ancak arada kaldıkları öğrenildi. Kafası karışan kadın seçmenlere yemin bile ettirildiği iddia edildi.

Tepki gösterdiler

Toplantılarda kadın seçmenlerin uyarıya tepki gösterdiği de belirtiliyor. Tepkilerin başında ise “AK Parti iktidarında başörtümüzle giremediğimiz yerlere artık biz ve çocuklarımız giriyor. Bize ve ailemize dini inancımızı başımız dik yerine getirmeyi bu iktidar sağladı. Başörtülü kadınlar kamu binalarına, okula, hastanelere girebiliyor. Mesleğini yapabiliyor. Kızlarımız artık başörtüleriyle okula gitmeye utanmıyor. Hangi gerekçe ile oy vermeyelim. Geriye mi dönelim?” dedikleri öne sürüldü.

08:59
 // Rasim DUMAN
Cemaatin asıl buyuk kısmı, oynanan oyunu gordu. Herkes musterih olsun, bu "ana govde" AK Parti'ye sahip çıkacak....
10 Şubat 2014 08:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler