YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak? 1 Kasım 2015
Seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak? 1 Kasım 2015
01 Kasım 2015 16:05
Seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak? Bugün 1 Kasım 2015'te oy kullanmaya sahip kişiler Genel Seçimler için oy kullandı. Vatandaşlar sabahın erken saatlerinde sandıklara koştu. Peki seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak?

Vatandaşlık görevi gereğince oy kullanan vatandaşlar seçim sonuçlarının açıklanacağı saati merakla bekliyor. Seçim; doğu'da bazı illerimizde 16:00'da sona erdi. Batı illerimizde ise 17:00'de sona erecek. Peki seçim sonuçalrı saat kaçta açıklanacak? 

Seçim sonuçlarının açıklanacağı saat merakla bekleniyor. Sandıkalr açılmaya başlandığı andan itibaren seçim sonuçları açıklanmaz. Sonuçların kamuoyu ile paylaşılması için YSK'nın seçim yayın yasağını kaldırması gerekir. 

YSK, seçim yasağını saat kaçta kaldırır? Geçtiğimiz yıllardan örnek alarak yola çıktığımızda yayın yasaklarının saat 20:00 -21:00 arasında kaldırılması beklenmekte...

Oy sayma işleme nasıl yapılır?

Yerel seçim, genel seçim veya referandumlarda oylama saati sonunda kullanılmayan pusula ve zarflar da sayılarak kayıt altına alınır ve paketlenir. Sonra bunlar mühürlerle birlikte bir çuvala konur ve çuval bağlanır.

Daha sonra sandıktaki oyların konulacağı çuval kontrol edilir. Sandık görevlileri ve gönüllü şahitler gözetiminde torbanın boş olduğu tespit edilir ve bu tutanak altına alınır. Ardından sandık görevli ve şahitlerin huzurunda açılır. 

Sandıktan çıkan zarflar sayılır ve sayı tutanak altına alınır. Daha sonra zarfların geçerlilikleri kontrol edilir. Geçersiz zarflar ayrılır. Bunlar bittikten sonra geçerli oy zarfları tekrar sandığa konulur. 

Sonrasında sandık kurulu başkanı pusulaları sayımı için görev dağılımı yapar. Bir kişi zarfları sandıktan  tek tek çıkarmakla görevlendirilir. Başka iki kişi de pusulalardan çıkan rakamları kaydetmek üzere görevlendirilir. Zarflar tek tek açılır ve çıkan oylar deftere işlenir. 

Sayım bittiğinde her iki cetveldeki rakamlar karşılaştırır. Rakamlar tutuyorsa bu kayıt altına alınır ve cetveller ile oy pusulaları ilçe seçim kuruluna götürülür. Burada rakamlar bilgisayar ile merkezi seçim sistemine girilir. Sistem diğer sandıklardan gelen oyları da toplar ve sonuçları belirler.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler