YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcılıktan 'Fidan' açıklaması
Malatya Başsavcıvekilliği, Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağına ilişkin soruşturmayla ilgili açıklama yaptı.
Savcılıktan 'Fidan' açıklaması
03 Ocak 2013 / 09:22 Güncelleme: 03 Ocak 2013 / 09:24

Başsavcıvekilliği'nden yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bazı basın yayın organlarında yer alan, 'Suriye'nin düşürdüğü Türk uçağıyla ilgili şehit ailesinin yaptığı suç duyurusu üzerine soruşturma başlatan Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyaya MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı da dahil etti'' şeklindeki haberlere ilişkin olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacı ile aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na (TMK 10. Mad. ile yetkili ve görevli) 22.12.2012 dilekçe ile 22.06.2012 tarihinde düşürülen uçakta şehit olan Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un babası Osman Aksoy ve kız kardeşi Sultan Şahin'in vekili tarafından, içerisinde Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da bulunduğu ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup, 5271 sayılı CMK'nın 158-160 ve devamı maddeleri uyarınca gereğine tevessül edilmiştir.

Bütün suç duyurusu ihtiva eden dilekçe ve başvuruların gereği olarak yapıldığı gibi, ihbar dilekçesinde ismi geçen kişi ve olaylar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızın görev ve yetkileri dahilinde olan olaylar hakkında gereği yapılırken, yetki ve görev dahilinde olmayan kişi ve olaylara ilişkin olanlar kanunlara göre yetkili ve görevli olan birimlere iletilecektir.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca şehit ailesinin avukatının başvurusu üzerine, Anayasa ve kanunlarca verilen yetki ve görevler dahilinde işlem yapılmış olup, bazı basın yayın organlarında ifade edildiği gibi, 'Bazı kamu görevlilerinin Cumhuriyet Başsavcılığımızca bir soruşturmaya re'sen dahil edildiği' şeklinde yapılan yayınlar gerçeği yansıtmamaktadır.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler