YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sebahat Tuncel'in beraat kararına temyiz
Sebahat Tuncel'in beraat kararına temyiz
13 Temmuz 2015 18:35
"Terör örgütüne üye olmak" suçundan hapis cezası alan Sebahat Tuncel hakkındaki beraat kararı, savcılık tarafından temyiz edildi.

Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla yeniden yargılandığı davada beraat eden eski HDP Milletvekili Sebahat Tuncel hakkındaki karar savcılık tarafından temyiz edildi.

Kararın bozulması için Yargıtay'a başvurdu

Duruşma Savcısı Sait Ramazan Tiyek, temyiz dilekçesinde, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği beraat kararının usul ve esas yönünden kanuna aykırı bulunduğunu savunarak, kararın bozulması için Yargıtay’a başvurdu. Savcı Tiyek, Yargıtay Ceza Daire Başkanlığı’na gönderilmek üzere mahkemeye sunduğu temyiz dilekçesinde, yargılama sırasında dosyada dinlenilen gizli tanıkların savunma hakkını kısıtlamayacak şekilde Tanık Koruma Kanunu'nun 9. maddesi uyarınca yeniden dinlenmelerini talep ettiğini hatırlattı.

Savcının kararı bozma gerekçesi

Savcı, dilekçesinde ayrıca, Sebahat Tuncel ile ilgili olarak Irak devleti adli makamları aracılığıyla 12 Haziran-20 Ağustos 2004 tarihleri arasında hangi programın uygulandığının sorulması yönündeki talebinin de mahkemece reddedilmesi üzerine, mevcut delil durumu ve Anayasa Mahkemesi kararı değerlendirilerek beraat yönünde mütalaa verdiğini belirtti. Savcı Tiyek, temyiz dilekçesinde, tanıkların dinlenmesine bir engel bulunmadığını, mahkemenin bu tanıkları usulüne uygun şekilde dinlemesi gerekirken reddine karar vermesinde isabet görülmediğini ifade ederek, mahkeme tarafından beraat kararı verilmesinin usul ve esas yönünden kanuna aykırı olduğunu ileri sürdü. Savcı, bu nedenle de kararın bozul

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler