YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçim ayarlı operasyonun üç hedefi
Seçim ayarlı operasyonda üç hedef ön plana çıktı.
Seçim ayarlı operasyonun üç hedefi
25 Aralık 2013 / 21:27 Güncelleme: 25 Aralık 2013 / 21:29

Seçim ayarlı operasyonda üç hedef ön plana çıktı. Dünyanın sayılı finans kuruluşlarından olan Halkbank’ın yıpratılması, 400 milyar dolarlık kentsel dönüşüm ve 100 milyar dolarlık inşaat sektörünü kesintiye uğratmak ve dini eğitimi yaygınlaştıran imam hatiplerin önünü kesmek.

1- Sağlam giden Türk finans sektörünü zayıflatmak

Sağlam bir yapıya kavuşan finans sektörünün önemli dinamiklerinden olan Halkbanksı hedeflenerek sağlam finans yapısbını sarsmak hedeflendi. 1 Temmuz 2013 tarihine kadar uluslararası kurallara herhangi bir aykırılık olmadığı halde Halk Bankası yaptığı işlemler sebebiyle bazı kesimler tarafından suçlu ilan edildi. Banka ambargonun başladığı 1 Temmuz 2013 sonrasında İran’a yönelik kıymetli maden ihracını durdurmasına rağmen hedef gösterildi. Bu sayede Kuzey Irak’tan gelecek 26 milyar dolar tutarındaki petrol ve doğalgazın finansmanı için öne çıkan Halkbank arka plana itilmiş oldu. Halkbank cari açığın azaltılmasında da önemli rol oynuyor.

2- Ekonominin lokomotifi inşaat sektörünü vurmak

Operasyonun ikinci hedefi ise Türkiye ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörüne yönelik oldu. Yıllık 150 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan ve yaklaşık 200 alt sektörle birlikte Türk ekonomisinin dinamosunu duraklatmak da amaçlandı. 20 yıllık süreçte 7 milyon riskli binanın elden geçirileceği 400 milyar dolarlık kentsel dönüşüm projesini başlatan Bakan ve bazı bürokratlarının ismi operasyona karıştı. Operasyonda ismi geçen Emlak Konut’un yılbaşından itibaren hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm faaliyetlerine başlayacağı öğrenildi. Emlak Konut GYO, İstanbul’dan başlamak üzere stok konut yapmayı planlıyordu. Yine Emlak Konut GYO geçen ay yaptığı halka arz ile Avrupa’da zirveye yerleşmişti.

3- Eğitim reformu ve dini eğitimin özgürleşmesi

AK Parti’nin 12 yıllık iktidarı dini eğitime yönelik 28 Şubat’ın “kat sayı”, “başörtüsü”, “İmam Hatiplerin orta bölümü” gibi baskı ve yasaklarının kaldırıldığı dönem olarak tarihe geçerken, 4+4+4 zorunlu eğitimle getirilen dini eğitime özgürlük ve yaygınlaştırmanın bazı çevrelerde yarattığı sıkıntının giderilmesi de bu operasyonun amaçları arasında yer alıyor. Dini eğitimin önündeki kısıtlamaları ve bundan kaynaklanan tartışmaları aşarak dini bilgilerle donanmış bir neslin yetişmesinin geciktirilmesi isteniyor. Türkiye’nin enerjisini kısır tartışmalar yerine daha üretken alanlara kaydırmasının önüne geç geçilmesi de hedefler arasında.

ABD Halkbank sıkıntısı yaşıyor

SÜREKLİ olarak İran’a ambargo konulmasını isteyen ABD’nin petrol ve doğalgaz parası ödemelerini gerçekleştiren Halkbank’ın önünü kesmek için hedef seçildiği bildiriliyor. Geçen yıl İran’a yapılan 6,5 milyar dolarlık altın ihracatı da yine ABD’de rahatsızlık oluşturmuş ve ekonomi yönetimine baskı yaparak bankanın İran’la altın ticaretini durdurmasını istemişti. Halkbank’ın son olarak ise Kuzey Irak ile yapılan petrol anlaşması nedeniyle hedef seçildiği ifade ediliyor. Türkiye Kuzey Irak’tan gelecek yıllık 16 milyar doları bulacak petrol ve 10 milyar dolarlık doğalgazın ücretinin kamu bankası üzerinden ödenmesi formülünü merkezi Irak yönetimine iletmişti. Bu paranın da Halkbank’a yatırılması üzerinde duruluyor. 

STARGAZETE

Riciardone, DOĞRU (!) SÖYLÜYOR
 // Mühr-ü Süleyman
Evet çöküyor, ABD imparatorluğu, AB imparatoluğu çöküyor.
Üzülmeye değmez, hatta seviniyoruz, çünkü ALLAH(cc)'ın ADALETİ tecelli ediyor, izliyoruz
Yeni bir GÜNEŞ DOĞUYOR, arzu eden TC desin, ben TÜRKİYE diyorum, isteyen Türkiye Cumhuriyeti desin ama lütfen herkes şunu bilsin; VATAN HEPİMİZİN !
Doğan Güneş, her tür farklılığıyla birlikte bizim, sizin ve hepimizin
Farklı pencerelerden bakabiliriz ama hepimiz kendi penceremizden bu Mübarek Vatanı Yüceltme Mücadelesinde olmalıyız
Başka ...
25 Aralık 2013 Çarşamba 23:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler