YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savaşı alevlendirecek açıklama!
Ukrayna Savunma Bakanı'nın, Rusya'nın büyük bir savaş başlattığını açıklamasının ardından, Rusya tarafından gelen haber, dünyayı korkuttu. Putin'in, AB Komisyonu Başkanı Barroso'ya "Kiev'i iki hafta içinde alırım" dediği ortaya çıktı.
Savaşı alevlendirecek açıklama!
03 Eylül 2014 / 07:15 Güncelleme: 03 Eylül 2014 / 08:36

Kremlin ise açıklamaların çarpıtıldığını söylüyor Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalar tüm hızıyla devam ederken ve taraflar yarın başlayacak NATO zirvesinden çıkacak kararı beklerken, Rusya Devlet Başkanı Putin'in iddialı açıklamaları gündeme bomba gibi düştü.

İtalya'da yayımlanan La Repubblica gazetesi Putin'in, 29 Ağustos'ta görüştüğü Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Manuel Barroso'ya "Eğer istersem, iki hafta içinde Kiev'i alırım" dediğini yazdı. Kremlin ise açıklamaları reddetmedi fakat konuşmanın çarpıtıldığını söyledi.Açıklamalarla eş zamanlı olarak ayrılıkçıların saldırıları da şiddetlendi. Rusya yanlıları önemli bir liman kenti olan Mariupol'e doğru ilerlerken, Kiev ordularının geri çekildiği öğrenildi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Ukrayna'nın NATO'ya katılma isteğinin "çözümün önünde engel teşkil ettiğini" söyledi. Yarın ve cuma Galler'de düzenlenecek zirvede NATO'nun, Doğu Avrupa'daki askeri gücünü arttırma kararı alması ve Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar açıklaması bekleniyor. Birleşmiş Milletler de dün yaptığı açıklamada en az 260 bin Ukraynalı'nın ülke içinde yer değiştirmek zorunda kaldığını duyurdu. Moskova'ysa bir diğer 260 bin kişinin Rusya'dan sığınma talep ettiğini açıklamıştı. Krizin yarım milyondan fazla kişiyi evlerinden ettiği tahmin ediliyor.

Avustralya NATO üyeliği istiyor

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün kuşattığı bölgelere insani yardım ulaştıran ve Afganistan'daki NATO kuvvetlerine katkıda bulunan Avustralya, NATO bünyesinde daha aktif roller almanın peşinde. Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve Savunma Bakanı David Johnston, Galler'deki zirvede kendilerine teklif edilecek "geliştirilmiş ortaklık talebini" kabul edeceklerini duyurdu. "Avustralya güvenilir ve yetenekli bir ortak olduğunu ispatlamıştır" diyen Bishop, ülkesinin NATO'nun ileriki operasyonlarında karar alım sürecine katılacağını bildirdi. İsveç, Finlandiya, Ürdün ve Gürcistan da yarından itibaren NATO'da "geliştirilmiş ortaklık" statüsüne kavuşacak.

139409.jpg

 

Etiketler: , , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler