YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı Sayan Perinçek ve Sözcü Gazetesini topa tuttu
CHP Eski PM Üyesi ve AK Parti Aday adayı Savcı Sayan, Sözcü Gazetesi ve Doğu Perinçek'e sert çıktı. Perinçek'in Öcalan'a çiçek verdiğini hatırlatan Sayan, "Perinçek şimdi neden Öcalan'ı hain ilan ediyor" dedi.
Savcı Sayan Perinçek ve Sözcü Gazetesini topa tuttu
03 Mart 2015 / 10:50 Güncelleme: 03 Mart 2015 / 11:24

Kanal A'da yayınlanan ve Mehmet Toprak'ın moderatörlüğünde gerçekleşen A Politik programının konuğu CHP Eski PM Üyesi Savcı Sayan'dı.

Sayan, Doğu Perinçek'in Suriye ziyaretini eleştirerek, Öcalan'a çiçek verdiğini hatırlattı ve neden şimdi Öcalan'ı hain ilan ettiğini sordu. Sayan ayrıca silah bırakma çağrısında hükümet ve HDP heyeti ile yapılan görüşmeden Atatürk fotoğrafını öne çıkararak manşet atan Sözcü Gazetesi'ne, "Onlar önce Lozan'a bakmalılar" dedi.

İşte Savcı Sayan'ın programda öne çıkan o konuşmaları:

28 Şubat kendi öcünü aldı

"Silah bırakma çağrısının halk tabanındaki mutluluğuna şahit oldum. Bir de 28 Şubat'ta olması çok ilginç. Çünkü daha önceki 28 Şubat Kürtlerin dilini yasaklıyor, özgürlüğünü yasaklıyor, barikatlar kuruyor, Kürtlerin ana dillerini yok ediyor, barışın sağlanmasına yönelik çabaları bertaraf ediyordu ayrıca faili meçhuller vardı. Birden bire 2015'in 28 Şubat'ında geçmişteki 28 Şubat'tan öcünü aldı. Allah razı olsun. Kim yaptıysa, kimin katkısı olduysa... "

Öcalan ve Kandil ayrışabilir

"Bakınız böyle devam ederse, Öcalan ile Kandil ayrışabilir. Ama halk tercihini Öcalan'dan yana koyacaktır. Çünkü Öcalan ile Kandil çatıştığı zaman, halk Öcalan'ın ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kürtlerle Türklerin kardeşliğini istediğinin farkında zaten. Artık silahın bir şey ifade etmediğini, silahla artık kimsenin meşgul olamayacağını, dünyanın artık değiştiğini, insanların artık ortak bir vatan üzerinde çok daha demokratik şekilde yaşayarak, kendi ülkelerini zenginleştirme yollarını aradıklarını biliyoruz. Amerika önümüzde bir örnektir içinde 70 tane millet var. Ama Amerika'yı kutsamışlar. Amerika kendi başına dünyaya meydan okuyor. Kürtler, Türkler, Araplar, Ezidiler, Süryaniler neden Türkiye'yi böyle bir vatan yapmasınlar? Niye ortak yaşamasınlar? "

Halk Öcalan'ın arkasında

"Kandil halen laik ve seküler bir yaklaşımın peşinde. Bu Esad'a doğru gitmelerinin sebebi de bu... Çünkü o Kandil'in içindeki bazı arkadaşlarımız, bazı kardeşlerimiz hala o laik seküler tutumlarından vazgeçmemişler, Onlar diyorlar ki, biz özgür, bağımsız, demokratik, muhafazakar bir Türkiye'de yaşamaktansa, laik bir başka bölgeyle yaşamayı daha çok isteriz diyorlar. Onlar işi biraz yaşam boyutuna doğru götürüyorlar. Devlet, halkların kardeşliği falan onların umurunda değil. Bu itirazlarda oradan geliyor. Bence Abdullah Öcalan Kandil'in elini kolunu bağladı. Bütün bu hakları aldı, hükümet verdi bu hakları demokratikleşme açısından... Kandil bu çağrıya karşı çıkarsa Öcalan biliyor ki halk onun arkasında... Bu durum Sayın Cumhurbaşkanı'nın durumuna benzer. Sayın Erdoğan'ın bugün bu kadar yükselmesinin sebebi nedir? Halkın arkasında olmasından kaynaklanır."

Onlar önce Lozan'a baksınlar

"Valla Atatürk Allah'tan ve peygamberden üstün değildir. Allah'ın emirlerini yerine getirmeyip kan dökenler, Atatürk'ün önünde tokalaşmak onlara göre parçalanma anlamına geliyorsa bu bir art niyettir. Eğer onlarda Atatürk'ün önünde bir anlaşma, teslimiyet anlaşması varsa Lozan'a baksınlar. Buraya bakmasınlar. Lozan'da Atatürk'ün önünde neyi kaybettik ona baksınlar."

Doğu Perinçek şimdi neden Öcalan'a çiçek vermiyor?

"Türkiye ile savaşan Türkiye ile o gün kardeş kavgasına sebep olan Esed... Abdullah Öcalan o zaman Suriye'de idi biliyorsunuz. O günkü Abdullah Öcalan'a gidip çiçek veren Perinçek Bugünkü Abdullah Öcalan'a neden çiçek vermiyor? Bu bir çelişki değil mi? O gün kan dökmeye sebep olan her gün yüzlerce tabutun geldiği ülkede gidip Abdullah Öcalan'a çiçek veren, savaş çağrısı yapan Abdullah Öcalan'a çiçek veren Doğu Perinçek barış çağrısı yapan Öcalan'a da vatan haini diyor."

Barış gelecekse Öcalan'ı orada tutmanın ne anlamı var?

"İsrail bir askerinin serbest bırakılması için binlerce Filistinliyi serbest bırakıyor mu kardeşim? Şartlar aynı olmasa bile değerlendirilebilir. İnsanlar ölmeyecekse, barış gelecekse, insanların kardeşliği sağlanacaksa Abdullah Öcalan'ı orada tutmanın da bir anlamı var mı kardeşim? Siz orada bir Abdullah Öcalan'ı tutayım derken binlerce Abdullah'ın ölümüne sebep oluyorsunuz. Ya bunlar eski kafadır. Bırakın onları. Böyle bir şey yok zaten ama velev ki olsun..."

 

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler