YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı soruşturma başlattı
Savcı soruşturma başlattı
22 Eylül 2010 11:16
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Karaali, 'Özal suikastının ardında eski MGK Genel Sekreteri vardı' haberi ihbar kabul ederek soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali, vefat eden eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a yönelik 18 Haziran 1988'de yapılan suikast girişimine ilişkin, dün bir gazetede yer alan ''Özal suikastının ardında eski MGK Genel Sekreteri vardı'' başlıklı haberi ihbar kabul ederek soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın iddiaları dile getiren oğlu Ahmet Özal'ın ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

Elde edinilen bilgiye göre, Ahmet Özal'ın dün bir gazetede çıkan röportajında yer alan, ''Turgut Özal'a yapılan suikast girişiminin ardında eski MGK Genel Sekreteri vardı'' iddiası nedeniyle, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılarından Hakan Karaali tarafından soruşturma başlatıldı.

Savcı Karaali'nin bu soruşturma kapsamında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal'ın iddialarına yönelik ifadesini alacağı ve ifade doğrultusunda ifade vermesi için iddialarda adı geçen eski MGK Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu'nu da ifadeye çağırabileceği kaydedildi.

AHMET ÖZAL 2. İSMİ AÇIKLADI

Turgut Özal'a 1988 yılında düzenlenen suikastle ilgili ilginç gelişmeler yaşanıyor. Suikastte dönemin MGK sekreterinin parmağı olduğunu iddia eden Ahmet Özal, olayla ilgili 2.isim olarak  Hürriyet Gazetesi'nin eski sahibi Erol Simavi'yi öne sürdü.

Babası 8. Cumhurbaşkanı Özal'a 1988 yılında düzenlenen suikastin arkasında dönemin MGK Genel Sekreteri Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu'nun olduğunu iddia ederek gündem yaratan Ahmet Özal, suikastle bağlantısı olan ikinci ismin Hürriyet Gazetesi'nin eski sahibi Erol Simavi olduğunu öne sürdü. Bir gazeteye açıklamalarda bulunan 1988 yılında gerçekleşen suikastın arkasında Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu'nun bulunduğunu söylemişti.

GAZETEYİ SATTI GİTTİ

Yirmibeşoğlu'nun savcıya konunun üzerine fazla gitme dediğini de aktaran Ahmet Özal, babasına yapılan suikaste ilişkin ikinci önemli ismin Hürriyet Gazetesi'nin eski sahibi Erol Simavi olduğunu iddia etti. Yeni Şafak'a açıklamalarda bulunan Özal "Simavi ismi birkez babam tarafından zikredildi. Zaten dikkat edilirse Erol Simavi o olaydan sonra gazeteyi sattı gitti. Kendisi bıraktı gitti" diye konuştu.

İSİMLERİ İSVİÇRE İSTİHBARATI VERDİ

Suikaste ilişkilerin çok farklı bir yerden İsviçre'den geldiğini anlatan Ahmet Özal, İsviçre bankalarını da dikkat çekerek isimlerin MİT'e İsviçre İstihbarat Örgütü tarafından ulaştırıldığını söyledi. Özal şunları söyledi: "Bunlar İsviçre İstihbarat örgütünden gelen isimlerdi. O dönemde İsviçre İstihbaratı bilgiyi MİT'e verdi. İsviçre istihbaratı zannedersem banka hesaplarını araştırmış. Bu gizli arşivleri açıklanırsa tüm isimler çıkar ortaya" Emniyet ve istihbarat MİT arşivlerinin açılmasını isteyen Özal "Emniyet ve İstihbarat arşivlerini kimse açmıyor. Ben yıllardır söylüyorum. Ben şahsen hiç kimseyi suçlamıyorum. Arşivlerin açılması halinde kim varsa ortaya çıksın istiyorum" şeklinde konuştu.

ÖZÜR DİLEMEDİM

Emekli Orgeneral Yirmibeşoğlu'nun açıklamaları hakkında da konuşan Özal "Yirmibeşoğlu beni aradı. Ben özür dilemedim. Bana Sabri Yirmibeşoğlu 'Babanızın en sevdiği insandım' dedi. Ben şunu söyledim. 'Yanlış anlaşılmalar olmasın diye bildiğimi söyledim. Ben kimseyi de suçlamıyorum dedim' Başka bir şey söylemedi kapattı telefonu" diye konuştu.

Hürriyet'i sattı İsviçre'ye yerleşti

İddiaların hedefindeki isim Erol Simavi İstanbul'da doğdu. Beykoz Ortaokulu'nda ve Işık Lisesi'nde okuyan Simavi, Hürriyet'in kuruluşundan itibaren çeşitli görevlerde bulundu. Daha sonra gazetenin başına geçti. Gazete sahipleri Sendikası Başkanlığı ve Gazeteciler Cemiyeti İkinci başkanlığı yapan Erol Simavi 1988 yılındaki Özal suikastini Çetin Emeç cinayeti sonrasında medya patronluğuna veda etti. Hürriyet'i Aydın Doğan'a sattıktan sonra apar topar İsviçre'ye yerleşen Erol Simavi için Reha Muhtar 16 Şubat 2010 tarihli Vatan'daki köşesinde şu soruları sormuştu:

1) Erol Simavi, niçin aradan geçen 20 yıl içinde bir kez olsun aileyi arayıp, başsağlığı bile dilemedi?.. Bu normal bir davranış mı?..

2) Erol Simavi, Emeç suikastından bir süre sonra neden Hürriyet'i apar topar satıp, tamamen İsviçre'ye yerleşti?..

3) Simavi'nin Hürriyet'i satışıyla, Çetin Emeç suikastı arasında bir bağlantı var mı?.. Simavi kendisine yönelik bir saldırı olacağından mı korktu?..

4) Turgut Özal'a yapılan suikast, Çetin Emeç suikastı ve Erol Simavi'nin apar topar Hürriyet'i satıp İsviçre'ye gidişi arasında bir bağlantı var mı?.. (Yeni şafak)

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler