YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcılık o olaya el koydu
Savcılık o olaya el koydu
30 Ağustos 2012 13:02
Beytüşşebap'taki kavgaya savcılık el koydu
Biri BDP'li belediye başkanının oğlu olmak üzere 3 çocuğun para karşılığı PKK'ya verilmesi üzerine Beytüşşebap'ta çıkan olaylar savcılığı harekete geçirdi. Çocukları kandırılarak terör örgütüne verilen ailelerle, suçlanan Cin ailesinin ifadesi alınacak. İlçede gerginlik devam ediyor. Tarafları barıştırma çabaları henüz sonuç vermedi.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde 3 çocuğun para karşılığında PKK'ya verilmesiyle başlayan tartışma sürüyor. 2 bin Euro'ya çocukları PKK'ya sattıkları iddia edilenlerle, mağdur ailelerin kavgasının Zaman'da yer almasının ardından harekete geçen Beytüşşebap Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Savcılık, her iki tarafın da ifadesine başvuracak. Çocuğu dağa götürülen BDP'li Belediye Başkanı Yusuf Temel'in ifadesi ise mağdur sıfatıyla alınacak.

Beytüşşebap Belediye Başkanı Temel'in de aralarında bulunduğu 3 aile, çocuklarını terör örgütüne verdiği gerekçesiyle Cin ailesiyle kavga etmiş, 15 kişi yaralanmıştı. Terör örgütünün baskısıyla barışan aileler arasındaki gerginlik sürüyor. Başkan Temel'in eşi Sariye Temel'in BDP üyesi Aziz ve Habip Cin tarafından dövülmesi tarafları bir kez daha karşı karşıya getirdi. Bu son olayın ardından Cin ailesinden iki kişinin ilçeyi terk edeceği belirtiliyor. Ancak olaylar henüz durulmuş değil. Jirki, Mankuran, Gevdan ve Grevyan aşiretinin önde gelenlerinin tarafları barıştırmak için gösterdiği gayret de sonuç vermedi.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde BDP'li Cin ailesinin, 3 çocuğu kandırarak terör örgütüne vermesiyle başlayan kavgaya savcılık el koydu. Aralarında BDP'li Belediye Başkanı Yusuf Temel'in de olduğu aileler, evlatlarını kurtarmak için, örgüte çocuk kazandırmakla suçladıkları Cin ailesi tarafından linç edilmek istenmişti. Başkan Temel'in yakınları da Cin ailesinin evini silahla taramış, 5 kez kavga eden aile fertlerinden 10'u silahla, 5'i de taş ve sopalarla yaralanmıştı. Aileler, terör örgütüyle görüşerek çocuklarının geri verilmesini talep etmiş ancak PKK reddetmişti. Çocukların her birinin 2 bin Euro karşılığında satıldığı iddiası gerginliğin devam etmesine sebep oldu. Kavgada Belediye Başkanı Temel'in eşi Sariye Temel'in BDP üyesi Aziz ve Habip Cin tarafından dövülmesi tarafları bir kez daha karşı karşıya getirdi.

İlçedeki kavga sonrası soruşturma başlatan Beytüşşebap Cumhuriyet Savcılığı, emniyet müdürlüğünün hazırladığı olay yeri tutanaklarını inceliyor. Savcılık, çocukları terör örgütüne kandırılarak verilen aileler ile çocukları PKK'ya teslim ettiği iddia edilen Cin ailesinin ifadesine başvuracak. BDP'li Belediye Başkanı Yusuf Temel'in ifadesi çocuk dağa götürüldüğü gerekçesiyle mağdur sıfatıyla alınacak. Temel'in PKK'ya yakın sitelerde çıkan açıklamalarına da 'terör örgütü propagandası' yaptığı gerekçesiyle soruşturma açıldı. Cin ailesinin, çocuklarının geri getirilmesini isteyen ve olaya tepki gösteren Temel, Ulaş ve Ataman ailesinin fertlerini silahla yaraladığı belirtiliyor.

İlçedeki Jirki, Mankuran, Gevdan ve Grevyan aşiretinin önde gelenlerinin tarafları barıştırmak için gösterdiği gayret sonuç vermezken PKK'nın iki aileden 5'er kişiyi dağa çağırarak yargıladığı öğrenildi. PKK, Temel'in eşini dövdüğü iddia edilen Habip ve Aziz Cin'in ilçeyi terk etmesini istedi. Bu arada Başkan Temel'in 12 yaşındaki oğlu Diyar Temel, muhtar Cevdet Ulaş'ın oğlu Kadri Ulaş (12) ve Hasan Ataman'ın oğlu 12 yaşındaki Ferhat Ataman'ın Irak'ın kuzeyindeki Hakurk ve Basyan'a gönderildiği belirtiliyor. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler