YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı ve hakime özel ekip
Seferberlik Tetkik Kurulu'ndaki aramada dijital verilerin kopyalanması için özel bir ekibin oluşturulduğu ortaya çıktı
Savcı ve hakime özel ekip
03 Ocak 2010 / 09:54 Güncelleme: 03 Ocak 2010 / 10:04

Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndaki aramada dijital verilerin kopyalanması için özel bir ekip oluşturulduğu ortaya çıktı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili ile kozmik odada arama yapan 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Kadir Kayan'a, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Adalet Bakanlığı ve Emniyet'ten bilişim konusunda uzman özel bir ekip üç koldan destek veriyor. Ekibin, incelenen 10 bilgisayar ile 'kozmik oda'daki dijital verilerin birebir kopyası olan "image"larını aldığı belirtiliyor.

Devletin zirvesine dönük izleme ve suikast iddiaları üzerine başlatılan soruşturma derinleşerek sürüyor. Soruşturmayı yürüten özel yetkili Savcı Mustafa Bilgili'nin, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda yapılan aramada farklı kurumlarda görev yapan uzmanlardan oluşan özel bir ekip kurduğu öğrenildi. Mustafa Bilgili'nin bilirkişi olarak atadığı ekip, Hakim Kayan'a "Mühürlü evrak odası" olarak adlandırılan kozmik odadaki dijital verilerin kopyalarının alınmasında yardımcı olduğu bildirildi.

Özel ekip içinde TÜBİTAK'tan görevli bir bilgisayar uzmanı, Adalet Bakanlığı'nda görevli yine bilişim konusunda uzman bir teknik hakim ile Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bilişim polislerinin yer aldığı kaydedildi.

Özel ekibin, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda yapılan aramadaki 10 bilgisayarın birebir kopyası olan "İmage"ları ile Hakim Kadir Kayan'ın "Mühürlü evrak odası"ndaki dijital verilerinin "image"larının alınmasını sağladığı ifade ediliyor. Soruşturmada image'ları alınan bilgisayarların oluşturulan uzman ekip tarafından TÜBİTAK'ta da incelenebileceği gündeme geldi. Ancak bu konuda savcılığın kesin bir karar vermediği belirtiliyor. 'Mühürlü evrak odası'ndan elde edilen dijital verilerin ise Hakim Kadir Kayan tarafından soruşturmanın ilerleyen günlerinde incelemeye tabi tutulacağı vurgulanıyor. Bilgisayarlardan alınan image'ların Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde de incelenebileceği ileri sürülüyor. Bilgisayarların Genelkurmay'dan görevlendirilen subayların nezaretinde açılıp incelemenin yapılacağı da gelen bilgiler arasında.(Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler