YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcılara Balyoz baskısı
İstanbul’da devam eden 'Balyoz Soruşturması'nı yürüten savcılara baskı yapıldığı iddiaları yüksek sesle dile getiriliyor.
Savcılara Balyoz baskısı
25 Şubat 2010 / 07:38 Güncelleme: 25 Şubat 2010 / 07:39

Balyoz soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcıları'nın baskı altına alınmaya çalışıldığı iddialarına tepki geldi. Genelkurmay'dan yapılan açıklamalar, CHP lideri Deniz Baykal'ın sert ifadeleri ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in "Paşaların tutuklanmaması" için devreye girdiği iddiaları “yargıyı etki altına alma girişimi” olarak değerlendirildi. HAK-İŞ’in Genel Başkanı Salim Uslu, yürütülen soruşturmalara dışarıdan ve yargı içinden ciddi müdahalelerin olduğunu söyledi. Türkiye’de hukukun ağır bir baskı altında olduğunu belirten Uslu, "Bu ağır baskıların bir kısmı Genelkurmay, bir kısmı sözde sivil kurumları tarafından yapılırken bir kısmı da bizzat yargının kendi içinden gelmektedir. Yargı bağımsızlığı diyenler, yargı tarafsızlığını dikkate almıyor" dedi.

PİSLİK TEMİZLENMELİ

Kurumların kendi anayasal çizgisine çekilmesi gerektiğini kaydene Uslu, kendi görev alanına çekilmenin yegane yolunun da yeni bir anayasa yapmaktan geçtiğini vurguladı. "Bugüne kadar yaşadığımız bütün kriz ve kaosların bizzat sebebi olan bu anayasa, cunta pisliğinden temizlenmelidir" diyen Uslu, şöyle konuştu: “Mutabakat ihtimali görünmüyor. Mutabakat diye bağıranlar ‘12 Eylül Anayasası devam etsin, cuntanın anayasası yürürlükte kalsın’ demek istemektedirler.”

BİR ARAYA GELSİNLER

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu milletin ordusunun milletin değerleriyle kavga edemeyeceğini kaydetti. Askere düşen şeyin Anayasa ve yasaları ihlal ederek yanlış yapanları içlerinde barındırmamak olduğunu vugrulayan Gündoğdu, bunun ötesinde söylenecek sözlerin milleti rahatsız edeceğini belirtti. Komutanların hukukun üstünlüğü için biraraya gelmesi gerektiğini belirten Gündoğdu, "Yargıya havale edilmiş iddialar var. Bunun sonucunu beklemeleri lazım. Bunun dışında geçmişte olduğu gibi kendilerini yasama ve yürütmenin önüne koyarak, Başbakan’ı bağlı olduklarını unutacak bir işlem yapmaları doğru olmaz" diye konuştu.

VESAYET KALKMALI

Yargı üzerinde ciddi baskı oluştuğu şeklinde toplumdabir algılamanın başladığını belirten DİSK Başkanı Çelebi de demokrasi dışı yol ve yöntemlerle iktidar seçeneği oluşturmaya çalışanlara şiddetle karşısında olduklarını kaydetti. "Bunların üzerine gidilmeli ama hukuk da tarafsız ve adil olmalı" diyen Çelebi, "Yargının üzerindeki tüm vesayetler kaldırılmalı. Adalet Bakanı da savcıları aramaya kalkışmamalı. Şu anda yürütülen soruşturmanın delilleriyle birlikte topluma şeffaf olarak yansıtılmasına ihtiyaç var" dedi.

HEDEF SAVCILAR

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının toplantı yapmasının normal olduğunu ama bunu kamuoyuna duyurulmasının yanlış olduğunu ifade eden Eski Milletvekili ve Emekli Yarbay Tevfik Diker ise 'devam eden yargılama sürecine bir baskı' değerlendirmesini yaptı. Demokratik bir hukuk devletinde bu tarz olayların yaşanmaması gerektiğini hatırlatan Diker, "O açıklamanın hedefi kamuoyu değildir. Hedef direkt davanın savcı ve hakimleridir. Bu demokratik ve çağdaş hukuk normlarına uygun değildir. Bu tür hareketler TSK'yı yıpratır" ifadelerini kullandı.

MENFi ETKi EDENi TARiH SORGULAR

İstanbul’da yürütülen "Balyoz Soruşturması" ile ilgili orgeneral ve oramirallerin Genelkurmay’da toplanmasına AK Parti’den tepki geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, “Balyoz” operasyonu sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirirken şöyle dedi: "Medya başta olmak üzere, siyasetçilerimiz de dahil olmak üzere, herkesin bürokrasi de dahil buna, yargıyı rahatsız etmemesini, kendi haline bırakmasını, görevini rahatlıkla yapabilmesinin ortamını sağlamaya davet ediyorum. Buna hangi toplantı, hangi görüşme, hangi açıklama menfi etki edecekse bu tarih önünde sorumluluğu da beraberinde getirecektir.” AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise ''Komutanların istifa edeceği iddiasının, orduyu kendi siyasi emelleri için birtakım olaylarda, belli davranışlar içerisinde görmek isteyenlerin bir uydurması ve kara propagandası olduğunu'' söyledi.

Bugün

ne
 // harun
Hadi bunlar darbeye ve süikaste ve kaosa teşebbüs etmek ve uygulamakla yargılanıyor.Belli ki bunlar başka ülkeler ve amaçlar için bunları yapıyor.Peki bunları savunanlar ne yapmaya çalışıyor? yoksa sizde mi bunlarla zamanında suç ortaklığı yaptınızda ipin ucunun size gelmesinden mi korkuyorsunuz.?Gelecek.burada olmasa da Allah' ın karşısına geldiğinizde inşallah bunların hesabını en ağır şekilde vereceksiniz......
25 Şubat 2010 09:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler