YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçimden sonra CHP iktidara alternatif olmak için kolları sıvadı
Seçimden sonra CHP iktidara alternatif olmak için kolları sıvadı
Seçimden sonra CHP iktidara alternatif olmak için kolları sıvadı
02 Nisan 2009 / 12:16 Güncelleme: 02 Nisan 2009 / 00:00


Seçimden sonra CHP iktidara alternatif olmak için kolları sıvadı. Bugün MYK'ya iki yeni isim daha atanacak. İşte o isimler;


Yerel seçimlerden sonra ‘iktidara alternatif' olmak için umutlanan CHP yeniden yapılanma için düğmeye bastı. İlk değerlendirme CHP Genel Başkan Deniz Baykal'ın yarın toplayacağı Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) yapılacak.


BAYKAL ATAYACAK


Daha sonra Parti Meclisi (PM) toplantıya çağrılacak ve son kurultayda hazırlanan yeni tüzüğün uygulanması ele alınacak. PM, tüzük değişikliğini yürürlüğe sokarsa mevcut MYK düşmüş sayılacak. Yeni tüzüğe göre bir genel başkan, bir genel sekreter ve en az 13 genel başkan yardımcısından oluşacak olan yeni MYK’yı Baykal, PM üyeleri içinden atama yoluyla seçilecek.


KILIÇDAROĞLU MYK ÜYESİ OLACAK


Yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve partisinin oylarını yaklaşık yüzde 10 oranında artıran CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu yeni yapılanmada MYK üyesi olacak. Yenilenen tüzüğüne göre, Grup Başkanvekilleri, Genel Başkan Yardımcısı sıfatı ile MYK toplantılarına katılabilecek. Eski tüzükte grup başkanvekilleri PM toplantısına katılabiliyor ancak oy hakları bulunmuyordu.


KARAYALÇIN DANIŞMAN OLUYOR


SHP Genel Başkanlığı görevinden istifa ederek CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ve seçimi kaybetmesine karşın CHP’nin oylarını artıran Murat Karayalçın’a partide aktif görev verilmesi düşünülüyor. Baykal, PM üyesi olmadığı için MYK’da görev vermeyeceği Karayalçın’a daha önce Kemal Derviş ve İsmail Cem gibi Genel Başkan Başdanışmanlığı önerecek. Baykal’ın Karayalçın’ın yanısıra CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’yi de bu kurulda görevlendirmesi bekleniyor.


DOĞU'DA YENİDEN YAPILANMA


Son seçimlerde CHP’nin neredeyse oy alamadığı Güneydoğu ve Doğu ve İç Anadolu’daki zaafını ortadan kaldırmak için hem parti üst yönetiminde hem de il ve ilçe düzeyindeki örgütlerde yeni bir yapılanma planlanıyor. CHP Doğu ve Güneydoğu’daki oylarındaki kilitlenmeyi aşabilmek için, politik, kültürel, sosyal ve örgütsel önlemlerin yanı sıra Şanlıurfa’da AKP’ye rağmen bağımsız aday olarak yeniden başkan seçilmeyi başaran ve herhangi bir aşirete mensup olmayan Ahmet Fakıbaba örneğinden yola çıkarak bu bölgede sevilen ve sayılan isimleri parti yönetimlerine taşımayı hedefliyor. Bu bölgelerde tabanını kaybeden CHP, halkla zayıflayan diyalog ve iletişim kanallarını yeniden açmak için daha öncede gündeme gelen ancak uygulamayan ‘Büyük ailelere yönelme’ planını yeniden devreye sokabileceği ifade ediliyor. Bu plana göre, herhangi bir şekilde teröre bulaşmayan bölgenin bir gerçeği olan büyük aileler ile yakın temas kurulacak ve süreç içinde bu aileler ikna edilerek CHP’ye kazandırılacak.


GANDİ KILIÇTAROĞLU GENEL BAŞKAN OLUR MU?


Kılıçdaroğlu başkanlığı kazanamadı ama başka bir şey kazandı..  Hürriyet, Kılıçdaroğlu’na Gandhi benzetmesi yaptı.Gerçekten de seçimi kaybeden Kılıçdaroğlu başka bir başarıya imza atmış oldu. Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında CHP oylarını rekor seviyede artırdı.Hürriyet’in haberine göre yolsuzluk iddialarıyla büyük sempati toplayan Kılıçdaroğlu, CHP’nin 2004 yerel seçimlerinde yüzde 24.4 olan oy oranını yüzde 38.3’e taşıdı. Onun ’rüzgarı’ ile CHP, İstanbul’da sahip olduğu 4 belediyeyi 10’un üzerine çıkardı.CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, dosyalarıyla tanındı. Girdiği siyasi düellolarda daima belgeleri ortaya koyarak çalıştı. Sakin yapısıyla siyasetin tansiyonunu hiç yükseltmedi. Bu tavrına halk da büyük ilgi gösterdi. İstanbul’da, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın karşısına rakip olarak çıktığında "Rakibim Topbaş değil, Erdoğan’dır" diyordu. Açıkladığı yolsuzluk dosyaları gündeme bomba gibi düştü. İstanbul’da kendisine koyduğu yüzde 40 oy oranını tutturdu. Aldığı oylarla, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığından bu yana AKP’nin kalesi olan İstanbul’u sarstı.300 NÜFUSLU KÖYE GİDİP SORUN DİNLEDİCHP, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde İstanbul’daki oyların yüzde 28.42’sini aldı. Kemal Kılıçdaroğlu, bu seçimde oy patlaması yaptı. CHP’nin 5 yıl önceki oy oranını ikiye katlayıp, yüzde 38.3’lere taşıdı.Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin İstanbul’daki umudu oldu. Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanacağına inananlar seçim gezilerinde ona "Başbakan" tezahüratlarıyla destek verdiler. Bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri açık açık Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçmesini istedi. Ama o her seferinde "Benim böyle bir amacım yok. Halkın iradesiyle aday oldum. Genel Başkan olmak gibi bir isteğim yok" açıklamasını yaptı.Kılıçdaroğlu İstanbul’daki seçim gezilerinde özellikle Çatalca, Silivri, Kartal, Maltepe, Sultanbeyli ve Tuzla’ya önem verdi. Çatalca’da Kırklareli sınırına kadar gidip, nüfusu 300’ü aşamayan köyleri dahi gezerek halkın sorunlarını dinledi. Her ilçede partisinin belediye başkan adayı için "Başkanımızı size emanet ediyorum" dedi. Halkın kendisine olan güvenle adaylara kefil olarak oylarının yükselmesini sağladı.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler