YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcılık 'Yeşil' gibi kayıp olan CD'nin PEŞİNDE
Yeşil, oğlu Murat Yldırım'ın yazdığı kitabın ardından yeniden Türkiye'nin gündemine oturdu
Savcılık 'Yeşil' gibi kayıp olan CD'nin PEŞİNDE
15 Mayıs 2009 / 07:39 Güncelleme: 15 Mayıs 2009 / 00:00

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na 2006'da gönderilen 'Yeşil' kod adlı JİTEM tetikçisi Mahmut Yıldırım'ın görüntülerinin bulunduğu CD kayboldu. Savcılık 'Yeşil' gibi akibeti bilinmeyen CD'nin nerede olduğunu araştırıyor.

Oğlu Murat Yıldırım'ın yazdığı kitabın ardından yeniden Türkiye'nin gündemine gelen 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın yaşayıp yaşamadığı tartışılırken, 2006'da Iğdır'da görüntülendiğini gösteren CD'nin kaybolduğu anlaşıldı. Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na 3 yıl önce bir ihbar mektubuyla gönderilen Mahmut Yıldırım'a ait görüntülerin bulunduğu CD'nin bulunması için savcılık çalışma başlattı.


MAHMUT YILDIRIM IĞDIR'DA İHBARI


2006'da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen bir ihbar mektubunda, 'Yeşil'in Iğdır'da bir yakınının evinde kaldığı ve burada bazı kişilerle görüşmelerde bulunduğu ifade edildi. İhbar mektubunda ayrıca, bu iddiaları kanıtlandığı öne sürülen 'Yeşil'in görüntüleri ve fotoğraflarının bulunduğu bir adet CD'ye de yer vreldi. İhbar mektubunu dönemin Cumhuriyet Savcısı Muammer Özcan araştırdı. Özcan'ın talebiyle Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı, ihbar mektubunu yasan kişinin sahte polis kimliği kullanan bir kişi olduğunu tespit etti.


CD ADLİ EMANETTE BULUNAMADI


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bir süre önce 'Yeşil'in yargılandığı bir dava nedeniyle, CD'yi incelemek istedi. Ancak yapılan araştırmada, CD'nin adli emanetteki kayıtlarda bulunmadığı tespit edildi. CD'nin o tarihte yapılan yazışmalar nedeniyle Iğdır'a gönderildiğini düşünen savcılık, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan CD'yi sordu. Ancak olumsuz cevap alan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, CD'nin akıbetini araştırıyor.


Emniyet hâlâ arıyor


Yeşil'in Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Terör, İstihbarat ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele birimlerinde kalınca bir dosyası bulunuyor. Mahmut Yıldırım ile ilgili dosyalarda akıbeti için 'kayıp', 'aranıyor' ifadeleri kullanılıyor.


98'DE EVİNE OPERASYON


Kayıtlarda 'Yeşil'in bulunması için çeşitli tarihlerde Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Van, İzmir gibi illerin il emniyet müdürlüklerine yazılmış yazıların yanısıra Kıbrıs'a gittiğine dair bilgiler de yer alıyor. Dosyalarda, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün 1998 yılında Mahmut Yıldırım'ı yakalamak için Etlik'teki evine baskın düzenlediği de görülüyor. Yıldırım'ı yakalamak için yapılan operasyonun, halen DTP milletvekili olan


Akın Birdal'a yönelik 12 Mayıs 1998'deki kanlı suikast girişimiyle ilgili olduğu belirtiliyor. Emniyet istihbaratındaki kayıtlarda ise Yıldırım'ın, Musa Anter, Cem Ersever, Ömer Lütfü Topal ve Mehmet Sincar'ın öldürülmeleriyle ilişkilendirilmesi dikkat çekiyor.


Evi 24 saat izleniyor


1996'daki Susurluk kazasının ardından öldürüldüğü ileri sürülen, 13 yıdır Emniyet ve MİT'in bulamadğı 'Yeşil'in Ankara Etlik'teki evinin giriş çıkışı 24 saat izlemeye alındı. Yeşil'in evine gelme ihtimaline karşı apartmanın girişine yerleştirilen iki kameranın kaydettiği görüntülerin 24 gün saklandığı öğrenildi. Bu arada Yıldırım ailesinin bir komşusu 'Yeşil'in 1996'da yemek yerken çektirdiği fotoğrafın, kalorifer boruları, sandalyeler ve perdelerden Etlik'teki evin salonu olduğunun anlaşıldığını söyledi. Bu arada 'Yeşil'in küçük oğlu Nevzat'ın Haziran'da yapılacak düğününün nerede olacağını ailenin en yakınlarından bile sır gibi saklaması dikkat çekiyor. YENİŞAFAK

14.05.2009


İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan Yeşil açıklaması


Detay


14.05.2009


Yılan hikayesine dönen soru: Yeşil yaşıyor mu?


Detay


13.05.2009


İşte Yeşil hayatta iddialarını güçlendiren ayrıntı


Detay


12.05.2009


Birgün:Yeşil, Antalya'da çek-senet işi yapıyordur


Detay


11.05.2009


JİTEM Tim Komutanı YEŞİL'in sırları ve albümü


Detay

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler