YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savunma Bakanı'ndan 'Ergenekon' yorumu
Savunma Bakanı'ndan 'Ergenekon' yorumu
06 Ağustos 2013 18:07
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ergenekon Davası'nda verilen kararlarla ilgili değerlendirmede bulundu.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ergenekon Davası'nda verilen kararlarla ilgili, "Milletin adalet terazisini sarsmamak lazım. Milletin adalet temeli sarsılırsa artık devletin de temeli sarsılır demektir. Millet vicdanı asla yanılmaz. Geçmişteki görülmüş olan davalara bakın ne karar verilirse verilsin, millet neye inanmışsa o karar doğrudur" dedi.

Bakan Yılmaz, bazı açılış, ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Ağrı'da, Vali Mehmet Tekinarslan'ı ziyaret etti.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, bir gazetecinin "Ergenekon Davası'nda alınana kararı nasıl değerlendiriyorsunuz " sorusuna ilişkin, devletlerin temelinin adaletler üzerine kurulmuş olduğunu belirterek, "Hatta bizim genel kültürümüzde vardır 'Küfür ile devlet olur, zulüm ile devlet olmaz' diye. Zulmün tam karşıtı adalettir, hakkı yerine getirmektir. Şimdi bir karar ortaya çıktı. Gerekçeli kararı görelim" dedi.

Milletin adalet terazisini sarsmamak gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Milletin adalet temeli sarsılırsa artık devletin de temeli sarsılır demektir. Toplum vicdanı yanılmaz. Teker teker bireyler yanılabilir ama toplum yanılmaz. Geçmişteki görülmüş olan davalara bakın ne karar verilirse verilsin, millet neye inanmışsa o karar doğrudur. Çünkü mahkemeler de Türk milleti adına karar verir. Dolayısıyla gerekçeli kararı görelim. Bu gerekçeli karardan sonra bu kararın bir de temyiz mahkemesi var. Temyiz aşamasını geçtikten sonra da milletin adalet terazisinin sarsılıp sarsılmadığına, toplum vicdanı kara verecektir. Biz de o vicdan ne söylerse ona tabiyiz, ona uyuyoruz. Dolayısıyla gerekçeli kararı görelim, Yargıtay'ın neticesini görelim ve toplum vicdanının sesini dinleyelim."

Yılmaz, bir gazetecinin "Bu kararda yargılananların adil yargılandıklarına inanıyor musunuz Bu kişilerin ömür boyu bu cezayı çekeceklerine inanıyor musunuz" şeklindeki sorusu üzerine de şunları kaydetti:

"Bu muhalefet veya bu kararın aleyhinde konuşanlar diyelim... Daha mahkeme başlamadan zaten kendileri böyle bir şey yok dediler. Böyle bir şey yok diyen, mahkemenin böyle bir şey var demesini nasıl kabul etsin ki. Dosyayı görmemiş. Bilmem kaç bin sayfa. Ben bir hukukçuyum. Dolayısıyla da bir hukukçunun ne demesi lazım Nasrettin Hoca'nın güzel bir fıkrası var. Bir taraf söylemiş 'sen haklısın.' Diğer taraf söylemiş 'sen haklısın.' Diğeri de söylüyor. Diyor ki ikisi birden nasıl haklı olur. Sen de haklısın demiş. Eğer tek taraflı dinlerseniz ki tek taraflı dinliyorlar, hakikati, doğruyu bulamazsınız. Dolaysıyla en doğrusu nedir Yani onların bu söylemlerinin hukuki dayanağının olmadığını, dava başlar başlamaz bu yolda açıklamada bulunduğundan dolayı deliller toplandıktan sonra, savunmalar yapıldıktan sonra aksine farklı bir şeyler söylemeleri beklenemez."

"Gerekçeli kararı görmeden konuşanlar afaki konuşmuş olur"

Beraatı zimmetin asıl olduğunu belirten Bakan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yani herkesin masum olması asıldır. Ne zamana kadar. Ta ki mahkeme tarafından hüküm verilinceye kadar. Mahkeme şimdi bir hüküm verdi mi Verdi. Yine ne diyoruz. Bu hüküm verildi ama kısa hüküm verildi. Sen bu hükmü verirken hangi delile dayandın, onlara tek tek bakalım. Bunun için de gerekçeli kararı görmeden konuşanlar afaki konuşmuş olur. O konuşmasının dayanağı yoktur. Bizim adalete güvenmemiz lazım. Devletin temelinde adalet vardır. Bunu sarsmamak lazım. Bunu sarsmamak için de gerekçeli kararı bekleyip ondan sonra beyanda bulunmak lazım. Tarihte çok dava olmuştur. Kiminin ak dediğine, kimisi kara demiştir. Menderes'in yargılanması, İskilipli Atıf Hoca'nın yargılanması, Deniz Gezmiş'in yargılanması... Adalet terazisi şaşmaz. Bunlara bakın toplumun yanılmadığını görürsünüz ama bence onlar doğruyu yapmıyorlar. Çünkü mahkeme daha başlar başlamaz bu konuda beyan ettiler."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler