YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcılar hakkında 'Vatana ihanet'ten suç duyurusu
Bir vatandaş, vatana ihanet suçlarından haklarında soruşturma açılması talebiyle savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Muammer Akkaş’tan şikayetçi oldu.
Savcılar hakkında 'Vatana ihanet'ten suç duyurusu
09 Ocak 2014 / 22:00 Güncelleme: 09 Ocak 2014 / 20:15

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) dilekçe yazan bir vatandaş, vatana ihanet suçlarından haklarında soruşturma açılması talebiyle savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Muammer Akkaş’tan şikayetçi oldu.

Naciye Kılınçarslan isimli bir vatandaş, 17 Aralık tarihinde başlayan soruşturmalarla ilgili İstanbul Bakırköy Başsavcı Vekili Zekeriya Öz, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Celal Kara ve Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’tan şikayetçi oldu.

Kılınçarslan şikayet dilekçesinde gerekçe olarak, 17 Aralık operasyonunda "insan hak ve hürriyet ihlalleri, hukuk ve soruşturmanın gizliliği ihlalleri, sansasyonel ve şov amaçlı gözaltılar ile Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Hükümetini içte ve dışta itibarını kasıtlı olarak sarsmak, siyasi ve ekonomik istikrarı bozmak, ekonomiye şuursuzca zarar verip borsa ve ekonomi dengelerinin alt üst edilmesi"ni gösterdi.

Bir kamu bankası olan Halk Bankası’nın çok önemli bir anlaşma aşamasında itibarını ve güvenirliğini yok ederek Kuzey Irak ham petrolünün ticaretinin kalbi olma hakkının kaybettirildiği belirtilen dilekçede, Zekeriya Öz’ün Dubai seyahati ve beyanları da gerekçe olarak gösterildi.

"Hükümet ve Başbakan hedef alındı"

Dilekçenin açıklamalar kısmında ise, "adaletin simgesinde yer alan terazinin atılarak kılıcın ise ilgili savcılar tarafından alınarak kime, neye, ne şekilde hizmet ettiklerini hesaplamadan savurdukları" öne sürülerek, 23 gün boyunca Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Başbakanı’nın hedef alınarak Türkiye’nin içte ve dışta itibarının zedelendiği ileri sürüldü. Dünya piyasalarının çok kırılgan olduğu bir dönemde yapılan bu operasyon ve gözaltıların yerli ve yabancı yatırımcıları ürküttüğünü kaydeden Kılınçarslan, Türkiye’nin 104 milyar dolar zarara uğradığını, borsada işlem gören şirketlerin ise 49.4 milyar dolar değer kaybına uğradığını, bu operasyonun Türkiye’ye faturasının 155 milyar dolar olduğuna değindi. Ayrıca da Kuzey Irak ham petrollerinin akreditiflerinin Halk Bankası tarafından alınması engellenerek yıllık 70 milyar doların başka bir bankaya aktığı da ifade edildi.

"Vatana ihanet suçundan soruşturma başlatılmalıdır"

İki şok operasyonun dikkat çekici bir zamanda gerçekleştiğini belirten Kılınçarslan, yargı vesayeti ve terörünü kabul etmediğini açıklayarak adı geçen savcılardan şikayetçi olduğunu bildirdi. Tüm bu nedenlerle ülke ekonomisinin 150 milyar dolar zarara uğradığını ifade eden Kılınçarslan, belirtmiş olduğu nedenlerden dolayı adı geçen savcıların haklarında kamu adına vatana ihanet suçundan soruşturma açılması talebinde bulundu. Bu savcıların haklarında hemen inceleme başlatılmasını isteyen Kılınçarslan, görevlerinden de azledilmeleri gerektiğine yer verdi.

 

İHA

23:07
 // M.N.A.
Bu davayi açan yürekli vatansever vatandaşımızı tebrik ediyorum Allah sizden razi olsun...
09 Ocak 2014 23:07
22:39
 // firat malazgirtli
Helal olsun sana giz....
09 Ocak 2014 22:39
22:14
 // LÜKS
Adalet öyle bir şey olmuş ki, ancak; parası olan, güçlü, eş dostu olanlara işliyor. Bir dava açmak için standart bir insanın anası ağlar. Harçmış, prosödürmüş, avukatmış, kırtasiyeymiş, zamanmış, hepsi heba oluyor. Vatandaş; dilekçesini verip, evine gidip, sonucu bekleyebilmelidir. Her türlü zorluğa rağmen davayı açan bu nadir insan, istiklal madalyasını hak ediyor....
09 Ocak 2014 22:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler