YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı'nın şehit edilmesi olayıyla ilgili kilit isim konuştu
Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit olduğu olaydaki müzakereci avukat, "tanık" sıfatıyla ifade verdi.
Savcı'nın şehit edilmesi olayıyla ilgili kilit isim konuştu
04 Nisan 2015 / 07:11 Güncelleme: 04 Nisan 2015 / 07:22

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit olduğu olayda eylemciler ile güvenlik görevlileri arasında arabuluculuk yapan Avukat Şükriye Erden tanık sıfatıyla ifade verdi.

Şükriye Erden'in, ifadesinde, olay sabahı saat 09.25 civarında adliyeye girdiğini, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak olan duruşmasına daha zaman olduğu için de avukat arkadaşı Tarkan Özdemir ile saat 10.10'da İstanbul 3. İş Mahkemesi'ne gittiklerini söylediği öğrenildi.

"Avukatlar aralarında konuşurken duydum"

Gaziosmanpaşa'da polisin attığı gaz kapsülüyle yaralanan Deniz Genç için saat 12.30'da yapılacak basın açıklaması nedeniyle C kapısına gittiğini aktaran Erden'in, “O açıklama yapıldıktan sonra yaklaşık 13.00 gibi tekrar adliyeye C kapısının avukat girişinden girdik.

Heykelin yanındaki sol taraftan B Blok yönünden 1. bodrum kata çıktık" dediği, İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki işini halletmek için 13.45 sıralarında kaleme gittiğini kaydederek, “Koridora çıktığımda simaen tanıdığım avukatlar arasında 'Berkin Elvan'ın savcısı rehin alınmış' diye konuşuyorlardı. Oradaki güvenliğe sorduğumda, onlar da aynı şeyi söylediler. O avukat arkadaşım Twitter'a düşen haberleri göstermeye başladı, ben inanmadığımı söyledim" şeklinde ifade verdiği belirtildi. 

"Başsavcıvekili beni aradı" 

Ardından, 1. kattaki baro odasına gittiğini, buradayken ismini hatırlamadığı bir başsavcıvekilinin kendisini aradığını anlatan Erden'in, “Başsavcıvekili bana, Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın eylemciler tarafından rehin alındığını ve eylemcilerin benimle, baro başkanıyla ve Sezgin Tanrıkulu ile görüşmek istediğini söyleyerek, 'Siz neredesiniz? Gelip alabilirim' dedi. Saat 14.16 civarında Savcı beyle buluştuk. Beraber 6. kata çıktık" dediği öğrenildi.

"Eylemin kansız şekilde bitmesi için elimden geleni yaptım" 

6. katta iki beyaz giyimli müzakereci polis memurunun da bulunduğunu belirten Erden, “Ben tam bir işbirliği içerisinde ve Emniyet'in yönlendirdiği şekilde, eylemin kansız bitmesi için elimden gelen çabayı sarf ettim. Hatta eylemcilere ısrarcı bir şekilde rica ettim. Şayet müzakere dökümü gelirse, o konuda da ifade vermeye hazırım" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler