YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçim Yayın yasağı saat kaçta bitecek? Yayın yasakları nelerdir?
Seçim Yayın yasağı saat kaçta bitecek? Yayın yasakları nelerdir?
01 Kasım 2015 16:42
Seçim yayın yasakları ne zaman sona erecek? 1 Kasım 2015 genel seçimi bugün saat 17:00'de sona eriyor. Seçim sonuçları yayın yasaklarının kaldırılmasının ardından açıklanacak. Seçim Yayın yasağı saat kaçta bitecek? Yayın yasakları nelerdir?

1 Kasım 2015 Seçim yayın yasağı saat kaçta bitecek? RTÜK, YSK tarafından belirlenen seçime 24 saat kala ve seçim günü uygulanacak yayın yasaklarını açıkladı.

YSK ve RTÜK'ün belirlediği yayın yasakları, Milletvekili Genel Seçimi'ne yönelik propaganda döneminin dün saat 18.00'de sona ermesiyle birlikte başladı.

1 Kasım Pazar günü yapılacak seçime yönelik yürütülen propaganda döneminin bitmesiyle seçim yasaklarına ilişkin bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada “Siyasi partiler veya adayların oy verme gününden önceki 24 saate kadar olan sürede radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabilecekleri, siyasi partiler veya adayların açık veya kapalı yer toplantılarının radyo ve televizyonlarda canlı yayınlanabileceği, son 24 saat içinde ise benzeri program ve toplantıların yayınlanamayacağı” denildi.

Milletvekili Genel Seçimi’nin yapılacağı 1 Kasım Pazar gününü kapsayan seçim yasakları ise şöyle: “YSK kararına göre bugün saat 18.00′den itibaren ise seçim günü yasakları başladı. Seçimin yapılacağı yarın saat 18.00′e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü saat 21.00′den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını bugün saat 21.00′den önce de kaldırabilecek. Oy verme günü saat 06.00′dan 24.00′e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak”  

YSK SAATİ DEĞİŞTİREBİLİR

Yayın organları, saat 21.00’den önce seçim sonuçlarıyla ilgili herhangi bir haber veremeyecek. Ancak Yüksek Seçim Kurulu, gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce yayınların serbest bırakılmasına karar verebilir.

YSK YASAĞI KALDIRDI

Yüksek Seçim Kurulu, saat 19.00 itibarıyla seçimlerle ilgili yayın yasağını kaldırdı.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler