YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcılar abluka altında: "Tayyip gidecek biz geleceğiz!"
Avrupa’'nın en büyük adliyesi Çağlayan Adalet Sarayı ablukada.
Savcılar abluka altında: "Tayyip gidecek biz geleceğiz!"
27 Aralık 2013 / 09:15 Güncelleme: 27 Aralık 2013 / 09:51

Devlet içinde paralel yapı oluşturan örgütün kendilerinden olmayan hakim ve savcılara baskı yaparak çeşitli politik operasyonlar için vize aldıkları ve istedikleri tutuklama kararlarını çıkarttıkları ileri sürüldü.

Devlet içinde paralel otorite oluşturarak yeni bir yapılanmaya giden ve hükümeti devirme amacını taşıyan örgütün Çağlayan'’daki İstanbul Adliyesi'’nde hakim ve savcıları çalışamaz duruma getirdiği iddia edildi.

Adliyede görev yapan savcı ve hakimleri isyan ettiren paralel baskı, ‘seçim ayarlı operasyon’ sonrası doruğa ulaştı.

Başta soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları olmak üzere, paralel yapıya yakın olarak bilinen hakim-savcıların kendilerinden olmayan meslektaşlarına ,“"Bizden olun, yoksa sürülürsünüz”" baskısı uygularak mahkemelerden istedikleri kararları çıkarttıkları öne sürüldü.

Özel yetki gitti baskı geldi

“Savcıların kendilerinden olmayan hakim ve savcılara baskı yaptığı” iddiasıyla çalkalanan adliyede, söz konusu baskı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ve Başsavcıvekili Zekeriya Öz'’ün koordinatörlüğünde süren soruşturmanın ardından gün yüzüne çıktı.

Son bir yıldır mevcut olan rahatsızlığın, Beşiktaş'’taki adliyenin de Çağlayan'’a taşınmasıyla başladığı belirtildi.

O dönem özel yetkili olan Beşiktaş'’taki adliyede görev yapan savcı ve hakimlerin özel yetkileri ellerinden alınmasıyla “Hükümete karşı öfke” içine girdikleri ve çevrelerine, "“Bir gün gelecek bu hükümet gidecek"” dedikleri ve diğer meslektaşlarına da "“Bizden yana olun, güçlü biziz"” dedikleri öğrenildi.

Paralel yapı tehdit ediyor

Bu iddia son operasyonla birlikte birçok yargıcın tepkisine neden oldu. Soruşturmayıı yürüten savcıların mahkemelere baskı yaparak, operasyon ve diğer işlemler için izin aldırdıkları ileri sürüldü. Bundan rahatsızlık duyan yargıçların “"Paralel yapı içindeki savcılar bize baskı yapıyor, onların pisliğini temizlemekten bıktık" dedikleri ortaya çıktı.

17 Aralık’'ta yapılan operasyonda büyük krize neden olan “baskı” karşısında sorgu yapacak mahkeme hakimlerinin ayarlandığı ve hakimlerin, "“Sizin pisliğinizi temizlemek bize mi kaldı"” diye isyan ettiği belirtildi.

Tayyip gidecek biz geleceğiz

İsimlerinin yazılmasını istemeyen bazı hakim ve savcılar, şu görüşleri dile getirdi: “

"Son bir yıldır, adliyede büyük bir savaş var. Özellikle Beşiktaş'’ta görev yapan eski özel yetkili savcılar kendilerini bu adliyenin sahibi sanıyorlar. Bırakın adliyeyi yargının ve hatta ülkenin sahibi sanıyorlar. ‘Ya bizden olursunuz ya da görev yeriniz değişir, sürülürsünüz. Bizim yaptığımız operasyonlara destek verin. Tayyip gidecek ve bizim dönemimiz başlayacak. Bizimle hareket ederseniz karlı çıkarsınız’ diyorlar. Birçok yargıç da sesini çıkaramadan bu baskıya boyun eğiyor. Bunlardan olmayan hakim ve savcılar sahipsiz. Onlardan olmayan çok zor durumda kalıyor.”"

 

STAR

16:10
 // n .s
Biz gelecegiz demissiniz siz kimsinizki 3.5 cabulcu yakinda oda kalmayacak...
27 Aralık 2013 16:10
KIME HIZMET HAREKETI ????
 // Oruc
Hizmet hareketi dedigin cemaat kime hizmet ettigi ortada, saf olmayin kardesim, eger bu kadarda körseniz Allah size aydinlik versin. Fetullah cemaat i hangi parayla hangi ülkenin catisi altinda haraket ediyor bunudami görmüyorsunuz. Türkiye de o kadar saygin Hoca Alim var hangi birisinin bu kadar güce sahip, sizler yolunuzu sasirmisiniz. Peygamber ci olacaginiza Fetullahci olmusunuz. Allah akil fikir versin. Kimse kimseyi kandirmaya calismasin, bu cemaat camur cemaatidir. Vatana zarar verdiler....
27 Aralık 2013 Cuma 11:34
akli selim davranalım
 // hacı şahin
benim anladığım hükümetle ve hizmet hareketini ikisini birden bitirme hareketi bu hükümeti ve hizmet hareketini birbirine düşürüp bunlar dan ömür boyu kurtulalım diyorlar ancak bu oyunu kuranlar dünyaya yayılmış okullardan çok rahatsızlar ve ancak böyle bir oyunla bunlardan kurtulabiliriz diyorlar bence ve ayriyetten türkiyenin bu hızlı yükselişin den çok fazla rahatsızlar biran önce aklıselim davranıp inşallah bu oyunu bozarlar başbakanımız ve hizmet deki abilerimiz akıllı ve uyanık olmakta fa...
27 Aralık 2013 Cuma 09:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler