YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcıların harekete geçmesi bekleniyor
Bursa’da ‘Şu anda şahsımı, ailemi tehdide başladılar’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından savcıların soruşturma başlatması bekleniyor. Soruşturma için mutlaka bir başvuru yapılmasına gerek bulunmuyor.
Savcıların harekete geçmesi bekleniyor
08 Şubat 2015 / 10:47 Güncelleme: 08 Şubat 2015 / 10:49

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, paralel örgütün kendisini ve ailesini tehdit ettiğini açıklamasının ardından gözler savcılara çevrildi. Savcıların, Erdoğan'ın açıklamalarını ve basında çıkan haberleri dikkate alarak resmen harekete geçmeleri bekleniyor.

Tehdide başladılar demişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki akşam, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı yemekteki sözleriyle şok etkisi yaratmıştı. Erdoğan, konuşmasında, kendisinin ve ailesinin hedef alındığını vurgularken, tehdidin hangi yolla yapıldığı konusunda ayrıntı vermemişti. Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı: "Biliyorsunuz bu melun çetenin, Emniyet ve yargı içindeki maşaları Adana'da, Suriye'deki Türkmenlere insani yardım götüren MİT TIR’larına baskın yapmışlardı. Amaçları, Türkiye'yi teröristlerle hareket eden bir ülke gibi göstermekti. Aradıklarını bulamayınca hevesleri kursaklarında kaldı. Sizin hadi kuldan utanmanız yok, onu anladık, Allah'tan da mı korkunuz yok? Şu anda şahsımı, ailemi tehdide başladılar. Son günlerdeki gelişme bu. Bunu, zannediyorlar ki 'Bu tehditleri yaparsak bunlar biraz kendilerine çeki düzen verirler.' Bakın, ben Bursa'dan şimdi sesleniyorum, diyorum ki; Rabbimin bize vermiş olduğu bu canı, Rabbimden başka kimsenin almaya gücü yetmez. Bu şahsım için de böyledir, çocuklarım için de böyledir."

Suç duyurusu gerekmiyor

Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından gözler savcılara çevrildi. Savcıların, herhangi bir suçla ilgili harekete geçip soruşturma başlatmaları için mutlaka bir suç duyurusunun yapılmasına gerek bulunmuyor. Hakimler ve Savcılar Kanunu, bir suç şüphesinin varlığı halinde, savcıların resen harekete geçerek soruşturma başlatabileceklerini düzenliyor. Söz konusu suç şüphesinin, medyada çıkan bir haber, savcılık makamına ulaşan bir ihbar veya herhangi bir kişinin kamuoyu önünde kendisi, yakınları veya bir başkasına yönelik tehdit bulunduğuna ilişkin açıklama yapması halinde de geçerli olduğu belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Bursa'daki konuşmasında, kendisinin ve ailesinin tehdit edildiğini belirtmesiyle, savcıların da harekete geçerek, gerekli soruşturmayı yürütmesi gerektiği vurgulanıyor. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, henüz soruşturma yürütüldüğüne dair kendilerine bir bilgi ulaşmadığını belirtiyor.

Kendisi ve ailesi hedef alınmıştı

Erdoğan ve ailesi, son günlerde gelen tehditlerden önce de sık sık hedef seçilmişti. 17-25 Aralık darbe süreçlerinde, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de ailesi doğrudan paralel yapının hedefi olmuştu. Paralel yapı, özellikle Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Esra Albayrak'ın yönetim kurulunda yer aldığı TÜRGEV'e yönelik yürütülen soruşturmalarda tüm iddialar asılsız çıkmıştı.

Latin Amerika turu başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Latin Amerika turuna çıkıyor. Temaslarına Kolombiya'da başlayacak olan Erdoğan, sırasıyla Küba ve Meksika'ya da gidecek. Erdoğan'ın gezisi, 1995'ten bu yana, bölgeye Türkiye'den gerçekleştirilen en üst düzey ziyaret olacak. Erdoğan'ın, 13 Şubat'a kadar sürecek Latin Amerika turuna çok sayıda bürokrat ve işadamı eşlik edecek. Ziyaretler sırasında, üç ülkeyle de ikili, bölgesel ve uluslararası gündemdeki konular kapsamlı biçimde ele alınacak. Ayrıca, çeşitli konularda çok sayıda anlaşma imzalanacak. Türkiye'nin, Güney Amerika'daki iki stratejik ortağından biri olan Meksika başta olmak üzere, bölge ülkeleriyle her alanda ilişkilerinin güçlendirilmesini hedefleyen Latin Amerika ziyaretleri, önümüzdeki aylarda da Brezilya, Arjantin ve Şili ile sürecek.

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler