YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı Sayan'dan bomba açıklamalar
CHP'nin çatı adayı açıklamasının ardından "Erdoğan CHP'yi 10 yılda muhafazakarlaştırdı" yorumunda bulunan Savcı Sayan'dan hem CHP'nin çatı aday süreci hem de İhsanoğlu'yla ilgili çarpıcı açıklamalar geldi.
Savcı Sayan'dan bomba açıklamalar
24 Haziran 2014 / 08:19 Güncelleme: 24 Haziran 2014 / 08:31

Elif Çakır'ın sunduğu Söz Bitmeden programına Savcı Sayan konuk oldu. Sayan, CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmelettin İhsanoğlu ve gündeme dair sıcak gelişmeleri değerlendirdi.

Elif Çakır: Enteresan bir Twet attınız Ekmelettin İhsanoğlu isminin açıklandığı ilk dakikalarda. Hiç kimsenin aklına gelmeyen bir şey söylediniz. Dediniz ki: biz Yani CHP 90 yıldır uğraştık muhafazakâr kesimi CHP’lileştiremedik. Erdoğan geldi 10 yılda tüm CHP’lileri muhafazakâr yaptı.
 
Daha sonra bu adayla ilgili 2. Bir tweet attınız “ Bu teklifin inandırıcı olabilmesi için CHP’nin kaldırmış olduğu halifeliği geri  getirebilmesi için teklif vermesi lazım

 
Savcı Sayan'ın açıklamalarında satırbaşları.....
 
Savcı Sayan: Ben yıllardan beri şunu söylüyorum biz başkalarına benzeyerek, yâda partiyi başka partiye benzeterek iktidar olma yoluna girmişsek yanlış bir yoldayız. Biz ülkemizin gerçeklerini öğrenmek zorundayız. Ülkemizde yaşayan insanların değer yargılarına önem vermek zorundayız.

Herkes bizim gibi yaşamak zorunda olmadığı gibi bizde herkes gibi yaşamak zorunda değiliz. Bırakın inanların dinine, cemaatine karışmayı, insanlar istedikleri gibi giyinsinler, istedikleri gibi okusunlar,  çalışsınlar bir türlü bunu başaramadık. Dedik Cumhuriyet tehlikeye girer, başörtüsü ülkeyi böler şeriatı getirir. Şeriatın ne olduğunu da bilmiyorduk! Şeriat denildiğinde ne anlıyoruz nedir?
 
Siz Şeriatla ilgili ne anlıyordunuz şimdi ne anlıyorsunuz?

 
Ben ilk günkü noktadayım Muhafazakâr, Müslüman sosyal demokrat bir insanım.
 
Kendi gücümüz CHP'yi muhafazakarlaştıramadı
 
CHP’yi bu çizgiye çekmeye çalışıyorduk. Bizim gücümüz yetmedi Allah razı olsun Tayyip Erdoğan’ın gücü yetmiş oldu. Bazen derler ya Çeperin otu çepere zehir gibi gelir. Bizim ki de öyle bir şey oldu. Ben yılardan beri yapmayın başörtüsü ile uğraşmayın dedim.
 
Bir gün MYK’da söz hakkı aldım. Dedim ki: “Ne olursunuz benim annemi özgürleştirin” Bu ne anlama geliyor dediler. Benim annem bazen AK parti’nin ekonomik politikasını beğenmiyor, başka partiye oy vermek istiyor, Ama diyor ki "ben CHP’ye oy verecek olursam, sosyal demokrat partiye oy verirsem benim inancımı başörtümü elimden alır, bırakın ben ekmeksiz kalayım ama inançsız kalmayayım öleceğim zaten öbür dünyaya böyle gitmek istemiyorum" diyor. Niye böyle uğraşıyorsunuz bırakın benim annem başörtüsü ile gelsin bize oy versin.
 
Anneniz böyle düşünüyor Ey oğul senin CHP’de ne işin var demiyor mu?
 
Benim annem hep sandığı geldiğinde al benim oyunu kardeşime ve bana oyumu siz götürün atın diyordu. Anne sen gel at niye biz atalım. Yok diyordu ben atmak istemiyorum, sonra diyordu ki bana günah yazılır siz atın diyordu.
 
Genel Başkan yardımcısı olarak "Annemi inandıramıyorsam, Biz iktidar olamayız bunları yapmayın etmeyin" dedim. Sadece boğazda oturarak rakı balık yiyerek içerek siz bir şeyler yapmaya çalışıyorsanız yanılırsınız olmaz böyle bir şey, böyle bir yönetim anlayışı olmaz, bırakın Anadolu kendisini yönetsin. Cennet ve cehennem bu dünyada değil öbür dünyada. Öbür dünyada Allah herkesin günahını ve sevabını yazar, Başı açık, başı kapalı bunlarla uğraşmayın. Ekonomiden bahsedin, adaletten bahsedin, ekmekten bahsedin, refahtan bahsedin, binlerce genç kızımızı üniversite kapılarında geri döndü. CHP bunlara yardımcı olmuş olsaydı, bunları yaşamamış olacaktı.CHP yalpalayarak bugüne geldi, Kaçınılmaz son!
 
CHP samimi değil
 
İnsanların değerlerine saygı göstermediğiniz sürece iktidar olamazsınız! Benim CHP ile ayrıştığım bir nokta var! Samimi olmak lazım! Kılıçdaoğlu’nun ve o ekibin bu samimiyette olduklarına inanmıyorum. Yaşamlarına baktığımda, düşüncelerine baktığımda, o camiayı çok iyi tanıdığım için bunların samimi olmadıklarına inanıyorum. Bu daha büyük bir tehlike neyseniz onu söyleyin. Mert bir şekilde çıkın deyin ki: Biz muhafazakârlaştık,  Partimizin programını değiştiriyoruz, tüzüğünü değiştiriyoruz, oklarını değiştiriyoruz desinler.
 
CHP, Aforoz edilmeme sebep olan noktaya geldi
 
CHP’nin laiklik okunu kaldırıp, yerine inanç özgürlüğü yazmaları lazım dediğim için aforoz edildim. CHP’liler beni resmen linç ettiler. CHP’liler laiklik dedin mi bunu yanlış anlıyorlar inançsızlık anlıyorlar, biz bunun yerine inanç özgürlüğü yazalım, herkes inancını özgürce yaşasın dediğim için aforoz edildim ve bugün benim noktama geldiler.
 
Ekmel bey'i aday yapan uluslararası bir konsey
 
Cumhurbaşkanlığı seçimleri 30 Mart seçimlerinden daha önemlidir. Sadece bir Cumhurbaşkanlığı seçimi değil, İngilizlerle anadolu'nun seçimidir. Yeni bir Musul ve Kerkük kaybedebiliriz bu seçimler yüzünden. Onun için burada söz konusu olan AK Parti, CHP, Tayyip Erdoğan falan değildir. Burada muhalefet milli bir aday çıkarsın hepimiz Tayyip Erdoğan'a karşı mücadele edelim ama Ekmeleddin Bey'in böyle bir özelliği yok. Onu buraya aday yapan Uluslararası bir konsey. Kendisi iyi niyetli mi değil mi bilmem.
 
"CHP mason bir aday arıyor" demiştim
 

Ben çatı adayı açıklanmadan 10 gün önce bir televizyonda "Hiç meraklanmayın. Bu PM toplantılarına falan bakmayın.

Bunların hiçbiri geçerli olmayacak. CHP mason bir aday arıyor" dedim. Ben şimdi bütün rezervlerimi koruyorum. Bütün iyi niyetimi koruyorum fakat bizi her dönem kandırmışlardır. Bizi karşı karşıya getirmişlerdir. Bizi birbirimize vurdurup kırdırmışlardır. Bugün MHP ile CHP'nin birleşmesine baktığınız zaman, bunlar 12 Eylül'den önce birleşmiş olsalardı binlerce badem bıyıklı müslüman, pos bıyıklı dvrimci, hilal bıyıklı ülkücü ölmeyecekti. Niye o zaman anlaşamadılar? Bir araya gelemediler? Şuanda konsey anlaştı. O zaman konsey Türkyie'de kardeşlerin birbirini vurmasını istiyordu şimdi konsey Ortadoğu'da pasif bir Cumhurbaşkanı istiyor. Pasif bir Türkiye istiyor.

14:37
 // Acı gerçekler
ülkemizde planlar yapan türk halkına kan kusturan bu konsey. terör örgütleri kuran millete karşı savaştıran ekonomik krizler çıkartan elimizdeki kuru ekmegi alan koaslar çıkartan kardeşi kardeşe öldürten darbeler yaptırıp halkın tepesine inen bu dış odaklı karanlık gücün malesef ülkemizde sayısız her kademede adı ahmet mehmet olan hizmetkarları var bunlar her zaman perdenin gerisinde kaldı butün yapılacak operasyonlarını içimizdeki maşalara yaptırttılar.bunların kim oldugunu millete anlatacak cesur gazetecilere ve savcı sayan gibi vatan sever siyasetcilere ihtiyacımız var....
24 Haziran 2014 14:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler