YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Savaşa hazır olmak zorundayız"
"Savaşa hazır olmak zorundayız"
08 Ekim 2012 08:09
Tayyip Erdoğan: "Her an savaşa hazır değilsen zaten devlet değilsin, millet olamazsın."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Sen her an gerekirse savaş edecek gibi hazır olmak zorundasın. Eğer sen buna hazır değilsen zaten devlet değilsin. Millet olamazsın. Sen buna hazır halde olacaksın, gerekirse böyle bir şey olursa bir zulme uğrarsan gereğini yapacaksın." dedi.

Suriye konusunda CHP'nin tavrını eleştiren Başbakan Erdoğan, CHP'nin Suriye tarafından gelen top mermisi sonrası 5 kişinin şehit olduğu olayda kendi ülkesi değil Esed tarafında yer aldığını söyledi. Erdoğan, tezkere konusunda eleştirilere de sert cevap verdi.

Erdoğan, Suriye konusunda özellikle Ana Muhalefet Partisi'nin ortaya koyduğu tavrın anlaşılabilir olmaktan çıktığını belirtti. CHP'nin Suriye tarafından gelen top mermisi sonrası 3'ü çocuk 5 kişinin şehit olduğu olayda Esed'in yanında yer aldığı eleştirisinde bulunan Erdoğan, "Tezkere niye geçti?" sorularına da sert çıktı. Erdoğan, "Savaş olur mu olmaz mı? Sen orayı geç. Sen her an gerekirse savaş edecek gibi hazır olmak zorundasın. Eğer sen buna hazır değilsen zaten devlet değilsin. Millet olamazsın. Sen buna hazır halde olacaksın, gerekirse böyle bir şey olursa bir zulme uğrarsan gereğini yapacaksın. İşte bak şimdi misliyle mukabele ediyoruz. Buna seyirci kalamayız. Bu son olay olunca işte o gün artık her şey... O gece geç saatlere kadar atılması gereken adımlar yapılması gerekenler hepsi yapıldı. Her şey bitti ve gereği yerine getirildi." şeklinde konuştu.

"GEREKİRSE VATANDAŞLARIMIZLA BİRLİKTE ÖLÜRÜZ"

"Bu milletin bu noktadaki hassasiyetini kimse test etmeye kalkmasın" diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizi adeta bu işlerden de kaçar noktaya kimse sokmasın. Eyvah bir savaş başlarsa ne olacak şu olur mu bu olur mu? Sen buna hazır olu tezkeren elinde bulunsun. Eğer gerekirse gerektiğinde gereği yapılır. Biz zorla kalkıp da Sayın Kılıçdaroğlu'nun ve diğerlerinin keyfini mi bekleyeceğiz." diye konuştu.

Olayın yaşanmasının ardından CHP'nin cenazeye bir heyet gönderdiğini bildiren Erdoğan, heyetin cenazede vatandaşlar tarafından yuhalandığını belirtti. Erdoğan, "Her şeyde olduğu gibi bunlarda istismar var. Samimiyet yok. O vatandaşlarımızla kardeşlerimizle ölürüz. Onlarla beraber bu milletin hayat bulması yolunda mücadelemizi sürdürürüz." dedi.

CHP'nin Esed'in yanında yer alarak konumunu açıkça ortaya koyduğunu belirten Erdoğan, milli meselede gereken neyse yapmaya devam edeceklerini vurguladı. Medyanın "Savaş çıkarsa ekonomi ne olur?" yorumlarına değinen Erdoğan, kendilerinin ekonomiyi de daha çok düşündüğünü dile getirdi. 230 milyar dolar milli gelir ile devraldıkları Türkiye'yi 2011 sonu itibariyle 772 milyar dolara çıkardıklarını aktaran Erdoğan, milletiyle el ele bunu başaran iktidarın bundan sonra da başarılı olacağını ifade etti.

Esed yönetiminin aklını başına almasını, hem kendi halkına hem Türkiye'ye karşı saldırgan tutumundan vazgeçmesi olduğunu ifade eden Erdoğan şöyle konuştu: "Suriye halkının canını, namusunu, haklarını koruma mücadelesi başarıya ulaşana kadar, Türkiye olarak onların yanında yer almaya, kardeşlerimize her türlü insani desteği vermeye devam edeceğiz. Milletimiz müsterih olsun. Türkiye, bu sorunun üstesinden gelecek, hakkını, hukukunu kimseye çiğnetmeyecek imkana da, kararlılığa da sahiptir." şeklinde konuştu. cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler