YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı ek savunma talep etti
Savcı ek savunma talep etti
08 Haziran 2010 15:59
Birinci Ergenekon davasu Savcısı Pekgüzel sanıklar Ahmet Cinali ve Taner Ünal'ın ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan ek savunmalarının alınmasını ve tutuklanmalarını istedi...

Birinci ''Ergenekon'' davasına giren İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, birleşen ''Vatanseverler'' dosyasının tutuksuz sanıkları Ahmet Cinali ve Taner Ünal'ın ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan ek savunmalarının alınmasını ve tutuklanmalarını istedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Ahmet Cinali'nin çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından söz alan Savcı Pekgüzel, Taner Ünal ve Ahmet Cinali hakkında iddia olunan ''Ergenekon terör örgütüne yardım etmek'' suçundan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığını ve dosyanın bu davayla birleştirildiğini kaydetti.

Pekgüzel, hem bu dava hem de birleşen davanın iddianamelerindeki anlatımlar, sanıkların savunma ve sorguları dikkate alındığında bu sanıkların ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' ve ''Terörle Mücadele Kanunu'nun 5. Maddesi'ne muhalefet etmek'' suçundan ek savunma vermelerini talep etti.

Pekgüzel, sanıkların telefon görüşmeleri, dosya kapsamına göre de kuvvetli suç şüphesinin doğma ihtimali ve bu suçun tutuklama nedenleri arasında sayılması gerekçesiyle de Taner Ünal ve Ahmet Cinali'nin tutuklanmalarını istedi.

Mahkeme heyetine başkanlık yapan üye hakim Hasan Hüseyin Özese, duruşmaya ara verdi. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler