YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcıyı rehin alan teröristin kimliği belli oldu!
İstanbul Adalet Sarayı'nda savcının odasına silahlı kişilerin girdiği bildiriliyor. Eylemcinin DHKP-C'den Savaş Yayla olduğu iddia edildi!
Savcıyı rehin alan teröristin kimliği belli oldu!
31 Mart 2015 / 15:40 Güncelleme: 01 Nisan 2015 / 09:53

Berkin Elvan davasına bakan savcı Mehmet Sevim Kiraz'ı DHKC adliyede rehin aldı. İçeriden silah sesi duyuldu. Odanın bulunduğu koridor boşaltıldı. Takviye polis kuvveti çağrıldı.

DHKC Savaşçıları bugün saat 12.36’da, İstanbul’daki Çağlayan Adliyesinin 6. Katında bulunan, Berkin Elvan soruşturmasına bakan savcı Mehmet Selim Kiraz’ı odasında rehin aldılar.

Rehin alma krizinin sorumluluğunu DHKC (Devrimci Halk Kurtuluş Savaşçıları) Twitter hesabından yaptığı açıklamayla üstlendi.  

Teröristin kimliği belli oldu!

Eylemcinin DHKP-C'den savaş yayla olduğu iddia edildi

Şafak Yayla, geçtiğimiz yıl 18 Ocak'ta yapılan operasyonda gözaltına alınmış ve daha sonra serbest bırakılmıştı.

Geçtiğimiz yıl gözaltına alındığında babası tarafından "İyi ki yakalanmış. Çocuklarım bana biz Halk Cephesi'ndeyiz kötü bişey yapmıyoruz. Bizim çalışmalarımız yasal demişlerdi. Ancak daha sonra çocuklarımı canlı bomba yaptılar. Ben yakalandığına sevindim" demişti.

Şafak Yayla'nın üniversiteye dereceyle girdiğini söyleyen babası "Okusaydı belki güzel bir kariyeri olacaktı. Onlara çok kızdım ancak bir baktım, iş işten çoktan geçmişti.” 

Özel Tim adliyeye girdi

İçeriden silah sesi duyuldu, özel tim adliyeye girdi. Örgüt, şu açıklamayı yaptı: "Berkin Elvan'ı vuran ve gözetleyen polislerin derhal tutuklanmasını istiyoruz. Milletvekili Sezgin Tanrıkulu arabulucu olsun. 15.35'e kadar süre veriyoruz, müdahale olursa savcıyı öldürürüz." Bu arada savcıyı rehin alanların 3 kişi oldukları belirtiliyor.


İtfaiye ekipler, ambulanslar ve polis ekipleri Çağlayan Adliyesi önüne geldi. Özel harekat adliyeye girdi.

Savcıyı öldürebilirler

DHKC örgütüne yakın bir internet sitesinde, savcının rehin aldındığı, talepler yerine getirilmediği takdirde savcının öldürüleceğini yazıldı. Savaşçılar saat 15.36’ya kadar talepleri yerine getirilmezse savcıyı ölümle cezalandıracaklarını açıkladılar.

DHKP-C üyeleri güvenlik güçleri kapıyı zorlayınca silahlarıyla 2 el ateş etti.

Taleplerini yayınladılar

Halkın Sesi adlı hesaptan "DHKC Savaşlılarının Gerçekleştirilmesini İstedikleri Talepleri" adı altında bir liste yayınladı, İşte o liste:

DHKC Savaşçılarının talepleri:

1-Berkin Elvan’ı katleden polislerin canlı yayına çıkarak itirafta bulunmaları…

2-Polislerin Halk Mahkemelerinde yargılanmaları…

3-Bugün kadar, Berkin Elvan için yapılan eylemlere katıldıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan, işten atılan, tutuklanan herkesin suçlamalarının kaldırılması…

4-Bu üç saatin ardından güvenli bir şekilde ayrılmalarının sağlanması…

5-Oluşturulacak bir heyetle iletişim Kurmak… Oluşturulacak heyette bulunmasını istedikleri kişiler: Ümit Kocasakal, Sezgin Tanrıkulu, ÇHD’den bir avukat, Halk Meclislerinden bir kişi…

Mehmet Selim Kiraz kimdir?

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, Gezi Parkı eylemeleri sırasında İstanbul Okmeyda'nında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın ölümüyle ilgili soruşturmaya bakıyor.

Yaklaşık iki ay önce bu soruşturmaya atanan Savcı Kiraz, son olarak Emniyet Müdürlüğü'nden daha önce eşkâlleri belirlenen 3 polisin açık kimliklerinin belirlenmesi amacıyla olay günü o bölgede görevli 21 polisin kimliklerini almıştı.

 

 

Özel harekat polisler de 6. katta

İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Emniyet Müdürü Selami Altınok da İstanbul Adliyesi'ne geldi. Terörle mücadele ekiplerinin de hazır bulunduğu adliyenin 6. katı özel harekat polisleri tarafından kuşatıldı. Bazı başsavcı vekillerinin de çelik yelek giyerek eylemin düzenlendiği 6. kata çıktığı öğrenildi.

15.36'da öldüreceğiz şantajı

Teröristler twitter ve facebook'tan yayınladıkları fotoğraflarla birlikte taleplerini de ilettiler. DHKP-C militanlar Berkin Elvan'ın ölümünden sorumlu tutulan polislerin canlı yayına çıkarılmasını ve sözde halk mahkemelerinde yargılanmasını istediklerini duyurdu. Terörstler talepleri yerine gelmez ise Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı saat 15.36'da öldürecekleri şantajını da yaptı.

 

 

10:21
 // Vatandaş
Benim anlayamadığım olay bu teröristler, paralelciler, gaspcılar intihar eylemciler,masum insanların canına kıyanlar ve kastedenler nasıl dışarıda rahat rahat dolaştırılıyor illa birilerinin ölmesimi gerekiyor avrupada abd'de bunların hiç gözünün yaşına bakılmıyor acil buna çözüm getirilmeli....
01 Nisan 2015 10:21
1
 // 1
Hiç bişi yapamadılar ne kaos oluştu bizde ne de en ufak bir korku ateş olsanız curmum kadar yer yakarsiniz.bayraginizin geçmişinde yıldızınızin renginde hiç bir anlam yok hepiniz yaltakci korkak birer insanlarsiniz. ne Masonluk ne de paralel hiç bişi değilsiniz hiç bir gücünüz kalmadı. çırpınin bakalım nereye kadar gidecek korkak sebekler. lucifer kurtaracak sizi :)...
31 Mart 2015 22:48
..........
 // semih
Dikkat ederseniz 2 gündür ekranlarda devam eden masonluk tartışmaları berkin protestosu ve 45 ilin şarteliyle birlikte kesildi...
31 Mart 2015 Salı 20:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler