YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı Habur'da keşif yaptı
Yurt dışında yaşayan ve bir dönem bölgede tercümanlık yaptığı ileri sürülen Beğler'in basında yer alan iddiaları üzerine başlattığı soruşturma kapsamında Habur Sınır Kapısı'nda keşif yapıldı.
Savcı Habur'da keşif yaptı
12 Ocak 2010 / 17:22 Güncelleme: 12 Ocak 2010 / 17:22

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, 1990'lı yıllarda Silopi'de bazı kişilerin öldürülmesiyle ilgili Silopi Cumhuriyet Savcısı Nazir Kuş, beraberinde avukatlar Kamil Özdemir ve Nazan Birlik ile geldiği Habur'da keşif yaptı.

Keşif sonrası Silopi Kaymakamlığı önünde bir açıklama yapan Şırnak Barosu Avukatlarından Nazan Birlik, söz konusu 2 alanda tespit yapıldığını, fakat belirlenen alanların kazılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Nokta olarak belli olmadığını ve alanın çok geniş olduğunu belirten Birlik, ''Yalnız Halil Birlik ve Mehmet Bilgiç'in özellikle gömüldüğü iddia edilen yerlerde keşif yapıldı. Bu alanlar biraz daha dar alanlar. Hafriyat ile dolu bir alan. Hafriyat alındıktan sonra biz bir takım materyallere ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığından kazı kararını bekliyoruz'' dedi.

AK Parti Şırnak İl Başkanı Rizgin Birlik de, 7 Kasım 1996 tarihinde ticaret amaçlı olarak Irak'a giderken gözaltına alınan babası Halil Birlik ve dayısı Mehmet Bilgiç ile ilgili açıklamalar üzerine umutlandıklarını söyledi.

Bu olayları yapanların Allah katında da, yargı katında da cezasız kalmayacaklarını ifade eden Birlik, ''İnşallah en kısa zamanda bu kazı çalışması gerçekleştirilir ve bu cesetlere ulaşılır'' diye konuştu.


KAZI YAPILMASI İSTENMİŞTİ


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Beğler'in gazetelerde çıkan iddiasını suç duyurusu olarak kabul edip, bir süre önce soruşturma kapsamında Silopi Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazdı. Yazıda, Beğler'in bazı kişilerin Hezil Çayı'na ayağına taş veya ağır bir şey bağlanarak atıldığı yönündeki iddiaları üzerine söz konusu bölgede kazı yapılması istenmişti.

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığının bugünkü keşif çalışmasının ardından Hezil Çayı kenarındaki bazı bölgelerde kazı başlatacağı bildirildi.


AİLELER BAŞVURMUŞTU


Beğler'in bazı basın yayın organlarında yer alan ifadelerinde, iş adamları Halil Birlik ve Mehmet Bilgiç'in Silopi'de terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle öldürülüp gömüldüğü ileri sürülmüştü.

Bu ifadeler üzerine, Birlik ve Bilgiç'in yakınları savcılığa başvurarak iddiaların araştırılmasını talep etti.

Savcılık, ailelerin başvurusunu da soruşturma dosyasına ekledi. AA

Yazık
 // kafkaskartalı
Kim derdiki birgün gelecek pkk lıların dedikleriyle savcılar arama başlatacak.yazık bu ülkeye hemde çok yazık...
12 Ocak 2010 17:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler