YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçim ekranının unutulmayanları
Seçim ekranının unutulmayanları
07 Kasım 2015 19:42
Yeni Şafak gazetesi yazarı Serdar Tuncer, 5 Kasım tarihli köşe yazısında, seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İşte o yazının ilgili bölümleri:

SEÇİM EKRANININ UNUTULMAYANLARI

5. Fatih Portakal'ın, “hayretten acabaya", “pişmanlıktan eyvaha", “çaktırmamalıyım'dan ama nasıl'a" gidip gelmekten yorulan yüz ifadesi.

4. S Haber sunucusunun Nuray Mert'e “Abla sen ne diyon, sonuçlar ne diyo bi git allasen" kıvamında şaşkın ve anlamsız bakışı.

3. HDP barajı aşamayacak gibi, sözünü duyunca jestine, mimiğine, kelimelerine, endişeyle titreyen dudaklarına hâkim olamayıp “nasıl, ne demek istiyorsun, olur mu öyle şey, olmaz, yapamazsın" diye çırpınan Seyfettin Gürsel.

2. Ertuğrul Özkök'ün “İspanya, Franco, ileriye bakalım, affetme duygumuz olsun" mırıldanmaları arasında kaynayıp giden, ama aslında beyaz bayrağın yeniden yorumu gibi parıldayan AK Parti turuncusu kravat rengi.

1. Ahmet Hakan'ın 'A-KE-PE' den, ''AK' kelimesi yeni yaratılmış ve ilk söyleme hakkı kendisine bahşedilmişçesine aşk ve ihlasla, “AK Parti, AK Parti" diye bahsetmesi.

KISA TÜRKİYE TARİHİ

- Az, çoğa önce tahammül eder; sonra tahakküm eder.

- Az, çoğa artık tahammül etmez, sadece tahakküm eder.

- Çok, aza zor tahammül eder, az çoğa zorla tahakküm eder.

- Çok azı yönetir tahakküm etmez, az çoğa tahakküm etme der, tahammül etmez!

ANLAYAMAM

- Kendisinden başkasına tahammülü olmayan beyazların kutuplaşma var diye bağırmasını anlarım da, bu koroya playback yapan esmer solistleri anlayamam.

- Ülke çok gergin, insanlar birbirinden çok uzaklaştı diyenleri anlamaya çalışırım da, ülkeyi en çok gerenlerin, insanları en fazla ötekileştirenlerin yine bu insanlar olmasını anlayamam.

- 'Kazanan kaybedene yok muamelesi yapmasın' çağrısını anlarım da, kaybedenin kazanana yok muamelesi yapmasını anlayamam.

- Ülkeye başka bir iktidar lâzım diyen muhalefet sempatizanlarını anlarım da, asıl ihtiyacın yeni bir muhalefet olduğunu hâlâ anlamamalarını anlayamam.

- Seçim sonuçlarını seyrederken “AK Partili olmak zor arkadaş, her zaman mutsuzsun, bak 376 olmadı yine" deyip üzülen arkadaşı da anlayamam, iktidar olamayan 3 partiden birine oy verip de sonuçları görünce sevinecek bir şeyler bulabilen arkadaşları da.

KAZANMAK KAYBETMEK

İktidar partisi nasıl oluyor da bu kadar oy alıp seçimleri kazanıyor?

Bundan daha önemli bir soru var:

Muhalefet kaybetmeyi bile nasıl oluyor da beceremiyor?

Kazanmak zordur, kaybetmek kolay oysa.

Düşünsenize, kazanmak için bir dolu şey lâzım:

Gayret, kabiliyet, akıl, tecrübe, samimiyet, inanıyorsan nasip, inanmıyorsan şans...

Kaybetmeyi becerebilmek için, kazananı tebrik edecek nezâket, kaybettiğini itiraf edecek samimiyet, bırakıp gidecek kadar şahsiyet yetecek hâlbuki!

VAKTİ GELMİŞ DEMEKTİR

- Koltukla gelmediği dünyadan, koltukla gitmesinin şart olmadığını düşünüp anlayacak kadar oturmuşsa o koltukta,

- Mağlubiyetinin aslında bir galibiyet olduğunu açıklamak için önceki seçimlerden daha farklı bir bahane bulmakta sıkıntı çekmiyorsa,

- Kendi seçmenleri 'yeter yâhu, bıraksın' diye mırıldanırken, rakip partilere gönül verenler 'inşallah bırakmaz' diyorsa,

Bir siyasi parti genel başkanının koltuğu bırakma vakti gelmiş demektir.

BİRİ VE DİĞERİ

- Biri seçim sonuçlarına hayırlı olsun der, diğeri hayırlısı olsun.

Birine tebessümle 'ağarmış esmer' denir, diğerine gülerek 'kırık beyaz'.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler