YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcının şok Hantepe yorumu
'Görevi kötüye kullanma ve bilgi sızdırma' soruşturması açılmalıydı...
Savcının şok Hantepe yorumu
30 Kasım 2011 / 10:01 Güncelleme: 30 Kasım 2011 / 10:02
6 askerin şehit düştüğü Hantepe baskınında 'İHA görüntülerini kimin sızdırdığını' soruşturmakla görevlendirilen emekli askerî savcı Emin Hakan Özbek, Zaman'a konuştu. "Asıl, görevi kötüye kullanma, ihmal ve bilgi sızdırma soruşturması açılmalıydı." diyen Özbek, olayla ilgili sorumluluğun kimde olduğu sorusuna da net cevap verdi: "Görüntüleri canlı izleyen ve olaya müdahale yetkisi olan 7 farklı merkezde."

20 Temmuz 2010'da 6 Mehmetçiğin şehit edildiği Hantepe baskınıyla ilgili yeni bilgiler gündeme geliyor. 'İnsansız hava Aaracı (İHA) görüntülerini kim sızdırdı?' soruşturmasında 'takipsizlik' kararı veren askerî savcılık, 'baskının ilgili birliklerde canlı olarak izlendiği' tespitinde bulunmuştu. Söz konusu soruşturmayı yürüten eski askerî savcı emekli Albay Emin Hakan Özbek, konunun detaylarını Zaman'a anlattı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın eski askerî savcısı Özbek, Hantepe baskınındaki ihmalleri soruşturma yetkisinin Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askerî Savcılığı'nda olduğunu söyledi. Özbek'e göre saldırı ile ilgili 'görevi kötüye kullanma', 'ihmal' ve 'bilgi sızdırma' soruşturması açılması gerekiyordu. Bu soruşturmanın açılıp açılmadığı konusunda herhangi bir bilgi sahibi olmadığını ifade eden Özbek, o dönemde soruşturmayı bu noktada genişletecek yetkisinin bulunmadığına dikkat çekti. Soruşturmayı tamamlayınca dosyayı yetkisizlikle Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askerî Savcılığı'na gönderdiğini anlatan Özbek, "İhmal, görevi kötüye kullanma ve bilgi sızdırma ile ilgili soruşturma yürütecek bu komutanlıktı." dedi. Emekli askerî savcı, olayda asıl sorumluluğun ise İHA görüntülerini canlı izleyen ve olaya müdahale yetkisi olanların 7 farklı merkezde bulunduğuna işaret etti.

Terör örgütü, 20 Temmuz 2010'da Hakkâri'nin Çukurca ilçesine bağlı Hantepe mevkiinde bulunan birliğe saldırdı. Çatışmada 6 asker şehit oldu. Saldırıyla ilgili önceden istihbarat alındığı ve teröristlerin bölgeye sızma girişimlerinin İHA'lar tarafından tespit edildiği halde müdahale edilemediği iddiaları günlerce tartışıldı. Kamuoyuna yansıyan İHA görüntüleri de iddiayı doğrular nitelikteydi. Taraf'ın haberine göre, saldırı anı canlı olarak 30 farklı birim tarafından izlenmiş ancak müdahalede geç kalınmıştı. İhmallerle ilgili yetkililerden açıklama beklenirken Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 4 Ağustos 2010 tarihinde 2010/1376-389 sayılı soruşturma emri ile 'Gizli kalması gereken İHA görüntülerini basına kim sızdırdı?' soruşturması başlatıldı. Dosya Albay Emin Hakan Özbek'e teslim edildi. Söz konusu soruşturma kapsamında onlarca personel sorgulandı ancak hiçbir neticeye ulaşılamadı.

İşte o soruşturmayı yürüten Emin Hakan Özbek, Zaman'a önemli açıklamalarda bulundu. İşte Özbek'in dilinden, yürütülen soruşturmanın ayrıntıları: "6 askerin şehit olduğu Hantepe saldırısına ilişkin basında yer alan İHA görüntülerinin ardından 'Bilgi güvenliği kapsamında kontrollü ve gizli kalması gereken 3 Haziran 2010 (Gediktepe baskını) ve 19 Temmuz 2010 (Hantepe baskını) tarihlerine ait Gözcü-1 İHA'ya ait görüntülerin sızdırılması ve basında yer alması' olayı hakkında savcılığımızca 4 Ağustos 2010'da soruşturma başlatıldı. Ben Hava Kuvvetleri askerî savcısı olarak sadece Ankara sınırları içerisindeki hava birliklerinde görev yapan personel hakkında soruşturma yürütebilirim. Özel yetkili savcılar gibi bir yetkimiz yok. Her komutanlığın bünyesinde bir askerî savcılık bulunmaktadır. Ankara sınırları içerisinde bulunan Hava Kuvvetleri İstihbarat Komutanlığı (İHA görüntülerini izleyen komutanlık) benim sorumluluk alanımda olduğu için burada görev yapan personel hakkında soruşturma başlattım. Yaklaşık bir ay süren soruşturma kapsamında ilk olarak İHA görüntülerini adli emanete aldırdım. Ardından 28 subay ve astsubayı sorguya aldım. Askerî personelin ev ve işyerlerinde aramalar yaptık. Personelin kullandığı tüm bilgisayarlar uzman kişiler tarafından tarandı. Sonuç olarak yapılan soruşturmada İstihbarat Komutanlığı'nda görev yapan personelin İHA görüntülerini basına sızdırmadığı ortaya çıktı. Ardından dosyayı kamuoyuna yansıyan ihmal iddialarını soruşturmakla görevli olan Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı askerî savcılığına gönderdim."

ÜZERİNE GİDİLMESİ GEREKEN BİR OLAY

Emin Hakan Özbek, Hantepe baskınındaki ihmallerin sonuna kadar üzerine gidilmesi gerektiğine inandığını söylüyor. Özbek'in askerî savcıların yetkileriyle ilgili söyledikleri de dikkate değer. "Neden ihmal iddialarıyla ilgili soruşturma açılmadı?" sorusuna şu cevabı veriyor: "Kamuoyu, neden ihmal iddialarıyla askerî savcılar soruşturma açmıyor, diyor. Maalesef mevcut yasalar gereği biz askerî savcılar, sivil savcılar gibi resen (kendiliğinden) soruşturma başlatamıyoruz. Komutanlık izni veya emri olmadan askerî savcılar sadece intihar, adam öldürme gibi ağır cezalık ve gecikmesinde sakıncalı bulunan hallerde soruşturma açabiliyoruz. Eğer resen soruşturma açma yetkim olsaydı Hantepe olayı ile ilgili soruşturma başlatır ve yetkisizlikle dosyayı ilgili makamlara gönderirdim. İstihbarat komutanlığında İHA görüntülerini izleyen personel, teröristleri ilk önce kaçakçılık yapan köylüler zannetmiş. Ardından patlamalar görünce konu bir üst komutanlığa aktarılmış. Bu konuda asıl sorumluluk İHA görüntülerini canlı izleyen ve olaya müdahale yetkisi olan 7 farklı merkezdedir. 2. Ordu Komutanlığı, Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri ve 7. Kolordu Komutanlığı, söz konusu ihmal iddiaları üzerine soruşturma yürütecek kurumlardır. Bu konuda komutanlıklar tarafından bir soruşturma yürütülüp yürütülmediği konusunda bir bilgim yok. Eğer bir soruşturma varsa bunun kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor. Askerî yasalarda yapılacak bir düzenleme savcıların hiçbir komutanlığa bağlı kalmadan soruşturma açması durumunda, kamuoyunun cevap bekleyen ihmal iddialarının gün yüzüne çıkacağına inanıyorum." (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler