YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı'dan Yargı ve Başbakana Küfür ve hakaret dolu
Savcı'dan Yargı ve Başbakana Küfür ve hakaret dolu
Savcı'dan Yargı ve Başbakana Küfür ve hakaret dolu
07 Mart 2008 / 10:40 Güncelleme: 07 Mart 2008 / 00:00

Ankara'daki Cumhuriyet savcılarından SD'nin 2006 yılının Mart, Nisan ve Mayıs aylarında önemli bir devlet kurumunda yaptığı konuşmaların kaydı olduğu iddia edilen konuşması Youtube'da yayınlandı. Savcı SD'ye ait olduğu öne sürülen ses kaydında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Diyarbakır eski Valisi ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala hakkında çok ağır hakaretler ve küfürler bulunuyor.


Adliye çevrelerinden edinilen bilgiye göre, S.D.'nin sesi iki sene önce kaydedilmiş. Adliye koridorlarında, görüşmenin, bir başka savcının odasında kaydedildiği, dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in de konu ile ilgili savcının bilgisine başvurduğu, ancak henüz herhangi bir inceleme ya da soruşturma yapmadığı konuşuluyor.


SAVCIDAN ŞOK SÖZLER


Savcı S.D.'nin, 2006'nın mart, nisan ve mayıs aylarında, bilinmeyen bir kişi ile girdiği iddia edilen diyaloglar, dönemin Diyarbakır Valisi, şimdinin Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'ya yönelik. YouTube'daki konuşmada isim vermeden Ala için çok ağır sözler bulunuyor ve ilde güvenliği sağlayamadığından bahsediliyor.


S.D.'ye atfen yayınlanan konuşma kaydında, askerin uyarılarını yaptığı, şimdi kenardan seyrettiği belirtilirken, "Şimdi asker o kadar hoşuma gidiyor ki... Asker Diyarbakır'a girse hiç affetmeyecek.. Sincan'da tank yürüten adam... Hava Kuvvetleri istese bugün de yapar Diyarbakır'da..." gibi sözler geçiyor. Ayrıca, güvenlikten şikâyet ederek, "3 ayda Diyarbakır'ı mum gibi yapmazsam" sözleriyle bölgede görev yapmak istediği belirtiliyor.


Konuşmada, Başbakan Erdoğan'a yönelik de ağır küfür ve hakaretler yer alıyor. Erdoğan'ın, "Türkiyelilik" ve "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı" açılımları için, "... Türkiyelilik haa... Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı haa..." ifadeleri geçiyor. Konuşmanın devamında, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığına, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri'nin engel olduğu iddiası yansıyor.


YARGIYA DA AĞIR SUÇLAMA


Konuşmadan, yargı da nasibini alıyor. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinin, yeğenlerinin, çocuklarının tayinlerini istedikleri yerlere yaptığı suçlaması bulunan konuşmada, "Ben Vatandaş S. olarak, bir asker çocuğu olarak bu memlekette görevimi yaptığıma inanıyorum..." sözü geçiyor ve S.D.'nin karşısındaki kişi, dönemin Yargıtay Başkanı Osman Arslan için, "85 yıllık cumhuriyet tarihinde abi ilk defa Yargıtay'ın başında bir İslamcı var" diyor.


TEZİÇ SESSİZLİĞİNİ KORUYOR


Daha önce "Kuzey Irak'a operasyonun başlayacağı tarihi açıkladığı" sözleri YouTube'a düşen tuğgeneral Münir Erten'in emekliliğini istediği iddiaları üzerine Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yaptı. Açıklamada Erten'in "görevinden affını istediği veya istifa ettiği" ne ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı yer aldı. YouTube'un bir diğer mağduru olan eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç de sessizliğini koruyor. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konuyla ilgili avukatlarına talimat vererek, Teziç'in geçtiğimiz günlerde YouTube sitesine düşen konuşmalarının doğru olması durumunda, hakkında hukuki süreç başlatılmasını istemişti.


BENİ DİYARBAKIR'A VERECEKLER Kİ...


Video paylaşım sitesi Youtube'daki kayıtta SD, “Hayır olacağı belliydi. Askerin dur demesi ile duruyordu, askerin müdahalesi ile duruyordu. Asker çekildi şimdi kenara değil mi? Emniyet için zül demektir. Sen ili koruyamıyorsun, bir ilin valilik binasını korumaktan acizsin” şeklinde ifadeleri yer alıyor. “Ben tavan yaptırmazsam bu olayları” şeklinde tehditvari cümlelerinin de yer aldığı kayıtta SD, “Beni oraya verecekler, bizim Hasan Şatırı da verecekler, üç ayda var ya Diyarbakır'ı mum gibi yapmazsam” diyor.


HSYK'YA AĞIR SUÇLAMA


Savcı “YÖK'ü harcadılar tek tek bitti yargıyı bitirdiler” diyerek Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu üyelerine de bazı suçlamalarda bulunuyor: “Şimdi bizim Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu üyeleri yeğenlerinin, çocuklarının işlerini bitirdiler, yeğenlerinin, kuzenlerinin işleri ile filan uğraşıyorlar. Kuzenlerinin çocuklarının işleri ile uğraşıyorlar. Onları iyi, etkin, aktif yerlere getirmeye uğraşıyorlar.”


DEVLET JANDARMA


Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay başkanlarının ancak maaş zammı konusunda bir araya geldiğini ileri süren savcı SD, “85 yıllık cumhuriyet tarihinde ilk defa Yargıtay'ın başında bir tane islamcı var.. Ben görevimi yaparım sizi haberdar ederim. Ben karşımda devlet göremi-yorum. Devlet bir sizi biliyorum, biraz MİT'i biliyorum, biraz Jandarma'yı biliyorum. İşinize gelirse..”


ULUSALCI ÇETELERE BERAAT İSTEDİ


Danıştay gibi birçok önemli davaya bakan Savcı SD, aralarında 2 emniyet müdürü ve 4 askerin de bulunduğu 10 kişinin yargılandığı Atabeyler çetesi davasında sanıklar hakkında beraat talebinde bulundu. SD, Ergenekon törer örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınan Muzaffer Tekin ve Mahmut Öztürk'ün de serbest bırakılmasını istedi. Tekin ve Öztürk halen tutuklu.


Küfürlü sözler


-Ben bir gitsem oraya varya o valiliğin a....k...sam eğer.


-Vali zaten süzme o... çocuğu (Diyarbakır Valisi Afgan Ala için)


- Salak anlamıyor ya halen de anlamıyor ama en sonunda tövbeye geldi ulusal sesleniş mi nedir tek millet tek devlet ulan o... çocuğu bundan iki ay önce Türkiye'lilik ha...BU SÖZLERİ Youtube.com'dan DİNLEMEK İÇİN tıklayın


 

 

Sabah, Yenişafak
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler