YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sav'dan CHP örgütüne genelde
CHP Genel Sekreteri Önder Sav, CHP örgütüne halk oylamasına ilişkin parti çalışmalarıyla ilgili bir genelge gönderdi.
Sav'dan CHP örgütüne genelde
30 Temmuz 2010 / 12:25 Güncelleme: 30 Temmuz 2010 / 12:43

Önde Sav, gönderdiği genelgede, ''Demokrasilerde sonuç, sandıkta belirlenmektedir. Çalışmalar, seçime yakın bir tarihte başlatıldığında yeterli olamamakta sandıktan çıkan sonuç kader olarak kabullenilmektedir. Seçimi ve işlerimizi tesadüflere ve kadere bırakmamalıyız'' dedi.

CHP'den yapılan yazılı açıklamaya göre Sav, CHP il ve ilçe başkanlıklarına, MYK üyeleri başkanlığında oluşturulan çalışma grupları hakkında bir genelge gönderdi.

Genelgede, Ankara, İstanbul ve İzmir illeri için Genel Sekreterliğe bağlı olarak farklı bir çalışma yürütüleceği ve bu nedenle bu illerde çalışma grupları için görevlendirme yapılmadığı belirtildi.

''Demokrasinin, demokratik, laik Cumhuriyetin, Atatürk ilke ve devrimlerinin Türkiye'nin bütünlüğünün, iç barışının, bölge barışının, geniş halk kesimlerinin insanca yaşayabilmelerinin önünde AKP iktidarı büyük bir engel oluşturmaktadır''denilen genelgede, demokrasiyi kazaya uğratmadan, demokratik yöntemlerle halkla birlikte ülkeyi AK Parti iktidarından kurtarmanın, her Cumhuriyet Halk Partilinin ve vatandaşın öncelikli görevi olduğu vurgusu yapıldı.

CHP'nin 33. Olağan Kurultayı'nda seçilen Parti Meclisi ve onun seçtiği Merkez Yönetim Kurulu çalışmalarının hızlandığı ifade edilen genelgede, şunlar kaydedildi:

''Ülkemiz, cumhuriyetimiz, demokrasimiz ve partimiz, fevkalade önemli sorunların yaşandığı bir döneme girmiştir. Böyle bir dönemde demokratik, laik Cumhuriyet, Atatürk devrimleri, bölge barışı, Türkiye'nin bütünlüğü ve geniş halk kesimlerinin insanca yaşaması için CHP'nin daha da güçlenmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu gerçek göz önünde tutularak Kurultayımızı izleyen günlerden bu güne kadar Genel Başkanımız yetkili parti organları ve milletvekillerimiz aralıksız çalışmakta, yurdun çeşitli yörelerini dolaşmaktadır.

21 Temmuz 2010 tarihli Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, partimizin etkili, sistemli, sonuç alıcı çalışmaları hızlandırması kararlaştırılmıştır. Bu amaçla 78 ilimizde, 18 Merkez Yönetim Kurulu üyeleri başkanlığında Parti Meclisi üyeleri ve milletvekillerimizden oluşan çalışma gruplarını görevlendirmiştir. Görevlendirme listesi ekte gönderilmektedir. Ankara, İstanbul ve İzmir illeri için Genel Sekreterliğe bağlı olarak farklı bir çalışma yürütüleceğinden bu illerde çalışma grupları için görevlendirme yapılmamıştır.''

SEÇMEN-SANDIK ÖRGÜTLENMESİ

Halk oylaması sürecinde ''seçmen ve sandık'' örgütlenmesi ve sandık başı görevlilerinin temel mesele olarak ön planda tutulacağına işaret edilen genelgede, Sandık Seçmen Listelerine göre çalışma yapılması ve 2011 milletvekili seçimlerinde de kullanılacak bu listelerin muhafaza edilmesi istendi.

''Bir siyasi partinin ülke genelinde yaygın örgütü olması, başarı için tek başına yeterli neden değildir. Örgütün seçmenle ilişkisinin sürekli, sağlıklı ve verimli olması gerekir'' denilen genelgede, şu ifadelere yer verildi:

''Demokrasilerde sonuç, sandıkta belirlenmektedir. Çalışmalar, seçime yakın bir tarihte başlatıldığında yeterli olamamakta sandıktan çıkan sonuç kader olarak kabullenilmektedir. Seçimi ve işlerimizi tesadüflere ve kadere bırakmamalıyız.

CHP'nin Genel Merkezi ve örgütleri, olayların akışına kapılıp seyirci olmamalı, seçmenle ilişkilerini sürekli sıcak tutarak, işleri seçime yakın bir tarihe bırakmadan çalışmalarını hızlandırarak hazırlanmalıdır.

Genel Merkez-il–ilçe–belde–mahalle örgütlenme modeline 'Seçmen ve Sandık Çalışması ve Her Sandıkta Gözlemci Bulundurma' modelini de eklemek kaçınılmazdır. Böylece örgütlerimiz, seçmenle birebir ilişkide olmanın yollarını bulacaktır.'' (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler