YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçim güvenliği için 385 bin personel görev yapacak
Seçim güvenliği için 385 bin personel görev yapacak
16 Ekim 2015 16:46
1 Kasım'da gerçekleştirilecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde yaklaşık 385 bin emniyet ve jandarma personeli görev yapacak.

1 Kasım'da gerçekleştirilecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, vatandaşların güvenli bir şekilde oy kullanmasını sağlamak amacıyla yaklaşık 385 bin emniyet ve jandarma personeli görev yapacak.

İçişleri Bakanlığı, 1 Kasım'da gerçekleştirilecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde 54 milyon seçmenin hiçbir baskı ve yönlendirmeye maruz kalmadan, hür iradesini sandığa yansıtabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, İçişleri Bakanlığının seçim tedbirleri ile ilgili hazırladığı ve 81 ilin valiliğine gönderdi kitapçıkta, seçimlerin huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesi için alınan tedbirlere ve dikkat edilecek konulara yer verildi. Sandıklarda görevli personelin eğitimleri de tamamlandı. 

Yurt genelinde 255 bin emniyet mensubunun görev alması planlanan seçimlerde, 130 bin civarında da jandarma personeli bulunacak.  

İstanbul'da yaklaşık 40 bin polis görev alacak

Milletvekili seçiminin huzur içinde yapılması için İstanbul'da yaklaşık 40 bin polis mesai yapacak.

Ankara'da ise şehir merkezi, ilçeler ve köylerde 12 bini polis, 2 bini jandarma olmak üzere toplam 14 bin kolluk kuvveti, güvenliği sağlayacak. 

İzmir'de ise polis bölgesinde yaklaşık 9 bin emniyet mensubu, jandarma bölgesinde yaklaşık 2 bin 500 güvenlik görevlisi bulunacak.

Türkiye'nin 81 ilinde, kent merkezlerinde ve ilçelerde, seçim öncesinde sandıkların kurulması, taşınması; seçim gününde, oy verme işlemi sırasında ve sonrasında, acil durumlar ve geçerli mazeret izinleri dışında, 24 saat esasına göre bütün kolluk kuvvetleri seçim güvenliğini sağlayacak. 

Motorlu ve yaya devriyeler görev yapacak

1 Kasım'da sandık alanlarına gidiş ve geliş yollarında ve sandık bölgelerinde motorlu ve yaya devriyeler görev yapacak. Bu devriyeler, seçimin güvenliğini engelleyecek her türlü davranışı anında önleyecek ve etkisiz hale getirecek şekilde tedbirler alacak. 

Oy verme günü bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı tutulacak, eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda sadece yemek verilmesine müsaade edilecek.

Seçim günü sandık başkanının talimatları doğrultusunda hareket edecek olan kolluk güçleri, gerekli gördükleri hallerde vatandaşlara üst araması yapabilecek. 

Oy verme günü, emniyet ve asayişi sağlamakla görevli personel dışında hiç kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak. 

Sandık bölgesinin güvenliğinin sağlanmasında görevlendirilecek kolluk güçlerinin listeleri ilçe seçim kurullarına önceden bildirilecek. Sandık alanında, sandık çevresinde bulunma hakkına sahip kimseler ile seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçlerinden başka kimse bulunamayacak.

Görevlilerin oy kullanması

298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 94. maddesine göre, seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçleri, İlçe Seçim Kurulu Başkanı tarafından verilecek belgeyle görevli oldukları sandıkta oy kullanabilecek. Sandık ve bölge güvenliğini sağlama konusunda zafiyet oluşmaması için, görevlendirilen personelin listesi, ilçe seçim kurullarına zamanında bildirilerek haklarında belge düzenlenmesi sağlanacak. Ayrıca personele bu konuda gerekli bilgilendirme de yapılacak.

Oyların sayımı ve dökümü tamamlandıktan sonra düzenlenen tutanaklar ile sandık ve torbaların ilgililer tarafından il ve ilçe seçim kurullarına nakli sırasında emniyet, jandarma ve sahil güvenlik birimleri koordineli bir şekilde, güzergahta güvenlik tedbirlerini alacak. 

Gerektiğinde zırhlı araç ve helikopterlerden de yararlanılacak. Güvenlik açısından hassasiyet arz eden yerleşim birimlerindeki oy sandıkları ile sayıma ilişkin evrak ve belgeler, sandık başkanı ve en az iki üye refakatinde, gerektiğinde zırhlı araç ve helikopterlerden de yararlanılmak suretiyle ilçe seçim kurullarına intikal ettirilecek. Ayrıca valilikler tarafından mahallin özelliklerine göre ek tedbirler geliştirilerek uygulamaya konulabilecek.

Tedbirler önceden planlanarak, sandıkların güvenlik içerisinde nakilleri sağlanacak. Kırsal alandaki seçim sonuçlarının seçim kurulu başkanlıklarına ulaşması için güzergahta jandarma teşkilatınca alınacak tedbirlere ek olarak, emniyet teşkilatınca da asayiş ve trafik yönünden gereken tedbirler alınacak.

Seçmenlerin oy kullanacakları kara, hava ve deniz gümrük kapıları ile Gümrük Kapısı İlçe Seçim Kurullarında yeterli personelle her türlü güvenlik sağlanacak.

Muhtemel suç unsurlarının tespiti amacıyla illerde kurulu bulunan MOBESE sistemleri başta olmak üzere, yeterli miktarda fotoğraf makinesi, kamera ve ses yayın araçları hazır ve çalışır halde bulundurulacak.

Seçim günü, saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satışı yapılamayacak. İçkili yerlerde, umumi mahallerde ne çeşit olursa olsun alkollü içki satılamayacak ve içilemeyecek. 

Enerji nakil şirketleri seçime 10 gün kala izinleri kaldıracak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 1 Kasım seçimlerine dönük 21 elektrik dağıtım şirketinin temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantılarda, elektriği kesintisiz sunabilmek adına gerçekleştirilmesi gereken ek tedbirleri ele aldı. 

Bakanlık yetkilileri, elektrik dağıtım şirketlerince yürütülen genel aydınlatma uygulamalarına ve denetimlerine seçim sürecinde daha fazla hassasiyet gösterilmesini istedi. Devam eden kayıp-kaçak takibinin, seçim döneminde suistimaller yaşanabileceği göz önünde bulundurularak, daha dikkatli sürdürülmesi ve bu döneme has uygulamaların geliştirilmesi gerekliliği de vurgulandı.  

İlgili şirketlerin, personel yeterliliği konusunda sıkıntı yaşanmaması amacıyla seçimlere 10 gün kala izinleri kaldırması planlanıyor.

Özellikle Güneydoğu'da kesintilerin en az seviyeye indirilmesi için güvenlik güçleri ve yerel yönetimlerle işbirliği içinde bir çalışma yürütülecek. Helikopterli ekipler tarafından havadan sürekli takip ve denetim gerçekleştirilecek. 

Özellikle Güneydoğu'da kesintilerin en az seviyeye indirilmesi için güvenlik güçleri ve yerel yönetimlerle işbirliği içinde bir çalışma yürütülecek. Helikopterli ekipler tarafından havadan sürekli takip ve denetim gerçekleştirilecek. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler