YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı Öz'den atamayla ilgili ilk yorum!
İstanbul Başsavcı Vekili Zekeriya Öz, Bakırköy Başsavcı Vekili olarak atandı. Bakırköy'e atanan Öz atamayla ilgili açıklama yaptı.
Savcı Öz'den atamayla ilgili ilk yorum!
08 Ocak 2014 / 07:16 Güncelleme: 08 Ocak 2014 / 07:29

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz, Bakırköy’e atandı. Ayrıca Öz’ün yanı sıra Başsavcı Çolakkadı, savcılar Akkaş ve Kara ile Emniyet Müdürü Altınok’a inceleme başlatıldı.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 3. Dairesi, Ergenekon soruşturmalarını yürütmesiyle bir anda ünlenen, 17 Aralık 2013’te İstanbul’da başlatılan rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasına da imza atan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz hakkında inceleme başlatırken, savcıların atama işlemlerini gerçekleştiren HSYK 1. Dairesi de Öz’ü görevinden alarak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atadı.

HSYK 3. Daire, dün Ahmet Hamsici başkanlığında toplanarak, İstanbul’daki rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Başsavcı Vekili Zekeriya Öz, savcılar Muammer Akkaş ve Celal Kara ile İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında inceleme başlatırken, hâkim ve savcıların her türlü atama işlemlerini yürütmekle görevli olan HSYK 1. Dairesi’nin sürpriz bir şekilde toplandığı ortaya çıktı. İbrahim Okur başkanlığında toplanan HSYK 1. Dairesi’nin, yolsuzluk operasyonuna imza atan Öz’ü görevinden alarak, Bakırköy Adliyesi’ne atadı. Öz, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne getirildi. Öz, Ergenekon operasyonun ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne getirilmişti. Toplantıda, haklarında inceleme başlatılan diğer savcılarla ilgili yer değiştirme, atama, geçici yetki verme gibi tasarrufta bulunulup bulunulmadığı ise bilinmiyor.

Savcı Öz, atamayla ilgili konuştu

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinden, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanması ile ilgili olarak DHA’ya konuşan Zekeriya Öz, atamayı doğrularken, bundan başka bir şey söylemeyeceğini ifade etti.

Öz hakkında, 17 Aralık operasyon kapsamında ortaya atılan iddialar nedeniyle inceleme yapılması kararı alınmıştı. HSYK 3. Dairesinin Öz hakkında aldığı inceleme kararının ardından HSYK 1. Dairesi, Öz’ün görev yerini değiştirerek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinden Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine getirdi.

Şikâyetler ele alındı

Hâkim ve savcılar hakkındaki ihbar ve şikâyetleri inceleyip gereğini yapmak, görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığı konusunda inceleme ve soruşturma işlemleri için teklifte bulunmakla görevli olan HSYK 3. Dairesi, dün, Başkan Ahmet Hamsici başkanlığında toplandı. Toplantıda, 17 Aralık operasyonu ve devamında 25 Aralık’ta yapılmak istenen ikinci operasyon sırasında görev yapan savcılar ve savcılara yürüttükleri adli soruşturmalar sırasında bağlı olan en üst dereceli kolluk amirleriyle ilgili ihbar ve şikâyetler ele alındı.

HSYK 3. Daire, toplantı sonucunda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Muharrem Akkaş ve Celal Kara ile İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında inceleme yapılması kararı verdi. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkındaki incelemenin, HSYK’nın 18 Ekim 2011 tarihli, “En üst dereceli kolluk amirleri hakkındaki araştırma, inceleme ve soruşturma işlemleri” başlıklı 17 no’lu genelgesi uyarınca başlatıldığı öğrenildi.

İşte yöneltilen suçlamalar

- İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz: 17 Aralık operasyonunun koordinasyonundan sorumlu başsavcı vekili olarak görev yaptı. Emniyete giderek, bakanlar hakkında hazırlandığı iddia edilen fezlekeyi imzalatmak istediği iddia edildi. Ali Ağaoğlu tarafından Dubai’de lüks bir otelde ağırlandığı iddia edildi.

- Cumhuriyet Savcısı Celal Kara: 17 Aralık operasyonunu yürüttü. Aramalarda ayakkabı kutuları içindeki paralar ve para sayma makinalarının ele geçirildiği görüntülerin basında yer alması nedeniyle soruşturmanın gizliliğini ihlal etmekle suçlandı. Soruşturmanın yetkili makamlardan gizlenmesi, ayrı bir esasa kaydedilmesi gibi iddialara hedef oldu.

- TMK’nın 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş: 25 Aralık’ta aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu öne sürülen çok sayıda kişi ile ilgili ikinci operasyonu yürüttü ancak soruşturma dosyası elinden alındı. Akkaş, basın açıklaması yaparak, soruşturma dosyasının içinde yer alan arama, elkoyma ve gözaltı kararları ile birlikte gerekçe gösterilmeden dosyanın kendisinden alındığını açıkladı.

- Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı: Akkaş tarafından yürütülen soruşturma dosyasını elinden aldı. Akkaş’ı Adli Kolluk Yönetmeliği’ni çiğneyerek soruşturmadan özel yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili’ni haber vermemekle suçladı.

- İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok: Göreve gelir gelmez emniyete basın mensuplarının giriş ve çıkışını yasakladı. Savcılar Öz ve Kara, 17 Aralık operasyonunu yürüten mali şube ekiplerini takip ettiği iddiasıyla istihbarat şube müdürünü şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırdı, ancak Altınok istihbarat şube müdürünü ifade vermek için adliyeye göndermedi. Operasyon sırasında da savcılığın gözaltı ve yakalama talimatlarını uygulamadı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler