YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı Sayan'dan Nasuh Mahruki'ye Terleten Sorular
Savcı Sayan, Kanal A'da yayınlanan A Politik programına bağlanan Nasuh Mahruki'ye sorduğu sorularla bir hayli terletti.
Savcı Sayan'dan Nasuh Mahruki'ye Terleten Sorular
03 Aralık 2015 / 08:30 Güncelleme: 03 Aralık 2015 / 08:42

Kanal A da yayınlanan ve Mehmet Toprak'ın hazırlayıp sunduğu A Politik programına gazeteci Bayram Zilan ve Savcı Sayan konuk oldu.

Savcı Sayan'ın geçtiğimiz haftalarda Twitter'daki ifadelerinden dolayı Nasuh Mahruki hakkında açtığı dava konusu üzerine Nasuh Mahruki canlı yayına telefonla bağlandı.

Savcı Sayan'ın sorularına cevap vermeye çalışan Mahruki'ye Sayan "İki soru sormak istiyorum size. Rusya ile Türkiye savaşırsa siz hangi safta olursunuz? İkincisi bir yerde bir deprem olduğunda enkaz altında kalan AK Partililer varsa onları kurtarır mısınız?" diye sordu.

Mahruki ise "Ben Rusya ile Türkiye'nin asla savaşmasını istemem ama öyle birşey olursa tabiki Türkiye tarafında savaşırım burası benim vatanım. Ailem çoluğum çocuğum arkadaşlarım herşeyim burada. İkincisi biz hayvanları bile enkaz altından kurtarıyoruz. Nepal'e, Hindistan'a her yere gidiyoruz. Dolayısıyla AK Partilileri de kurtarırız" şeklinde konuştu.

İşte Savcı Sayan ve Nasuh Mahruki konuşmasından öne çıkanlar: 

Nasuh Mahruki: 17 Aralık ve 25 Aralık tapelerine rağmen bile bile AK Parti'ye oy veren herkes AK Parti'nin yaptığı herşeyden sorumludur. Dolayısıyla Rus uçağının bilerek düşürülmesinden de herkes sorumludur. Ben sorumlusu değilim. Çünkü Rusya bizim için dost bir ülkedir. Rus insanları bizim için dost insanlardır. Aramızda çok büyük bir ticaret var. Çok büyük bir işbirliği var. 17 saniye sınırımızı geçti diye Rus jetini düşürmek çok büyük bir hatadır. Hiçbir açıklaması olamaz.

Rusya süper güçtür. Rusya dünyanın istediği her yerde istediği operasyonu yapar ama Türkiye yapamaz bunu. 

Savcı Sayan: Gerçekten Türkiye ile Rusya arasında Rusya'yı süper güç görüyorsunuz Türkiye'yi aşağılıyorsunuz. Türkiye küçük bir güçtür Rusya'ya karşı kafa kaldırmaz. İki soru sormak istiyorum size. Rusya ile Türkiye savaşırsa siz hangi safta olursunuz? İkincisi bir yerde bir deprem olduğunda en kaz altında kalan AK Partililer varsa onları kurtarır mısınız?

Nasuh Mahruki: Ben Rusya ile Türkiye'nin asla savaşmasını istemem ama öyle birşey olursa tabiki Türkiye tarafında savaşırım burası benim vatanım. Ailem çoluğum çocuğum arkadaşlarım herşeyim burada. İkincisi biz hayvanları bile enkaz altından kurtarıyoruz. Nepal'e, Hindistan'a her yere gidiyoruz. Dolayısıyla AK Partilileri de kurtarırız.

n1.jpg

Savcı Sayan: Kelime oyunu yapma bana hayvanları da kurtarıyoruz derken yani burada da bir ironi yapıp AK Partilileri suçlamak istiyorsun. Bu AK Parti düşmanlığını da anlamış değilim. Herkesin siyasi görüşü olabilir. Herkesin görüşüne saygılıyım. Bu düşmanlık niye ben size soru sordum. Hayvanları da kurtarıyoruz dediniz siz kendinize yakıştırıyor musunuz. 

Nasuh Mahruki: AKUT sonuçta din dil ırk ayrımı yapmadan kurtaran bir ekip..

Savcı Sayan: Siz niye ayrım yapıyorsunuz? Türkiye halkı ve Türk milleti yapmamıştır AKP planlamıştır hesabı ona ödettirin diyorsunuz? Madem sizde ayrım yapmak yok.

Nasuh Mahruki: Çünkü AKP bir hükümettir hükümeti temsil eden bir parti ve ben hükümetin suçu olduğunu düşünüyorum burada Türk milletinin suçu olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca AKP'lilere ödet gibi bişey de yazmadım orada AKP'ye dedim. Hükümet burada asıl sorumlu olan. Rus uçağının düşürülmesine sorumlu olan hükümetin kararıdır. 78 milyonun kararı değil. Dolayısıyla burada çok yanlış bir strateji uygulandı. Süper güç bir ülkeyi karşımıza aldık. Buradan zarara uğrayacağız. Başladı da bu zararlar zaten. Bunların bedelini Türk milletinin ödemesini istemiyorum. Çünkü bu bizim ortak aklılla aldığımız bir karar değil. 

Bayram Zilan: Başbakan Davutoğlu Rus uçakları bizim sınırımızı ihlal etti Nasuh Bey vuralım mı vurmayalım mı diye sizden izin mi isteyecek? Var mı böyle birşey? Bir kasıt var ortada devlet olma gereği budur. Yani devlet nasıl bir geleneğe sahipse orada yapması gerekeni yapmıştır. Bu kadar basit.

Nasuh Mahruki: Savaş kararı çok ağır bir karardır. Bir ülkenin jetini düşürmek ben size savaş açarım demektir. 21 yüzyılda savaşlar mahalle kavgası gibi olmaz. Türkiye on yıllarca geriye gider. Hele Rusya elindeki silahlarla Türkiye'yi orta çağa döndürür. 

Savcı Sayan: Siz İsraillilerin Filistinlilere yaptığı zülmü kınıyor musunuz?

Nasuh Mahruki: Elbette elbette kınıyorum. Kınamaz olur muyum. İnsan hakkı ihlali olan her yeri her şekilde kınıyorum ben. İsrail'i kınamaz mıyım? Ordaki zavallı insanları ne şartta yaşadıklarına tabiki içimiz paramparça oluyor bunlara.

Savcı Sayan: Türkiye saldırgan değildir. Sınırlarını koruyan hakim bir devlettir egemen bir devlettir. İki de bir kelimelerinizin arasında saldırgan diyerek Türkiye'yi aşağılamak size yakışmıyor. Siz Türkiye kimliği taşımıyor musunuz o kimlikten rahatsızsanız buyrun Rusya'ya gidin. 

Nasuh Mahruki: Hukuku zorlarsanız hukuken haklı olabiliriz.

Savcı Sayan: Rusya uçakları insan hakları vakfının fırınını bombaladı. 50 bin ekmek çıkaran fırını yerle bir etti. IŞİD'le ne alakası var? 3 bin kşiyi öldüren IŞİD'i yok etmek için 380 bin kişiyi öldüren Esed'e destek vermek vicdanı olarak sizin hoşunuza gider mi? Rusya böyle birşey yapıyor. Siz hala Rusya'yı savunuyorsunuz.

Siz Rusya'ya Suriye'de ne işiniz var diye doracağınıza dokuz yüz km sınırı olan ve üç milyon kişiyle karşı karşıya kalan Türkiye'ye hesab sormaya kalkıyorsunuz. Benimle sizin aranızdaki fark ben üç kasa domatese, beş kasa tavuk buduna ülkemin hakimiyetini vermem. Ama siz diyosunuz ki üç kasa domates geri geldi beş kasa tavuk budu geri geldi. Turizmde artık iyi bir gelir elde edemeyeceğiz. Ondan dolayı Rusya gelsin Ankara'ya konaklansın bizde domatese karışmasın turizme karışmasın biz para kazanalım.

Dünyanın en büyük paralarını da kazansak hürriyetsiz bir para kazanmayı ben onursuz sayarım. Dolayısıyla ekmeksiz kalalım hürriyetsiz kalmayalım diyenlerin torunlarıyız. Bunu size de tavsiye ediyorum. bence siz ekmeği düşüneceğinize siz dağcısınız dağcılar özgürlükten yanadır. Turizmi düşüneceğinize hürriyeti düşünün bu anlamda Türkiye'nin yanında durun. Bu anlamda Suriye'yi suçlayın Rusya'yı suçlayın. 

Siz geziyi destekleyen bir aktivistsiniz. Gezi olayında dört ağaç için Türkiye'nin ekonomisi yüz milyar dolar zarar verdi. O zaman niye düşünmediniz ne gereği var toplanmaya oturup bunları konuşalım turizm gelirimiz battı bunları niye dillendirmediniz de bugün Rus uçakları için bunları dillendiriyorsunuz?

Nasuh Mahruki: Yaptığınız yorumların hiç birine katılmıyorum. Demogoji yaptınız.

Savcı Sayan: Sizin demogojinize benim cevaplarımdır. Ben demogoji yapmam sadece mantıklı cevaplar veririm ama siz demogoji yaparak bizi suçlayacağınızı zannediyorsunuz. Siz Türkiye'yi suçluyorsunuz Rusya'yı destekliyorsunuz. Rusya'yı haklı görüyorsunuz Rusya'ya saldırmakla. Sınırını koruyan göç alan Türkiye'yi suçlu duruma düşürmeye çalışıyorsunuz. 

Nasuh Mahruki: Söylediklerinizin hiçbirine katılmıyorum Ankara'yı da gelsin bombalasın diye birşey söylemedim. On saniye geçti diye savaş uçağı düşürülmez düşürüldüyse bunun bi bedeli olur. Hele Rusya gibi bir süper gücün uçağını kazayla da olsa düşürseniz eğer özür dilemezseniz bunun çok ağır bir bedeli olur. 

Savcı Sayan: Sen bizim adımıza özür dile. 

Nasuh Mahruki: Türk milletinin bunu ödemesini istemiyorum. AKP bu kararı almıştır bunu kararı da önceden almıştır. 

Bayram Zilan: Pişman mısınız bu twitleri attığınız için pişman olduğunuza dair şeyler söylendi?

Nasuh Mahruki: Hayır. Devlet ve hükümet ayrı şeylerdir. Bu karar AKP hükümetinin insiyatifinde ve ben bu insiyatifi kabul etmiyorum.  17 saniyelik sınır ihlal edildi diye savaş jetini düşüremezsiniz.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK 


 

aktroller
 // cem
yunanistan a verilen 16 ada hakkında ne düşünüyorsunuz....
08 Aralık 2015 Salı 16:55
%49.5.oy alan akp liler. hakında.
 // emekli bir vatandaş
sölyemiş olduğunuz kelimeyi aynen senin gibi adilere iade ediyoruz senin ne karekterde olduğun bellidir yanlız bu çardak da topu yiyipde başka çardak da ürme. ...
04 Aralık 2015 Cuma 00:05
 // Asy
Yakında bunlar hepimiz Rusuz hepimiz pilotuz diye Taksimde pankart açıp yürüyüşde yaparlar ......
03 Aralık 2015 23:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler