YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı Sayan'dan kritik Yemen ve İran değerlendirmesi
CHP Eski PM Üyesi ve siyasetçi yazar Savcı Sayan, Ortadaoğu'daki gelişmeleri değerlendirdi. Yemen'de Husilere karşı oluşturulan koalisyonun büyük bir gelişme olduğunu söyleyen Sayan, İran konusunda muhalefete yüklendi.
Savcı Sayan'dan kritik Yemen ve İran değerlendirmesi
31 Mart 2015 / 05:19 Güncelleme: 31 Mart 2015 / 05:52

Ortadoğu sadece Yemen üzerinden analiz edilirse fotoğrafın büyüğü kaçırılmış olur

"Arkadaşlar tarihsel boyutunu ele aldılar ancak Ortadoğu'da yaşananları sadece 25 milyonluk Yemen üzerinden anlamaya kalkarsak bence fotoğrafın büyüğünü kaçırmış oluruz. Batılıların bu bölgede sürekli gözünün olduğunu hepimiz biliriz. Batılılar eğer Osmanlı Devletini dağıtmamış olsalardı, nifak sokmamış olsalardı bugün Yemen'in de başına bunlar gelmezdi. Irak'ın da başına bunlar gelmezdi. Türkiye'de Musul ve Kerkük'ü kaybetmiş olmayacaktı. Burada sürekli bir plan olduğu için bunlar, bazen Müslüman devletleri çatıştırarak bazen de mezhep savaşı ortaya çıkararak günümüze kadar getirmişlerdir. Bugün yine bu planlarını devreye sokuyorlar. Ben İran'ın tarihi boyunca Müslümanlar dışında kimse ile savaştığını görmedim, duymadım, okumadım. Burada farklı bir oyun var oyun şudur, nasıl ki İngilizler, Batılı güçler Osmanlı'yı kırk devlete böldü, böl ve yönet mantığı ile hareket ettilerse, bugün de Batılı hakim güçler bölgedeki amaçlarına ulaşmak için yeni bir moda geçtiler."

Amerika İran'ı bir günde vururdu!

"Şimdi İran Yemen'e gidiyor, Suriye'ye gidiyor karıştırıyor. Eğer bu bölgelerde sadece Sunniler olsaydı ve İran orada bunların üzerinde hakimiyet kurma çabasında olsaydı Amerika İran'ı bir günde vururdu. Şimdi Amerika neden vurmuyor? Ya hu İran onlara bir müdahale etsin. Şiilerle, Sunnileri bir ayıralım sonra bunlar birbirlerini yesin. Mezhep çatışması başlatalım . Bunlar yorulsun birbirlerini vursun öldürsün ondan sonra ben giderim güzel bir şekilde bunları avlarım. İran'ın Müslümanlara verdiği zararı ne Amerika ne de İngilizler vermiştir. Biz hiç Şii, Sunni ayrımına gitmedik bugüne kadar da böyle bir şey olmadı."

İran'ın müthiş bir Arap düşmanlığı var

"Bakın bir örnek daha vereyim. Saddam Kuveyt'e girerken neden Amerika ve kaç tane devlet birleşti? Hemen Saddam'ın üzerine çullandılar. Çünkü ikisi de Sunniydi orada bir mezhep çatışması çıkmayacaktı. Orada, Saddam gidip oraları alacaktı petrolü kontrol edecekti. Bu da Amerika'nın çıkarlarına uygun düşmeyecekti. Şimdi aynısını İran yapıyor. Neden ABD ve diğer Batılı güçler bunlara müdahale etmiyorlar? İran'ın bunun yanı sıra gizli bir ajandası daha var. İran'ın müthiş bir Arap düşmanlığı var. Yani İran için Şii ya da Sunni olmuş hiç önemli değil. İran tarihi boyunca Araplara düşmanlık yapmıştır."

"İran iktidarından muhalefetine Türkiye'ye yükleniyor"

"İran mezhep üzerinden bir siyaset yürütüyor. Sayın Erdoğan ise insan hakları üzerinden hareket ediyor ve bölgede Şii, Suni ayrımı yapmadan bütün insanların huzuru için uğraşıyor. İran'ın farklı bölgelerdeki faaliyetlerinde ölüm haberleri geliyor ve üst düzey komutanlar ölüyor. O zaman bile siz İran kamuoyunda bu adamlar neden ölüyor? Bizim oradan ne işimiz var gibi bir tepki duydunuz mu? İran'a buna rağmen ağzını açamayan uluslararası güçler ve içimizdeki bir takım kişiler 300 bin kişinin ölümüne rağmen  sürekli Türkiye'ye ne işimiz var Suriye'de diye soruyorlar? Bu adamlar İran ile birlikte Türkiye'yi suçluyorlar. Burada Türkiye'nin şanslı tarafı Erdoğan gibi bir liderin olması... Zayıf taraf ise İran'ın iktidarıyla, muhalefetiyle Erdoğan'ın gelişini eleştirmesi ve tepki göstermesi. Peki biz böyle bir tepkiyi bizim muhalefetimizden görüyor muyuz? Hayır. Yarın bir gün Erdoğan gittiğinde İran'a bunlar diyecekler ki senin ne işin vardı orada? Hani bu ülkeyi İran'a çeviriyordu. Hani bu ülkeyi İran gibi yapıyordu Erdoğan ve arkadaşları? "

Koalisyon gücünü oluşturmak büyük bir gelişme

"Bence bu çok büyük bir gelişmedir. Batılı güçler birlikte olup Müslüman ülkeleri vuracaklarına, Müslüman ülkeler kendi içinde bir ittifak kurup bu ittifakla bölgedeki sorunları iyi niyetle kendi içimizde bir ittifak kuralım diyorlar. Ben bunu iyi bir gelişme olarak görüyorum."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler