YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı Sayan Altan kardeşleri topa tuttu!
CHP Eski PM Üyesi ve AK Parti Aday adayı Savcı Sayan, Kanal A'da A Politik'e konuk oldu. Sayan, Ahmet Altan'ın açıklamalarını değerlendirdi ve Altan kardeşleri topa tuttu. Sayan, "Türkiye'de Kürt sorunu ve Altan kardeşlerin demokrasi sorunu bitmedi" dedi.
Savcı Sayan Altan kardeşleri topa tuttu!
17 Mart 2015 / 08:25 Güncelleme: 17 Mart 2015 / 08:28

Kanal A'da yayınlanan ve Mehmet Toprak'ın moderatörlüğünde gerçekleşen A Politik programının konuğu CHP Eski PM Üyesi Savcı Sayan'dı. Sayan, Suriye'ye ilişkin önemli açıklamalar yaptı ve destek istedi. Sayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı diktatörlükle suçlayan Ahmet Altan'a da cevap verdi.

Esed dünyanın en masum katili haline geldi

"Suriye'deki kız çocuğunun feryadını bana sormanıza gerek yok. Bana göre bunu Kılıçdaroğlu'na sorun. Bu görüntüleri ona gösterin. Abdüllatif Şener'e gösterin. Doğu Perinçek'e gösterin. İçimizdeki Suriye destekçilerine gösterin.Bugün 16 Mart Dünya Vicdan Günü. Dünya Vicdan Gününde bu görüntüleri vicdansızlara göstermemiz lazım. Ben Suriyeli kardeşlerimle yatıyorum ve kalkıyorum. Hiçbir şey yapamasam bile onlar için gözyaşı döküyorum. Onlar için elimde bir imkan varsa kullanmak istiyorum. Bu görüntüleri Esed ile fotoğraf çektiren CHP'li milletvekillerine göstermek ve gözlerinin içine sokmak lazım. Siz vicdansızlar çıkıp onun dünyaya masum olduğunu savunuyorsunuz. Bizim CHP'li bir milletvekili çıkıp dedi ki, "Esed kurtuluş savaşı mücadelesi veriyor." Bunu söyledi kürsüde söyledi. Esed şu an dünyanın en masum katili haline geldi. Kimin sayesinde Müslümanların sayesinde... Hangi Müslümanların? İran'daki Müslümanların. Dünyada beş tane başkentimiz oldu diye göbek atan o savaşlardan o kandan, o başkentlerini kendilerinin sayan İran'dan bahsediyorum. Kimin sayesinde? Türkiye'deki Esed sempatizanlarından kaynaklı. Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanını diktatörlük ile suçlayanlar gidip dünyanın en kanlı diktatörü ile el sıkışıyorlar. Abdullah Öcalan ile tokalaşmayın onun eli kirlidir diyenlerin. Gidip Esed'in elini nasıl öptüğünü görüyoruz."

Amerika ve İsrail Türkiye'deki elçiliklerini kapatmalı

"Türkiye Suriye halkına gerçekten başarıya ulaşıp o ölümlerden kurtulması için insani bir yardım yapmak istedi ama içimizdeki paralelciler önünü kesti, arkasını kesti bir şeyler yaptılar. Bir ilginç bir şey daha var. Bence Amerika ve İsrail Türkiye'deki elçiliklerini kapatmalı. Gerçi İsrail'in artık yok herhalde Amerika'da kapatmalı. Çünkü onların yerine Paralel Örgüt ve CHP yöneticileri cevap veriyor Türkiye'ye... Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Banaklığı ABD ile ilgili bir görüşünü belirttiği zaman, deklere ettiği zaman, cevap Amerika'dan gelmiyor. Cevap bizim kendi içimizden geliyor. Hani bizim Anadolu'da derler ya hırsız evin içinden olursa öküzü bacadan çıkarır o misal... Bu da böyle bir şey Allah ıslah etsin. Yani ben son günlerde hep söylüyorum. Bu cemaatin alt tabakası ibadet, orta tabakası ticaret, üst tabakası ihanet diye..."

Bu feryada kulak vermek bence Namaz ve Hac'dan daha önemli

"Böyle videoları bize izletiyorsunuz. Sonra da konuşun diyorsunuz. Ben bilmiyorum bir insan olarak konuşacak kelime bulamıyorum. Bu manzaraları görüyoruz. Diğer taraftan bu mültecilere neden kapımızı açıyoruz diyen zırvalayan insanları görüyorum. Önce kendi insanlığımdan utanıyorum. Ya ben ne diyeyim bu yaşlı adam, şeker hastasıyım, ekmek yok, açız, doyamıyoruz, yardımlar bize ulaşmıyor diyor. Böyle bir insan benim babam da olabilirdi, dedem de olabilirdi. Herhangi birimizin babası ve dedesi de olabilirdi. Yani biz her gün namaz kılmaya çalışıyoruz. Hacca gitmeye çalışıyoruz. Bence bu daha önemli bunlardan daha önemli. Buna sessiz kaldıktan sonra sen namaz kılsan neye yarar? Hacca gitsen neye yarar? Umre'ye gitsen neye yarar? Sen bunu görmüyorsan, bu feryadı duymuyorsan, kendi içinde bir muhasebe yapmıyorsan. Evinde yediğin yemek senin gözüne girsin. Büyük konuşuyorum ama sen namazda kılsan senede 10 defa Umre'ye de gitsen. Bunlar seni cennete götürmez. Vicdanı kaşarlaşmış, cüzdanı kabarmış insanlar bunu anlamalı."

Altan kardeşlerin demokrasi sorunu bitmedi

"Bu ülkede iki şey bitmedi. Bir Kürt sorunu bitmedi. Bir de Altan kardeşlerin demokrasi sorunu... Ben kendimi bildim bileli bu sorunla her gün yüzleşiyorum. Bu kardeşler her dönem bir yerlere çatarak, bir elleri yağda, bir elleri balda yetişmişler. Şimdi Ahmet Altan'ın diktatör diye suçladığı bu dönemdeki bu fotoğrafına bakın. Bir de Ahmet Altan'ın şu anda hayal ettiği eski Türkiye'deki genç kızların Türbandan dolayı Güvenpark'taki durumlarına bakın. Hangi fotoğraf diktatörlüğe giriyor?"

"Zaten hep onsuz oldu. Bunlar hep viski içti. Bunlar hep Anadolu'yu dizayn ettiler. Meclisi dizayn ettiler. Bakanları dizayn ettiler. Hükümeti dizayn ettiler. Köşe yazıları ile hükümet değiştirdiler. Koçları, tosunları, öküzleri bunlara akıl verdi. Koçları, tosunları, öküzleri fabrikalarını kapatarak hükümetlere şantaj kurdular. Halkın içinden çıkan bütün değerlere karşı koydular. Yeni bir Kürt, yeni bir Türk yaratmak istediler."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler